https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kotlikove-dotace-lze-v-libereckem-kraji-zadat-do-konce-listopadu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kotlíkové dotace lze v Libereckém kraji žádat do konce listopadu

3.11.2020 00:10 | LIBEREC (ČTK)
Na rozdíl od prvních výzev už není možné získat podporu na nový kotel na uhlí, ani na kombinovaný na spalování uhlí a biomasy.
Na rozdíl od prvních výzev už není možné získat podporu na nový kotel na uhlí, ani na kombinovaný na spalování uhlí a biomasy.
Licence | Volné dílo (public domain)
Do konce listopadu je ještě možné v Libereckém kraji žádat o dotace na výměnu kotlů za ekologičtější. Původní alokaci už sice žadatelé vyčerpali, kraji se ale loni na podzim podařilo s ministerstvem životního prostředí vyjednat dalších 55 milionů korun z národních zdrojů. Využila se zatím necelá polovina, k dispozici je ještě zhruba 28 milionů korun. V zásobníku už je 240 smluv, řekl liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Šanci dotaci získat tak má podle odhadů ještě zhruba 200 zájemců.
 

"Doposud v těch prvních třech fázích, které byly financovány z evropských fondů, bylo uspokojeno více než 3700 žadatelů v rámci Libereckého kraje, za nějakých 450 milionů korun. Významně se tím povedlo zlepšit stav ovzduší především v těch lokalitách, ve kterých neproběhla v minulosti plynofikace, a kde byly používány kotle na tuhá paliva, které ještě ani žádnou emisní třídu neměly. Teď se vyměňují za kotle, které splňují požadované parametry," doplnil Půta.

Pro první kolo dotací žádal před pěti lety Liberecký kraj z Operačního programu Životní prostředí 140 milionů korun, žádosti pak začal přijímat v pondělí 25. ledna 2016. Už v neděli odpoledne se ale před krajským úřadem začali scházet první žadatelé. Žádosti totiž bylo možné podávat jen osobně, nebo poštou. Zájem byl obrovský, během první hodiny přijala tehdy podatelna 560 žádostí. Kraji se pak podařilo získat ještě další peníze, příjem žádostí ale provázely neshody a potyčky mezi zájemci o dotaci. Od druhého kola tak je možné v kraji o dotaci žádat už jen elektronicky.

Na rozdíl od prvních výzev už není možné získat podporu na nový kotel na uhlí, ani na kombinovaný na spalování uhlí a biomasy. Dotace je určena jen na pořízení tepelného čerpadla, kotle výhradně na biomasu nebo na plynový kondenzační kotel. Žadatelé mohou získat od 75 000 do 120 000 Kč podle druhu pořizovaného zdroje tepla. Obyvatelé z oblastí se zhoršenou kvalitou ovzduší navíc dalších 7500 korun. Zvýhodnění se týká lidí z České Lípy, Doks, Mimoně, Jilemnice, Liberce, Stráže nad Nisou, Cvikova, Chotovic, Kamenického Šenova, Nového Boru, Okrouhlé, Radvance, Skalice u České Lípy, Lomnice nad Popelkou, Lažan, Ohrazenic, Přepeř, Turnova a Železného Brodu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist