https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/krkonose-vcetne-krnap-v-roce-2022-zaznamenaly-rekordni-navstevnost
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Krkonoše, včetně KRNAP, v roce 2022 zaznamenaly rekordní návštěvnost

16.5.2023 14:09 | VRCHLABÍ (ČTK)
Zdroj | Správa KRNAP
Návštěvnost Krkonoš byla v roce 2022 rekordní. Krkonoše loni zaznamenaly více než 12,1 milionu návštěv, což je o 250 000 více než v dosud rekordním roce 2018. Vyplývá to z dat anonymizovaných údajů o pohybu uživatelů služeb mobilních operátorů a dat automatických sčítačů na hranici klidových území Krkonošského národního parku (KRNAP), sdělil mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. Údaje jsou za celou oblast Krkonoše, včetně území KRNAP.
 

"Samotný KRNAP pak v roce 2022 zaznamenal 5,76 milionu návštěv, téměř o milion více, než v roce 2018," uvedl Drahný.

V roce 2022 podle něj zájem lidí o Krkonoše navázal, po poklesu navštěvnosti během pandemie koronaviru, na předcovidový rostoucí trend. "Rok 2021, kdy ještě částečně platila některá protiepidemická opatření, byl v Krkonoších klidnější. Celé pohoří navštívilo 8,89 milionu lidí, tedy o 3,5 milionu návštěv méně, než v roce 2022. A v samotném KRNAP to bylo přes čtyři miliony návštěv, což je o 1,75 milionu méně než loni," uvedl Drahný.

Nejvyšší počty návštěvníků zaznamenaly Krkonoše jako celek v sobotu 12. února 2022, kdy se míjely dva turnusy jarních prázdnin, a v pátek 28. října 2022, ve sváteční den vzniku Československa a počáteční den prodlouženého víkendu, kdy vládlo příznivé počasí.

Oproti předchozím analýzám za roky 2017 a 2018 obsahuje aktuální zpráva o návštěvnosti Krkonoš za rok 2022 několik novinek. První z nich je analýza návštěvnosti jednotlivých horských středisek a vybraných konkrétních turistických cílů, jako je vrchol Sněžky nebo prameny Labe. "K dispozici jsou také údaje o tzv. křížové návštěvnosti. Je tak možné zjistit, například jaká místa nejčastěji v roce 2022 navštívili třeba lidé, kteří primárně směřovali na Benecko či do Janských Lázní," uvedl Drahný.

Analýza poskytuje i údaje o tom, odkud nejčastěji přijíždějí lidé do Krkonoš, včetně toho, kolik procent z celkového počtu tvoří Češi, loni jich bylo 82 procent. "V roce 2022 statistiky pozměnila v tomto bodě také ruská agrese vůči Ukrajině. Předpokládáme, že většina návštěvníků Krkonoš se SIM kartami, registrovanými na Ukrajině jsou spíše uprchlíci, kteří do Krkonoš spíše než za volným časem přijížděli za příležitostnou prací, či tu dočasně nouzově přebývali," uvedl Drahný.

Analýza je součástí projektu Usměrnění návštěvnosti vzhledem k zájmům ochrany přírody KRNAP, který podpořila EU z Evropského fondu pro rozvoj venkova v rámci Operačního programu Životní prostředí. Podle vedení Správy KRNAP je právě enormní návštěvnost Krkonoš spolu s důsledky změny klimatu největšími výzvami do budoucna.

Krkonoše jsou unikátní mozaikou horských ekosystémů a pro svou podobu se Skandinávií jsou někdy označované jako ostrov tundry uprostřed Evropy. KRNAP se i s ochranným pásmem rozkládá na 55.000 hektarech na území okresů Trutnov, Semily a Jablonec nad Nisou. Krkonošský národní park na české straně hor byl vyhlášen před 60 lety, 17. května 1963. Na polské straně hor vznikl Karkonoski Park Narodowy (KPN) v roce 1959.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Sl

Slovan

16.5.2023 15:25
Krkonoše (bráno KRNAP) už jsou na mnoha místech skutečně na hraně únosnosti. Tenhle růst nemůže pokračovat do nekonečna.
Lidi jsou bohužel zblbnutý touhou "něco" vidět všude a vždy a chlubit se tím. Vidím to kolem sebe všude. Každý musí na své cestě vidět něco "zajímavého"... jen málokdo chce jít do té přírody jako takové. Kdepak, musí to mít nějaký zajímavý cíl - rozhledna nebo kopec s hezkým výhledem jsou ideál. Co budou mít z lesa když ani nerostou houby... "tam si choď sám". No taky chodím. Pravidelné 3 hoďky v lese, v klidu se toulat a posedět, je nejlepší terapie mysli co člověk může zažít. Jen tak člověk pochopí tu pravou hodnotu přírody. V lidském řetězu tohle nepochopí nikdy...
Odpovědět
ss

smějící se bestie

16.5.2023 15:43 Reaguje na Slovan
Holt je nutné zvednout vstupné a zavést ho tam, kde ještě není !
Odpovědět

Radek Čuda

17.5.2023 14:00 Reaguje na Slovan
Tak ono je nutno jednak odlišit zimní turistiku a letní, resp. tu ostatní. Bo ta zimní je velmi specifická. A je otázkou, zda broušení Javoru a Zahrádek v Peci je vlastně turistika.

Pak jde o to, že ten overturismus se týká jen některých lokalit a některých období. U lokalit je to jednoznačně i chyba KRNAPu ... i když ne jen toho ... kdy prostě propagace neprofláknutých cílů je nedostatečná (pokud vůbec nějaká). U těch období to je horší, bo fenomén prázdnin a prodloužených víkendů/svátků se netýká rozhodně jen KRNAPu nebo ČR. A nemusíme chodit daleko, viz nedávné totální zablokování Adršpachu Poláky, nebo třeba takový fenomén letní Vltavy.

A další faktor je finanční dostupnost ... která pro občany ČR bude u domácích lokalit vždy větší, než někde jinde. A je nutno se smířit s tím, že v budoucnu v tomto směru líp min pár let nebude a o dovolené/prázdkách se doma nikomu na zadku taky sedět nechce. A když nebude na Řecko, Špáňo nebo aspoň Chorvatsko, tak se holt pojede aspoň někam "doma" ... a NP jsou přirozeně první na ráně.

Ostatně, my jsme si letos ostatně taky doma spočítali Island a ... no, asi ne, no:-/. I když je fakt, že do Krkonoš nepojedu, z toho budovatelského úsilí třeba v té Peci je mi v posledních letech poněkud nevolno.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist