https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/krajske-volby-2016-karlovarsky-kraj-strany-slibuji-dalnice-a-rozvoj-lazenstvi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Krajské volby 2016: V Karlovarském kraji strany slibují dálnice a rozvoj lázeňství

29.9.2016 02:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Téměř všechny kandidující strany explicitně zmiňují potřebu zajistit napojení kraje na dálnici vedoucí z Prahy až na státní hranici s Německem.
Téměř všechny kandidující strany explicitně zmiňují potřebu zajistit napojení kraje na dálnici vedoucí z Prahy až na státní hranici s Německem.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Karlovarský kraj je celosvětově proslulý velkou koncentrací přírodních léčivých pramenů a zdroji minerálních vod. Ve srovnání s ostatními kraji České republiky patří k těm nejmenším a na počet obyvatel je pak vůbec nejmenší. Od roku 2008 se tento počet navíc každoročně pravidelně snižuje.
 

V končícím volebním období se v krajské radě vystřídaly hned dvě koalice. Vítězná KSČM utvořila nejprve koalici se sociálními demokraty, přičemž hejtmanem se stal Josef Novotný z ČSSD, který tuto funkci zastával již od roku 2008. Na konci ledna 2015 se však svého postu vzdal a vyjednavači obou koaličních stran se již neshodli na podobě další spolupráce. Vznikla proto nová koalice, tvořená všemi stranami s výjimkou KSČM a strany Alternativa, která ovšem tuto koalici rovněž podpořila, byť nevstoupila do rady kraje.


Krajské volby v tomto nejzápadněji situovaném kraji naší republiky mají dvě tradiční silná témata: zajištění dopravní obslužnosti a podporu cestovního ruchu, který se vzhledem ke specifickým podmínkám kraje soustředí především do oblasti lázeňství. Téměř všechny kandidující strany explicitně zmiňují potřebu zajistit napojení kraje na dálnici vedoucí z Prahy až na státní hranici s Německem. Realizace této stavby je pochopitelně úkol pro stát, nikoli krajské orgány, strany tak alespoň svým voličům slibují, že budou tuto stavbu všemožně podporovat. Velmi konkrétní slib ohledně dálnice přináší hnutí ANO, které chce občanům proplácet polovinu ceny z dálniční známky. Kandidující uskupení se rovněž shodují na podpoře regionální dopravy, a to především prostřednictvím zapojení místních dopravců. Tento model svorně podporují i jinak ideově velmi odlišné strany jako Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj měst a obcí, KSČM, ODS nebo koalice Svobodných a Soukromníků. Komunisté by navíc umožnili cestování občanů starších 70 let za jednotný roční poplatek 500 Kč, zatímco Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj měst a obcí (HNHRM) by přímo nabídlo lidem starším 65 let jízdné zdarma. Strana zelených se ve svém celostátním programu také zavazuje k zavedení bezplatného cestovného, konkrétně pro seniory starší 70 let a navíc i doprovod dítěte do 3 let. Několik stran se hlásí i k podpoře cyklostezek, ale častěji je chápou jako službu pro turisty (např. ČSSD, Alternativa), než jako plnohodnotnou dopravní infrastrukturu pro občany kraje (Česká pirátská strana).

Líbí se Vám článek? Přispějete na další?

       

Druhým velkým tématem krajských voleb, alespoň soudě dle volebních programů jednotlivých stran, hnutí či koalic je lázeňství, respektive jeho podpora budoucí krajskou vládou. Mnohé strany explicitně deklarují svou ochotu pomoci záměru zapsat tzv. lázeňský trojúhelník, tvořený městy Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně, na seznam památek UNESCO. Karlovarsko je do značné míry na cestovním ruchu závislé – v přepočtu na obyvatele tady hosté stráví nejvíc nocí ze všech krajů České republiky. Kandidující uskupení proto chtějí pokračovat v činnosti destinační agentury Živý kraj, založené vládnoucí koalicí, a dále její činnost prohlubovat. Strany Alternativa, ODS a Volba pro Karlovarský kraj slibují též podporu agroturistice, zatímco strany, které podstatnou část svého programu vystavěly kolem tématu migrace, prosazují turistiku založenou na „tradicích“ a „kulturním dědictví“ kraje (Úsvit – Národní koalice s Blokem proti islamizaci, Národní demokracie, Ne ilegální imigraci – peníze raději pro naše lidi).

