https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kraj-stejne-jako-mesto-nesouhlasi-s-rozsirenim-spalovny-v-ostrave
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kraj stejně jako město nesouhlasí s rozšířením spalovny v Ostravě

8.8.2019 00:11 | OSTRAVA (ČTK)
Moravskoslezský kraj nesouhlasí s dalším rozšířením spalovny nebezpečných opadů v ostravské městské části Mariánské Hory a Hulváky. / Ilustrační foto
Moravskoslezský kraj nesouhlasí s dalším rozšířením spalovny nebezpečných opadů v ostravské městské části Mariánské Hory a Hulváky. / Ilustrační foto
Foto | Hugo Charvát / Ekolist.cz
Moravskoslezský kraj nesouhlasí s dalším rozšířením spalovny nebezpečných opadů v ostravské městské části Mariánské Hory a Hulváky. Ministerstvu životního prostředí, které v procesu EIA posuzuje vliv rozšíření spalovny na životní prostředí, zaslal nesouhlasné stanovisko. Novináře o tom včera informovala mluvčí kraje Nikola Birklenová. Před několika dny obdobně postupovala Rada města Ostravy. V reakci na doplněnou dokumentaci rovněž opětovně vydala nesouhlasné stanovisko k záměru společnosti SUEZ Využití zdrojů na rozšíření spalovny.
 

Společnost SUEZ Využití zdrojů už v Mariánských Horách od roku 1999 jednu spalovnu nebezpečných odpadů provozuje. Její kapacita je 25.000 tun odpadů ročně. Nová spalovna by měla vzniknout ve stejném areálu na místě, které zůstalo jako rezerva pro případnou stavbu nové linky. Podle původních předpokladů měla linka mít kapacitu 20.000 tun odpadů ročně, v přepracované verzi se počítá s 15.000 tunami. S rozšířením spalovny kromě města a kraje nesouhlasily také některé městské obvody. V březnu proti ní vystoupili i lidé při veřejné projednání záměru jejího rozšíření. Firma záměr zdůvodňuje především rostoucí produkcí odpadu v regionu.

"Záměr společnosti SUEZ Využití zdrojů, a. s. postavit v Ostravě druhou linku spalovny nebezpečných odpadů vyvolává bouřlivé diskuse. Nesouhlasíme s realizací výstavby a provozu nového zařízení k termickému zpracování odpadů zejména proto, že investor i nadále předpokládá, že se v novém zařízení budou likvidovat také odpady z jiných krajů. To je v rozporu s našimi požadavky," uvedla náměstkyně hejtmana pro životní prostředí Jarmila Uvírová (ANO). Podle ní by navíc spalovna měla být umístěna do prostředí s trvale zhoršenou kvalitou ovzduší.

Po veřejném projednávání záměru vrátilo ministerstvo životního prostředí firmě dokumentaci k přepracování. Ta ji už přepracovala a znovu se tak bude konat veřejné projednání, uskutečnit by se mohlo ještě tento měsíc. Kromě snížení kapacity firma navrhla kompenzační opatření, kterým je výměna 20 kotlů na hnědé uhlí za kotle na zemní plyn v domácnostech v nejbližší zástavbě. Město takové kompenzační opatření považuje za neakceptovatelné.

Mluvčí SUEZ Využití zdrojů Kateřina Kodadová řekla, že společnost dokumentaci upravila podle požadavků a připomínek a snažila se s nimi maximálně vypořádat. "Trváme na tom základu, na kterém jsem to postavili, a to, že tím, že postavíme novou linku, tak nepřinášíme žádné odpady. Stavíme novou kapacitu pro odpady, které jsou reálně v Moravskoslezském kraji. Nechceme svážet odpady odjinud. Chceme v převážné míře, drtivé míře, odstraňovat odpady z Moravskoslezského kraje," řekla Kodadová.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist