https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kvadr-v-utahu-uz-navstivili-prvni-nadsenci-zahada-nevyresena
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kvádr v Utahu už navštívili první nadšenci, záhada nevyřešena

29.11.2020 00:31 | SALT LAKE CITY (ČTK)
Kdo a proč kvádr v poušti instaloval, stále není jasné. Některé teorie tvrdí, že objekt tam mohli umístit návštěvníci z vesmíru, jiné ji připisují nějakému fanouškovi sci-fi filmu 2001: Vesmírná odysea Stanleyho Kubricka, ve kterém se objevují podobné černé předměty vytvořené neznámým mimozemšťanem. Převládá však názor, že je to dílo dosud neznámého umělce.
Kdo a proč kvádr v poušti instaloval, stále není jasné. Některé teorie tvrdí, že objekt tam mohli umístit návštěvníci z vesmíru, jiné ji připisují nějakému fanouškovi sci-fi filmu 2001: Vesmírná odysea Stanleyho Kubricka, ve kterém se objevují podobné černé předměty vytvořené neznámým mimozemšťanem. Převládá však názor, že je to dílo dosud neznámého umělce.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
K záhadnému kovovému kvádru tyčícímu se z písku mezi skalami v americkém státě Utah pronikli první nadšenci. Ačkoli úřady přesné místo neprozradily z obav, aby se amatérští detektivové při pátrání po objektu neztratili v nehostinném terénu, nebylo to nic platné. První člověk tam byl za dva dny po oznámení nálezu, píše server BBC. Původ kvádru nadále obestírá tajemství.
 

Úřady v Utahu o nálezu informovaly v pondělí poté, co 3,6 metru vysoký kovový kvádr minulý týden objevila posádka vrtulníku při sčítání ovcí tlustorohých. Informace o tajemném objektu okamžitě vyvolala rozruch a byť úřady označily lokalitu jen velmi vágně - jako kdesi na odlehlém místě na jihovýchodě státu, ve středu se na sociální síti Instagram objevily první snímky lidí vítězně pózujících s monolitem.

"Rozhodl jsem se tam dostat první, lákal mě fakt, že tento objekt byl schován v přírodě pět let," řekl třiatřicetiletý americký bývalý voják David Surber, jenž se na místo dostal po šestihodinové noční jízdě a díky muži jménem Tim Slane, jenž na sociální platformě Reddit oznámil, že našel přesnou lokaci kvádru a podělil se o ni.

Slane uvedl, že nejdříve vystopoval zaznamenanou dráhu letu zmíněné helikoptéry do okamžiku, kdy zmizela z radaru - což pro něj bylo znamení, že mohla přistát. Poté zkoumal satelitní mapu na Google Earth, až objevil terén odpovídající zveřejněným záběrům a v něm zřetelný dlouhý a úzký stín. Ten není viditelný na historických satelitních snímcích z roku 2015, ale objevuje se tam už od roku následujícího, píše BBC.

David Surber, jenž žije v Utahu, byl zřejmě první, kdo se od pondělí ke kvádru dostal. Přijel prý ještě za tmy a byl sám, brzy se však k němu přidali další nadšenci, kteří rovněž objevili přesné místo na sociální síti. "Byl to dobrý únik od všech těch negativních věcí, které jsme zažili v roce 2020," komentoval výlet Surber.

Kdo a proč kvádr v poušti instaloval, stále není jasné. Některé teorie tvrdí, že objekt tam mohli umístit návštěvníci z vesmíru, jiné ji připisují nějakému fanouškovi sci-fi filmu 2001: Vesmírná odysea Stanleyho Kubricka, ve kterém se objevují podobné černé předměty vytvořené neznámým mimozemšťanem. Převládá však názor, že je to dílo dosud neznámého umělce. Zpočátku nejčastěji zaznívalo jméno minimalistického umělce Johna McCrackena, jenž zemřel v roce 2011. Galerie, která vystavuje jeho díla, však uvedla, že za tím možná stojí jiný umělec či umělkyně, kteří takto vzdali McCrackenovi poctu. K instalaci kvádru se dosud nikdo nepřihlásil.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JD

Jiří Daneš

29.11.2020 00:50
Dílo moderního umělce? Udělat kovový kvádr je v jistém smyslu,který nemá nic společného s uměleckou tvorbou, umění.
Odpovědět

Jirka Černý

29.11.2020 06:13 Reaguje na Jiří Daneš
Umělec dávno nejste tím co vytvoříte, ale jak vás vnímá komunita která se samozvala toto posuzovat. Viděl jsem toho spoustu, vypíchnu třeba cca dva metry březové kulatiny na dvou armaturách zapíchnutých do země, nejvíc zabrat musel dát štítek s popisem o jak hodnotnou myšlenku se jedná. Tady bych to tak neodsuzoval, ač se to nezdá výroba mohla dát docela práci a to neřeším dopravu na místo.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

29.11.2020 23:15 Reaguje na Jirka Černý
Vždyť píši, že je umění něco takového vyrobit, víte co to dá práce? Ale ještě větší umění je to do té končiny nastrčit.
Odpovědět

Jan Šimůnek

29.11.2020 09:37 Reaguje na Jiří Daneš
Svého času byl vrcholem výtvarného umění "černý čtverec na bílé ploše" (někdy na začátku 20. století, kdy začalo abstraktní umění).
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

29.11.2020 10:23
Dnes může už být "uměním" i lejno a záleží na pokrytectví kritiků a těch
"obdivovatelů". Zdůvodnit taková "díla" je větší umění, než je vytvořit.
Staří mistři by se dnes divili, co vše je uměním a divím se i já. Jsem
tak trochu staromilec, který si na modernu nepotrpí a uznávám pouze tu
kvalitu starých mistrů a jejich pokračovatelů v podobném duchu starých děl.
Ruku na srdce. Opravdu se ta moderna upřímně lidem líbí a nebo se pouze
bojí říci, že je to paskvil? Ono vybočit se šiku obdivovatelů se rovná
vyobcování z dané společnosti a tak se mnozí raději přetvařují a za rohem si úlevně odplivnou.
Odpovědět
ig

29.11.2020 11:04
Takových kvádrů jsem už sám v životě několik zrealizoval. Jen se trochu lišily, měly dvířka, kličku a díry pro kabelové průchodky :-)
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

29.11.2020 13:29
Zjistil jsem, že pro tenhle druh "umění" nemám buňky. Onehdá mi jeden "umělec" vysvětloval, co jeho výtvor znázorňuje. Podle mě to byl kus železa dovezený ze šrotoviště. Autor nakonec dospěl k názoru, že jsem hodně jednoduchý člověk, kterému nemá cenu smysl tohoto díla vysvětlovat. Co se dá dělat, moje škoda. -)))
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

29.11.2020 18:44
Z pátku na sobotu monolir zmizel:
https://www.novinky.cz/koktejl/clanek/zahadny-utazsky-monolit-zmizel-40343671#dop_ab_variant=442601&dop_req_id=69VTcIpw1j2-202011291739&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
Odpovědět

Jan Škrdla

29.11.2020 21:02 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Prý to bylo z hliníku. Že by sběrači kovů? :-)
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

29.11.2020 22:31 Reaguje na Jan Škrdla
Kdyby ten sloup stál poblíž nějaké naší vyloučené lokality, tak tam nevydrží ani hodinu. -)))
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist