Kupka: Vláda bude usilovat o pětileté období pro emisní pokuty automobilkám Aktualizováno

Podle Fialy může konkurenceschopnost EU zajistit jen další tlak na revizi Green Dealu. "Chceme úplné zrušení zákazu prodeje aut se spalovacími motory po roce 2035, skutečně snížit ceny energií a také pomoci obrannému průmyslu v lepším přístupu k bankovnímu financování," dodal na síti X. Zákaz spalovacích motorů po roce 2035 budou požadovat také europoslanci Vondra a Ondřej Krutílek (ODS).
Pokuty mají podle europoslanců krátkodobý význam. "Proto budeme prosazovat i včasnější revizi emisních cílů, místo let 2026 u osobních aut a 2027 u náklaďáků v obou případech už letos," uvedl Krutílek na síti X.
Česká republika v únoru Evropské komisi navrhla, aby automobilky vykazovaly plnění emisních cílů za pětileté období. Vysoké sankce za neplnění emisních cílů stanovené pro letošní rok ohrožují podle Fialy konkurenceschopnost a životaschopnost evropského automobilového průmyslu.
"Oceňujeme společnou snahu Evropské komise a klíčových aktérů na poli evropské politiky při hledání pragmatických řešení pro automobilový průmysl. Věříme, že akční plán pro automobilový sektor bude reflektovat naše priority," uvedlo dnes večer v tiskové zprávě SAP. Vítá, že vedle emisí se strategický dialog zaměřuje i na další podle SAP neméně důležité oblasti - baterie, autonomní mobilitu a podmínky pro těžkou dopravu a autobusy. "Vítáme otevřený dialog a skutečnost, že Evropská komise pochopila urgentní situaci v oblasti CO₂ regulace pro rok 2025. Navržené řešení, zprůměrování cílového období na tři roky, je krokem správným směrem, avšak tříleté období pro plnění cílů je nedostatečné," uvedl výkonný ředitel SAP Zdeněk Petzl.
Mluvčí nošovické automobilky Hyundai Jan Rodek řekl, že rozložení vykazování emisních cílů je jednou z možností, jak sladit emisní limity s reálnou situací na trhu. "Větší smysl by dle nás mělo pětileté období (jak navrhuje i Evropské sdružení výrobců automobilů ACEA), nicméně jakákoli úprava v tomto směru je vítaná, protože přinese větší flexibilitu ve výrobě," uvedl Rodek. Výrobní plán nošovického závodu je nyní přizpůsoben evropským regulacím. "Nebýt jejich současného nastavení, mohli bychom vyrábět více vozů se spalovacími motory, o něž je mezi zákazníky stále zájem," uvedl Rodek.
Evropský automobilový průmysl je klíčovým odvětvím, které tvoří sedm procent hrubého domácího produktu (HDP) Evropské unie. V celé EU v současnosti zaměstnává asi 13 milionů lidí. V Česku se podílí na HDP devíti procenty, tvoří 34 procent zpracovatelského průmyslu a 24 procent exportu. Přímo či nepřímo zaměstnává zhruba 500 000 lidí. V poslední době se automobilový průmysl v Evropě potýká mimo jiné se slabou poptávkou, rostoucí konkurencí z Číny a také se slabým zájmem lidí o elektromobily. Čelí také hrozbě, že administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalí dodatečná cla na dovoz do USA.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (24)
Honza Honza
4.3.2025 08:02V podobném stylu by se mělo "opravit" i extrémní vyzbrojování EU. Funkční NATO ano, zapojení států EU do NATO ano, každý by měl plnit svoji funkci. Ale Putina nelze porazit vojensky, pouze hospodářsky. Válka je neslučitelná s civilizací. Trump to řekl jasně: dali jste Putinovi více peněz za plyn než Ukrajině na válku. Zrušení podpory USA Ukrajině je neblahé, zvýší se naše výdaje, protože Ukrajinu nutno podržet než se mír sjedná. Ale bez "přátelství" Trumpa s Putinem nikdo a nikdy mír nesjedná.
Zásadní je: bojovat s Putinem ekonomicky nikoli se hádat politicky. Omezovat obchody. Dělá to tak Čína, pochopil to Trump.
Zásadní je: postupovat rozumně, demokraticky, liberálně, ne příkazy zákazy, to co lidi nechtějí. Dobrá věc se sama prosadí.
pavel peregrin
4.3.2025 08:17 Reaguje na Honza HonzaHonza Honza
4.3.2025 08:47 Reaguje na pavel peregrinPutin je horší než Brežněv za socializmu: tam aspoň socializmus nějak fungoval, vyráběly se věci, které se prodaly (jen v rámci RVHP), těžily se suroviny, které byly levné. Průmysl ve všech putinovských zemí je mizerný, nemá odbyt, nic tam není.
Proto taky Putin válčí: nic jiného národu nemůže dát jen bídu a velkou zemi.
pavel peregrin
4.3.2025 17:33 Reaguje na Honza Honzas v
4.3.2025 14:06 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
4.3.2025 17:36 Reaguje na s vs v
5.3.2025 12:06 Reaguje na pavel peregrinJH
4.3.2025 19:30 Reaguje na pavel peregrinJaroslav Řezáč
4.3.2025 09:19 Reaguje na Honza HonzaJak už někdo říkal, válka je způsob komunikace jen jinými prostředky...jestli se nám to libí nebo ne nezáleží, neb jak ukazuje Putin a jemu podobní magorů je pořád dost.
Trump hraje divadlo pro obecenstvo, celá ta komedie je o tom, aby neztratil tvář jako autoritář. Konečný výsledek je zásadní a o něj se musíme všichni zasadit. Ukrajina musí existovat a mít lepší podmínky.
S tím posledním odstavcem celkem souhlasím, až na to, že v Evropě rozum skončil a jediné, co tu kvete jsou zákazy a příkazy.
Z EU se stala trapná karikatura falešnosti.
Závod o zelený Potěmkinův pohár.
Honza Honza
4.3.2025 09:57 Reaguje na Jaroslav ŘezáčProti Putinovi nelze bojovat válkou. Když USA bude chtít zabrat Gronsko, tak jej zabere. KDyž Čína Thaj Wan, tak taky. Ale lze bojovat vyčleněním ze společnosti, omezením obchodu, spolupráce, sankcemi. Odporem.
I ve zvířecí říši je to tak: když nějakého jedince nechtějí, tak se s ním neperou, ale vyženou ho ze smečky a toto zvíře zemře.
Honza Honza
4.3.2025 10:20 Reaguje na Honza HonzaExtrémní nesmyslné vyzbrojování je právě tak cesta k záhubě jako dotace do Green Dealu.
Mnohem lepší je posílení průmyslu - tím vraha Putina zabijeme.
Jaroslav Řezáč
4.3.2025 10:29 Reaguje na Honza HonzaUpozornil na nechráněnost Grónska a na základě toho, začalo Dánsko jednat. Grónsko si mohl uloupnout kdokoliv bez velké námahy a to se musí změnit. Grónsko nemůže být k mání....
O Ukrajině se pořád jedná a není to o tom, kdo co nakecá ale na tom konkrétním výsledku.
Účast " Ameriky" na Ukrajině kupodivu jí může politicky a sociálně prospět jako stabilizace.
Amerika je pořád silná, i když jí Trump svými zásahy rozkládá.
pavel peregrin
4.3.2025 17:46 Reaguje na Jaroslav Řezáčs v
5.3.2025 13:11 Reaguje na pavel peregrinHonza Honza
4.3.2025 14:07proč Trump zavádí cla? No přece aby podpořil své americké výrobky a nepodporovala se Evropa. Ne si nejdřív vykrmovat a pěstovat nepřítele odebíráním jeho zboží a pak s ním válčit - tak to dělala EU, je to dobře?
Že si takhle pěstujeme Čínu a Rusko?
Jenže výrobky se musí prosadit samy, svoji hodnotou, že sami lidi je budou chtít, ne cly, zákazy, příkazy, dotacemi povolenkami.
Na to už přišla naše vláda v r. 2025- viz tento článek.
Klaus na to upozorňoval už v r. 89.
pavel peregrin
4.3.2025 17:38JH
4.3.2025 20:20 Reaguje na pavel peregrinHonza Honza
5.3.2025 05:13Hele kamaráde, nejdražší příteli Capo Putine, ne abys znovu začal válku a nezničil nám naše těžařská zařízení na Ukrajině. Víš, jak se trestá podraz mezi námi (spřátelenými mafiány) – nožem v břiše, novičokem!
Třeba je to naivní přání puberťáka, ale pro záchranu našich dětí bych to klidně bral, na Nobelovku pro Trumpa by to podle mě bylo!
a ještě poznámka: jakpak by si takovouto dohodu o těžbě nerost. surovin mohlo dohodnout (i s Putinem- a to hlavně!) naše kulturní vedení EU? S kulometem na Putina v ruce?
Honza Honza
5.3.2025 08:57- zastavíme Green Deal
- zavedema cla
- zabereme Gronsko, Panamu
- Amerika získá bilony
(a nad Kapitolem vyvěsíme vlajku s hákovým křížem!)
reakce ze světa:
„Věří, že si musíme předcházet diktátory jako je Vladimir Putin, a kopat do zubů naše přátele jako jsou Kanaďané,“
Ale třeba nějaké řešení Trump přinese, třeba se válku podaří zastavit. EU musí s Trumpem jednat, nejen ho odsuzovat, některá řešení Trumpa jsou správná a mohou vést k úspěchu. S mafiánem Putinem se třeba jinak jednat nedá, žádná jiná řešení k úspěchu nepovedou. Do tygří klece taky nemůžeme jít s nabroušeným nožem, to nám nepomůže. Zbrojení, válka je zničující nesmysl. Je třeba zvolit jiné řešení.
Nemůžeme souhlasit s Trumpem, který = Babiš, nemůžeme zadlužovat stát, řešit jen aktuální problémy, odmítat reformy, nedívat se do budoucnosti, ale můžeme se poučit, spolupracovat, nacházet společná řešení.
Nejlepší proto by byla koalice ODS s ANO s konzervativním programem klasických stran (s premiérem Fialou)
Honza Honza
6.3.2025 08:27jaké tedy budou záruky míru, záruky budoucnosti celé Evropy, celého světa?
Žádné!
Záruka není těžba surovin. Záruka je jedině "přátelství" Trumpa s Putinem, dle morálky Putina mafiánského vzoru. Toto přátelství se může během jednoho dne obrátit v nenávist na smrt.
Ale aby toto přátelství vůbec mohlo vzniknout, aby vůbec se nějaký pochybný mír mohl uzavřít, je zapotřebí nejdříve seřvat Zelenského a Evropu.