https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kvuli-riziku-padu-stromu-budou-uzavrene-dve-stezky-nad-resovskymi-vodopady
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kvůli riziku pádu stromů budou uzavřené dvě stezky nad Rešovskými vodopády

2.8.2024 20:04 (ČTK)
Turistické značení
Turistické značení
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Kvůli riziku pádu schnoucích stromů budou od pondělí uzavřené dvě značené turistické stezky nad Rešovskými vodopády na pomezí Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Zákaz vstupu se týká červené a zelené trasy. Obě stezky budou nepřístupné od vodopádů po severní hranici národní přírodní rezervace Rešovské vodopády. Červená trasa směřuje do Tvrdkova a zelená do Horního Města, sdělil místostarosta Uničova na Olomoucku Aleš Langer, podle kterého by lidé na tyto stezky neměli chodit už nyní.
 
Zákaz vstupu dnes podle Langera vydá rýmařovská radnice, pod kterou území vodopádů spadá. Riziková situace panuje na hranici pozemků ve vlastnictví města Uničova a Lesů České republiky. Kolem cest proto pracovníci pokácí zhruba 400 nebezpečných stromů, polovina na pozemcích Uničova a polovina na pozemcích ve správě Lesů ČR. "Rozhodnutí o zákazu vstupu, které nyní zpracovává Městský úřad Rýmařov, bude vydáno s platností na tři měsíce. Snahou všech zúčastněných však bude, aby se nebezpečná situace vyřešila co nejdříve. Jakmile bude oblast bezpečná, dojde ke zrušení zákazu vstupu a o této skutečnosti budeme veřejnost bezodkladně informovat," uvedl Langer.

Na stavu dřevin v okolí turistických stezek se podepsala kůrovcová kalamita minulých let. Navíc jde o 150leté smrčinové porosty, u kterých po vydatné bouřce nebo při silném větru hrozí pád. "Největší nebezpečí panuje v soutěsce potoka Huntavy, kudy vedou obě značené turistické trasy. Chtěl bych proto apelovat na návštěvníky, aby do těchto míst v zájmu vlastní bezpečnosti nevstupovali už nyní. A následně aby respektovali vydaný zákaz vstupu," upozornil Langer.

Zásah lesníků bude šetrný, přednostně vytěží poškozené stromy rostoucí v bezprostřední blízkosti turistických cest. "Domluvili jsme se, že z části kácených stromů zůstanou několikametrová torza, která jsou vhodným prostředím pro řadu druhů hmyzu a hub. Prosvětlení lesa pomůže třeba jedli bělokoré, návštěvníci budou moci pozorovat, jak odrůstá z přirozeného zmlazení," řekl Pavel Jurka z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Lesní správce Pavel Koždoň z Lesů ČR podotkl, že okolí turistických stezek nebude nutné znovu zalesnit. Už nyní tam rostou přirozeně obnovené semenáčky buků, smrků, jedlí a dalších dřevin.

Přístup k Rešovským vodopádům z jižní strany, tedy od Fialova mlýna, zůstane zachovaný. Lidé tak mohou dál navštěvovat alespoň poslední a nejatraktivnější část vodní kaskády, kterou je desetimetrový vodopád. K této části kaskády se turisté dostanou značenými trasami z Rešova či z Valšovského Dolu. Národní přírodní rezervace Rešovské vodopády chrání hluboké údolí se skalními soutěskami, vodopády, tůněmi a peřejemi. Vodopády tvoří asi 200 metrů dlouhá a zhruba deset metrů široká kaňonovitá soutěska, jejíž stěny se tyčí do výšky 20 metrů. Potok Huntava zde postupně padá z několika stupňů. Chráněné území má rozlohu 77 hektarů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

EB

Emil Bernardy

3.8.2024 12:21
Porazit schnoucí stromy s hrozícím pádem na cestu snad není problém......
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

12.8.2024 12:06 Reaguje na Emil Bernardy
Divil byste se ale je. Pro některé přímo obrovský.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist