https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kraj-a-trinecke-zelezarny-maji-dohodu-o-zlepseni-ovzdusi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kraj a Třinecké železárny mají dohodu o zlepšení ovzduší

25.4.2018 02:20 | OSTRAVA (ČTK)
Moravskoslezský kraj včera uzavřel s Třineckými železárnami (na obrázku) a ministerstvem životního prostředí dobrovolnou dohodu, která by měla přispět ke zlepšení ovzduší v regionu.
Moravskoslezský kraj včera uzavřel s Třineckými železárnami (na obrázku) a ministerstvem životního prostředí dobrovolnou dohodu, která by měla přispět ke zlepšení ovzduší v regionu.
Foto | mimo / Flickr.com
Moravskoslezský kraj včera uzavřel s Třineckými železárnami (TŽ) a ministerstvem životního prostředí dobrovolnou dohodu, která by měla přispět ke zlepšení ovzduší v regionu. Všechny strany se v ní zavázaly, že nad rámec zákonných požadavků podniknou aktivity, které povedou k menšímu zatížení životního prostředí. Dohodu podepsali ministr životního prostředí Richard Brabec, hejtman Ivo Vondrák (oba ANO) a generální ředitel TŽ Jan Czudek.

 

Třinecké železárny se zavázaly mimo jiné k tomu, že každý rok dají 1,5 milionu korun na ozdravné pobyty místních dětí v Tatrách. Tři miliony korun vynaloží na úklid komunikací ve městě Třinci i uvnitř areálu firmy a další tři miliony na údržbu a výsadbu zeleně.

"Snažíme se v co největší míře využívat ve fabrice nejlepší dostupné technologie v ekologizaci provozů, a zároveň pomáhat i jinými způsoby k jejich zlepšení," uvedl generální ředitel TŽ Jan Czudek. Doplnil, že TŽ mimo jiné v letech 2013 až 2015 investovaly 2,6 miliardy korun hlavně do odprášení největších a nejprašnějších provozů, díky čemuž celkové emise prachu snížily zhruba o 75 procent.

Ministr Brabec řekl, že dobrovolné dohody s velkými průmyslovými podniky se osvědčily. "Jsou různé druhy emisí i způsobů šíření prachu, které limity omezit nejde. Proto je důležitým závazkem v dohodě ze strany Třineckých železáren především snižování fugitivních emisí a omezování víření prachu uvnitř a v okolí areálu železáren," uvedl ministr.

Kraj v dohodě slíbil, že zvýší náklady na nadlimitní čištění komunikací, které spravuje, podpoří ozdravné pobyty dětí nebo přispěje na výměnu starých kotlů za ekologické. "Intenzivně pracujeme na naplnění vize, že překonáme image kraje s mimořádně znečištěným vzduchem. Uzavírání dobrovolných dohod s významnými provozovateli zdrojů znečišťování ovzduší je jedna z možností, které by k tomu mohly pomoci. Je důležité nejen dodržovat zákonné limity, ale dělat i něco navíc nad rámec legislativy," uvedl hejtman Vondrák.

O možnostech uzavření dobrovolných dohod kraj jedná i s dalšími podniky. Podle Vondráka se ukazuje, že podíl znečištění ze strany průmyslu klesá, a že největším znečišťovatelem jsou lokální topeniště. "Pořád ale ten podíl ze strany průmyslu není zanedbatelný a jsem rád, že se Třinecké železárny přihlásily k tomu, že udělají něco navíc."

TŽ plní emisní limity i požadavky na nejlepší dostupné technologie vycházející z evropské legislativy, přesto patří k největším znečišťovatelům životního prostředí v kraji. Zaměstnávají zhruba 7000 lidí včetně odloučených provozů v Ostravě, Bohumíně na Karvinsku, Starém Městě u Uherského Hradiště a Kladně. I s dceřinými firmami mají TŽ okolo 10.000 zaměstnanců. V roce 2016 podnik vyrobil 2,605 milionu tun oceli a dosáhl čistého zisku 1,44 miliardy korun.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist