https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/krumlovsti-medvedi-dostanou-vanocni-dorty-chybi-jim-ale-turiste
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Krumlovští medvědi dostanou vánoční dorty, chybí jim ale turisté

24.12.2020 12:05 | Č. KRUMLOV (ČTK)
Medvědář Černý míní, že medvědi si při koronarizi všimli, že turistů ubylo.
Medvědář Černý míní, že medvědi si při koronarizi všimli, že turistů ubylo.
Foto | Aleš Makovec / Wikimedia Commons
Zatímco obvykle nosili lidé o Štědrém dnu medvědům na hrad a zámek Český Krumlov dobroty a za to dostávali nápoj medvědí mls a děti dárky, letos platí jen to první. Kvůli koronaviru sice lze darovat třem medvědům potravu, ale akce Medvědí Vánoce je zrušená. Pamlsky včetně slavnostního masového dortu dají medvědům medvědář Jan Černý s přáteli. Změnilo se i medvědárium v zámeckém příkopu.
 

"S kamarády a synem jsme se rozhodli, že medvědy o Vánoce neochudíme. Dáme jim tam stromky, ozdoby, dárky. Nahoře bude také stromek pro návštěvníky a bedny, kam mohou nosit dárky, ale bohužel letos nemůžeme nic vydávat," řekl ČTK Černý, který se o krumlovské medvědy stará 44 let.

Jindy se synem připravili 350 litrů medvědího mlsu z vína, rumu a koření, pro děti 300 litrů čaje s medem a bonbony, čokolády, plyšáky a autíčka. Černý jim to chce vynahradit příští rok na den dětí. Dnes půjde za osmadvacetiletou medvědicí Marií Terezií a čtyřletými medvědy Arno a Mášou jen s přáteli, kteří mu pomáhají celý rok. Jedna rodina napekla masité dorty. K tradici patří vánočky pokapané rybím tukem a medem.

Medvědi pijí směs medu, mléka a epavitu, rybího tuku z lososa. "Čím víc medu dám, tím vypijí víc," řekl Černý, jenž vychoval již devět medvíďat. Pít dává každému zvířeti dvakrát denně 20 litrů, stejně často je krmí. "Medvěd spotřebuje přes dvě bedny ovoce a zeleniny a kýbl pečiva," popsal 68letý Černý. K jídlu mívají jednak jablka, okurky, papriky, rajčata či mrkev, jednak buchty, chléb, smetanu, tvaroh, jogurty, sýry, tofu, psí granule i vepřové škvarky zalité rybím tukem.

Černý míní, že medvědi si při koronarizi všimli, že turistů ubylo. "Zvířatům lidé chybí, ten turistický šrumec. Jsem vděčný za každého člověka, který na ně zavolá; jdu nahoru, dětem dám půlky jablek, ať jim je hodí. Když tam medvědi nemají lidi, je tu prázdno a duto, tak zalezou a jdou do klidu," řekl Černý. Loni provedl 145 exkurzí, letos výrazně méně.

Trochu se proměnilo i medvědárium. Na pahorku si medvědi vyhrabali do země čtyřmetrovou díru. "Vlezl tam medvěd, a protože pršelo, pomalu se to za ním zasypávalo a nemohl se proplazit ven," popsal Černý. Pomocí ohnuté lopaty ho vysvobodil, ale noru nechal rozkopat a navezl na pahorek listí ze zámecké zahrady. "Medvědi se tam válí. Teď v zimě ale gaučují, mají (v doupěti) hodně slámy," řekl Černý, jenž píše vzpomínkovou knihu.

K Marii Terezii loni přibyli Arno a Máša, dva medvědi hnědí ze zoo v ruském Omsku. Se starší medvědicí jsou v pachovém kontaktu přes mříž. "Pusinkují se, fackují, nadávají si, ale nejsou ve fyzickém kontaktu, to by si mohli ublížit. Jí je 28 let, je dominantní, ti dva jsou pro ni vetřelci a ještě k tomu jiný poddruh. Ale je to rodina," řekl Černý.

Na českokrumlovském zámku se medvědi chovají nejméně čtyři století, první zmínky pocházejí z druhé poloviny 16. století. Od roku 1707 jsou v příkopu mezi prvním a druhým nádvořím. Návštěvníci je, ovšem v jiné podobě, najdou i na mnoha místech zámku. Objevují se třeba jako štítonoši erbu pánů z Rožmberka se znakem červené pětilisté růže.


reklama

 
Václav Koblenc
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JAROSLAV HALAMA

JAROSLAV HALAMA

25.12.2020 15:02
Už by měli dávno spát.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

25.12.2020 20:22 Reaguje na JAROSLAV HALAMA
Jew teplá zima. To se jim spát moc nechce. Navíc dostávají krmení každý den, takže je nic ke spánku nemotivuje.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

27.12.2020 18:29 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
To je stejné jako s vlky. Mají lovit přemnoženou spárkatou
v lesích bez plotů a oni lezou přes ploty za ovcemi.
Jedni i druzí už nic o životě v přírodě neví a tak se
chovají, jak se chovají. Stačí jim plný žaludek a ideály
svobody a divočiny jim jsou ukradené.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist