Krajské volby vyhrála levice, místní sdružení a Jiří Pospíšil
Krajské volby přilákaly spíše nadprůměrné množství lidí, k urnám přišlo 36,89 % voličů. Kromě rekordního roku 2008, kdy ke krajským volbám přišlo 40,3 %, přišlo v minulosti ještě méně voličů - v roce 2000 to bylo 33,64 % oprávněných voličů a v roce 2004 dokonce jen 29,62 %.
V celorepublikovém součtu získala ČSSD 23,58 % odevzdaných hlasů, zatímco KSČM 20,43 %. ODS získala 12,28 %, TOP 09 a STAN 6,63 %. Samostatně počítaná, tedy bez započítání zisků v různých koalicích, získala KDU-ČSL 5,82 % hlasů, Zemanovci 3,08 %, Česká pirátská strana 2,19 % a samostatná Strana zelených 1,75 %. Počty vycházejí z dat ČSÚ ve chvíli, kdy jsou sečteny hlasy z více než 98 % volebních okrsků.
V řadě krajů je navíc odstup první ČSSD od druhé KSČM natolik malý, že při počtu na mandáty dostanou obě strany stejný počet křesel v krajských zastupitelstvech. Například rozdíl menší než jedno procento odevzdaných hlasů dělí tyto strany v Královéhradeckém kraji.
Ani Plzeňském kraji není odstup vítězné strany nijak ohromující. První ODS má 26,49 %, zatímco druhá ČSSD 24,89 % a třetí KSČM 20,93 %.
Málo lidí ve volebních místnostech nahrává podle odborníků dobře organizovaným stranám, což jsou nejvíce komunisté a také lidovci. "Nízká účast voličů pomohla kandidátům KSČM", uvedla ve vysílání ČT24 Jana Hamanová ze SC&C.
"Je to jasné vítězství sociální demokracie, o koalicích začneme vyjednávat zítra," řekl na tiskové konferenci Michal Hašek, hejtman Jihomoravského kraje a první místopředseda ČSSD. Podle předsedy strany Bohuslava Sobotky jsou potenciálními koaličními partnery KSČM a KDU-ČSL. Také komunisté potvrdili, že začnou vyjednávání o koalicích podle obsahové shody v krajských programech.
Vedle zavedených stran uspěla i lokální sdružení. V Libereckém kraji nejenže nejvíce hlasů získalo sdružení Starostové pro Liberecký kraj, ale na třetím místě za KSČM skončilo další uskupení - Změna pro Liberecký kraj. ČSSD získala až čtvrté místo.
I v dalších krajích se na třetím místě, po dvojici ČSSD a KSČM, objevují lokální sdružení. V Jihočeském kraji se na třetím místě umístilo sdružení Jihočeši 2012 s 14,57 %, v Ústeckém kraji Severočeši.cz (12,02 %), v Pardubickém kraje Koalice pro Pardubický kraj (17,75 %), v Královéhradeckém kraji Koalice pro Královéhradecký kraj KDU-ČSL - HDK - VPM (12,07 %) a v Olomouckém kraji Koalice pro Olomoucký kraj se starosty (11,01 %). V Karlovarském kraji skončilo Hnutí za harmonický rozvoj obcí a měst sice až na čtvrtém místě, získalo ale jen o 0,7 % méně hlasů než ODS.
Volební výsledky na svém blogu okomentoval ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Podle něj ODS prohrála kromě jiného i kvůli roztříštěnosti pravice. Jako příklad uvádí senátorské volby na na Náchodsku, kde proti sobě stálo devět pravicových kandidátů, krom jiného i neúspěšných Bedřich Moldan za TOP 09. "Nedokázali jsme se dohodnout, tak jsme se vzájemně vygumovali," píše Chalupa. Ministr životního prostředí komentoval i výsledky krajských voleb. "U šumavského problému kůrovce se opět projevil zdravý rozum. Přes veškerý humbuk se silnou mediální odezvou v šumavských regionech skončili nakonec zelení aktivisté na hranici statistické chyby," říká na svém blogu Chalupa.
reklama