Specifikem Karlovarského kraje jsou invazní rostliny, zejména bolševník velkolepý.
Specifikem Karlovarského kraje jsou invazní rostliny, zejména bolševník velkolepý.

Také další témata vyrůstají ze specifik Karlovarského kraje. Hned několik stran (Alternativa, ČSSD, Sdružení nezávislých kandidátů 1, Volba pro Karlovarský kraj) slibuje postup v boji s invazivními druhy rostlin, tedy především s bolševníkem, který se na našem území začal volně šířit po vysazení na zámku Kynžvart nedaleko Mariánských Lázní. Část Karlovarského kraje, konkrétně Sokolovsko, je z části poznamenána povrchovou těžbou uhlí, a tak kandidující subjekty slibují zajištění řádných rekultivací těchto území a odstranění případných ekologických zátěží (Sdružení nezávislých kandidátů 1, Volba pro Karlovarský kraj, uskupení STAN – TOP 09 – KDU-ČSL – KOA). Téměř všechny strany se také shodují na podpoře místních farmářů a jejich produkce.

Jednotlivá uskupení ale přicházejí i s velmi specifickými tématy. Strana Alternativa chce podpořit ekologické extenzivní formy hospodaření v horských a podhorských oblastech, hnutí ANO se zavazuje, že bude bojovat proti nelegálním skládkám, Piráti by rádi podpořili pěstování „tradiční technické a léčivé rostliny“ konopí, zatímco sociální demokraté upřednostňují spíše včelaře a zaručují jim pokračování existujícího dotačního programu. Lídr kandidátky Dělnické strany sociální spravedlnosti sdělil na dotaz České televize, že jeho strana by v kraji podpořila zdravou výživu, protože „zdravé rodiny jsou základem zdravé společnosti“ a Národní demokracie i strana PRO Zdraví a Sport chce zastavit dotace těm „neziskovkám“, které si ze své činnost udělaly „skvělý byznys“. Velmi podrobný program pro kraj nabídli občanští demokraté, kteří mimo jiné nabízejí podporu pro environmentální vzdělávání i zateplování a snižování energetické náročnosti budov ve vlastnictví kraje. Lokální Volba pro Karlovarský kraj upozorňuje na potřebu zadržování vody v krajině, podpořila by ve větší míře výrobu energie z biomasy a zcela konkrétně i environmentální výchovu v Ekocentru Cheb.

Seznam všech kandidujících stran
Strana Volební programKandidáti
ALTERNATIVAprogram kandidáti
ANO 2011program kandidáti
Česká pirátská stranaprogram kandidáti
ČSSDprogram kandidáti
DSSS- NE imigrantům, PROTI nepřizpůsobivým, PRO pořádek- kandidáti
Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj měst a obcíprogram kandidáti
Koalice Republikánů Miroslava Sládka, Patriotů ČR a HOZK- kandidáti
Koalice svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD) a Strana práv občanů- kandidáti
KSČMprogram kandidáti
Národní demokracieprogram kandidáti
Ne ilegální imigraci – peníze raději pro naše lidiprogram kandidáti
Pravý blok- kandidát
PRO Zdraví a Sportprogram kandidáti
ODSprogram kandidáti
Sdružení nezávislých kandidátů 1program kandidáti
STAN + TOP 09 + KDU-ČSL + KOAprogram kandidáti
Strana zelenýchprogram kandidáti
Svobodní a Soukromníciprogram kandidáti
Úsvit – Národní koalice s Blokem proti islamizaciprogram kandidáti
VOK (Volba pro Karlovarský kraj)program kandidáti

reklama

 
Ondřej Hudeček

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist