https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kvalita-vody-na-brnenske-prehrade-je-dobra-zmena-systemu-provzdusneni-funguje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kvalita vody na Brněnské přehradě je dobrá, změna systému provzdušnění funguje

14.6.2024 21:47 | BRNO (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Kvalita vody na Brněnské přehradě je dobrá, voda je vhodná ke koupání. Změna systému provzdušnění podle vodohospodářů funguje efektivně, informoval mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. O kvalitu vody se ještě v loňské koupací sezoně staralo 15 míchacích věží, dalších pět bylo vzduchovacích. Na konci sezony vodohospodáři instalovali novou míchací věž do Rakovecké zátoky a vyměnili pět vzduchovacích věží za míchací.
 
"Zvýšení počtu míchacích věží z původních 15 na současných 21 má za cíl, aby se teplá a okysličená voda u hladiny, ve které se sinicím daří, promíchala s chladnější, což zpomaluje rozvoj sinic a současně pozitivně okysličuje spodní bezkyslíkaté vrstvy nádrže. Monitoring nám potvrdil, že míchací věže mají z hlediska možného zabránění rozvoje sinic větší účinnost než věže vzduchovací," uvedl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Hodnocení kvality vody na pěti koupacích místech nádrže je podle Krajské hygienické stanice na stupni číslo jedna, voda je tedy vhodná ke koupání. "Známkou číslo jedna hodnotila Krajská hygienická stanice vodu v nádrži v měsíci červnu i v předchozích letech. V letošním roce však byla situace v jarních měsících odlišná. Kvůli teplému počasí koncem března a začátkem dubna dosahovala voda v nádrži téměř dvakrát vyšší teploty než v loňském roce. I z tohoto důvodu jsme spustili provoz systému už v polovině dubna," doplnil Gargulák. V polovině dubna loňského roku dosahovala voda v nádrži teploty přibližně osmi stupňů Celsia, ve stejném období letošního roku to bylo 15 stupňů Celsia.

Hygienici hodnotí jakost vody po celou koupací sezonu. Zda se vodohospodářům podaří udržet kvalitu vody tak, aby byla voda vhodná ke koupání, závisí na řadě vnějších vlivů. "Vodní nádrž je živý organismus. Kromě vysokých teplot a množství vody mohou její kvalitu negativně ovlivnit například splachy z přívalových srážek. Opatření probíhající na Brněnské přehradě jsou však plně funkční a budou v provozu až do konce koupací sezony. Současně je třeba upozornit, že provoz opatření není trvalým řešením, neboť neřeší příčinu, ale pouze důsledek znečištění povrchových vod. Základem pro dobrou kvalitu vody v nádrži je nezbytně nutné pokračovat v odstraňování komunálních, průmyslových i zemědělských zdrojů znečištění v povodí nad vodní nádrží," upozornil Gargulák.

Na čisticím systému, který spočívá v provozu věží a dávkování síranu železitého, se finančně rovným dílem podílejí Brno a Jihomoravský kraj. Každoročně uvolňují ze svého rozpočtu dohromady 16 milionů korun. Provoz zajišťuje Povodí Moravy. Dvacítka věží v přehradě funguje od roku 2010.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist