https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kvuli-ruskym-aktivitam-stoupa-voda-v-okupovane-kachovske-prehrade-varuje-kyjev
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kvůli ruským aktivitám stoupá voda v okupované Kachovské přehradě, varuje Kyjev

26.5.2023 10:39 | KYJEV (ČTK)
Neustálé zvyšování hladiny přehrady od poloviny února podle agentury AP potvrzují také satelitní snímky.
Neustálé zvyšování hladiny přehrady od poloviny února podle agentury AP potvrzují také satelitní snímky.
Hladina vody v Kachovské přehradě na jihu Ukrajiny od února neustále stoupá a podle ukrajinské společnosti Ukrhidroenerho stojí ruské aktivity na přehradě za zaplavením několika osad v ukrajinské Záporožské oblasti. Informovaly o tom agentura Reuters a AP, které upozornily na zatopení domů v osadě Lysohirka rozprostírající se na ostrově na řece Dněpr. Přehradu od začátku ruské invaze na Ukrajinu okupují Rusové. Ukrajinské úřady mezitím informovaly o poškození Karlivské přehrady v Doněcké oblasti po ruském ostřelování.
 

Vesnice Lysohirka leží asi 15 kilometrů od frontové linie. Její obyvatelé se ale už nemůžou schovávat před ruskými ostřelováním ve sklepích, protože ty jsou nyní zatopené. "Kvůli výbuchům se někdy domy otřásají," popsal Reuters čtyřiasedmdesátiletý muž z vesnice Mykola. Ve vsi obvykle s výjimkou zimy pobývá okolo 50 lidí, novináři Reuters jich tam ale zastihli pouze šest.

"Zvýšení hladiny řeky Dněpr, v důsledku kterého byly zatopeny osady v Záporožské oblasti, je spojené s ruskou okupací Kachovské přehrady," citovala agentura vyjádření ukrajinské státní společnosti Ukrhidroenerho, která přehradu vlastní. Výška hladiny v přehradě podle společnosti dosahuje 17 metrů a je o metr vyšší, než je v této části roku obvyklé. Co přesně ale Rusové na přehradě dělají, společnost neví a přístup do areálu nemá. Neustálé zvyšování hladiny přehrady od poloviny února podle agentury AP potvrzují také satelitní snímky.

Ukrajina v minulosti několikrát Rusko obvinila z přípravy útoku na přehradě. Rusko to popřelo a z plánovaní takového úderu naopak obvinilo Ukrajinu.

Jeden z obyvatel Lysohirky Ihor Medunov, vysvětlil, že chce raději v obci se svojí ženou a jejich pěti psy zůstat, než aby se přesunul k synovi do Záporoží. Pokud voda ještě víc stoupne, možná se pár přesune do jiného domu. "Je tu dům, který je dvoupatrový," vysvětlil.

Ukrajinské úřady mezitím informovaly o tom, že ruské invazní síly poškodily hráz Karlivské přehrady v Doněcké oblasti na východě země a několika obcím hrozí zaplavení. "Ruská okupační armáda od začátku invaze neustále ostřeluje Karlivku, zasahuje hráz a ignoruje fakt, že kvůli těmto akcím budou trpět především civilisté," uvedl oblastní šéf Pavlo Kyrylenko podle serveru Ukrajinska pravda. Agentura Unian píše, že ukrajinské úřady tam evakuovaly asi tři desítky lidí. Karlivská přehrada se nachází nedaleko okupovaného Doněcku a také frontové linie.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MZ

Miloš Zahradník

26.5.2023 13:54
Nesouvisi to s tim prostym faktem, ze jarni voda na Dnepru byla letos vyjimecne vysoka - silne jarni deste + tani snehu v pramennych oblastech Dnepru v Rusku a Beloruskuu a pred par tydny byly zatopeny mnohe pribrezni prostory i primo v Kyjeve?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist