https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/co-by-odpaleni-kachovske-prehrady-znamenalo-z-pohledu-zivotniho-prostredi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Co by odpálení Kachovské přehrady znamenalo z pohledu životního prostředí?

21.10.2022 15:20 | PRAHA (Ekolist.cz)
Kachovská přehrada.
Kachovská přehrada.
Využít při stažení armády vodní clonu, tedy zaplavit území za sebou a tím znemožnit protivníkům pozemní pronásledování, není zrovna objevný manévr. V praktickém naplnění hesla „po nás potopa“ už byl ve válkách použit mnohokrát.
 
Na Ukrajině u Chersonu se přitom historie doslova opakuje: v roce 1941 ustupující sovětská armáda 18. srpna 1941 odpálila kaskádu hrází Dniprogres, aby zabránila německé armádě překonat vodní tok. Pro současné ruské stratégy by z tohoto střípku dějin mohla plynout cenná lekce. Protože už tehdy mohutná záplavová vlna napáchala nezměrné škody civilnímu obyvatelstvu, byly zničeny desetitisíce budov – ale postup nepřátel se tím tehdy nezastavil.

To, zda stejně explozivní manévr využijí v dohledné době i okupační vojska stahující se na levý břeh Dněpru u Chersonu, je zatím ve hvězdách. Podle zpráv zahraničních médií, citujících ukrajinské zdroje, už ruští ženisté nálože do tělesa hráze Kachovské přehrady vložili. Může být, že než dočtete tento článek, k explozi a zaplavení celého regionu, stejně jako za II. světové války, dojde. A s neméně katastrofickými následky.

Tři fáze katastrofy

Pusťme se do rozboru toho, co by po případném odpálení Kachovské přehrady následovalo a jaké by to mělo dopady na životní prostředí. Je třeba rozlišit několik za sebou následujících fází. Ta první má pochopitelně podobu apokalyptické plošné destrukce.

Jeden metr krychlový vody váží tunu, a Kachovská přehrada přitom zadržuje svou hrází 18,3 krychlových kilometrů vody (tedy 18,3 milionů tun). Veličinu síly můžeme vyjádřit jako hmotnost vynásobenou zrychlením, takže ona náhle uvolněná lavina bude mít energii počitatelnou v tisících kilotun.

Efekt takového uměle vyvolaného tsunami se dá bez obtíží přirovnat k násobkům destrukce dosažených atomovými bombami. V oblasti, kterou by se ubírala tato prvotní masa, neexistuje žádná stavba nebo konstrukce, která by takové síle odolala. V bezprostředním ohrožení života by se ocitlo asi 100 - 250 000 lidí.

Experti odhadují, že přívalová vlna by byla vysoká 4,8 metrů, postupovala by v šířce zhruba 5 kilometrů přibližně korytem Dněpru, a od zničené hráze by dorazila k 70 kilometrů vzdálenému Chersonu (před válkou s 280 000 obyvateli) přibližně za 2 hodiny.

Pro druhou fázi je charakteristický plošný rozliv. Ten by směrem po proudu zasáhl rozsáhlé oblasti před Chersonem i v části Záporoží. Dohromady kolem 80 vesnic i městeček, včetně hlavního správního uzlu Chersonu. Velká voda by v rozmezí několika hodin po odpálení třicetimetrové hráze přehrady vstoupila do životů asi 300-500 000 lidí. Na ulicích a mezi domy, v přízemí staveb, by stál přibližně metr vody, a hladina vody by stoupala postupně 14 hodin.

V této druhé fázi by pravděpodobně nedocházelo k významnějším ztrátám na lidských životech, ale materiální škody, devastace veškerých obydlí v zasažené oblasti, by byly předehrou pro obrovskou humanitární katastrofu.

Statisíce lidí by se ocitly bez domova, potravy, vody, úkrytu, elektřiny, zásobování, léků – bez faktické možnosti transportu nebo úniku. Řešit záchrannou operaci takového měřítka je neuvěřitelně náročné v běžně fungující zemi za mírového stavu, natož pak v zemi bojující za osvobození a v oblasti, která je válečnou zónou.

Teprve v poslední, třetí fázi, se dá začít hovořit o škodách environmentálních, újmě na životním prostředí.

Devastace na desetiletí

Vlna, ať už primární katastrofická nebo sekundární rozliv, by okamžitě vyplavila veškerý objem kanalizací, čistíren odpadních vod v zastavěných oblastech, veškeré procesní materiály a chemikálie v závodech a fabrikách, sklady zemědělských hnojiv a postřiků, ropné oleje a paliva z čerpacích stanic, propláchla by tisíce aut, vzala by odpady ze skládek i spaloven, nemocnic … jednalo by se o totální a plošný únik nepůvodních, znečišťujících a toxických látek do životního prostředí.

Následky pro život v půdě a její úrodnost, na život v řece a jejích povodích, dopad na mořskou faunu a flóru v deltě Dněpru, potažmo v celém Černém moři, by byl fatální. Už proto, že území, které by mělo být sanováno, je nepředstavitelně rozsáhlé. Záplavou by bylo přímo či nepřímo postiženo 5-6 000 kilometrů čtverečních území. A jen vyčištění studní, obnovení zásobování vodou, by bylo technicky nadlidským úkolem.

První takové škody by byly patrné zhruba po 3 dnech, kdy už by voda měla začít opadávat. Ale celková regenerace vodou zasažené plochy by byla, v závislosti na konkrétním typu naplavených znečišťujících látek, procesem na desetiletí.

Největší evropská jaderná elektrárna Záporoží využívá pro chlazení vodu z přehrady.
Největší evropská jaderná elektrárna Záporoží využívá pro chlazení vodu z přehrady.

Chlazení

Odpálení hráze Kachovské vodní nádrže by rovněž představovalo značné bezpečnostní riziko po provoz Záporožské jaderné elektrárny, která je největším zařízením svého druhu v celé Evropě. Kritický výpadek zásobování vodou by se totiž mohl promítnout do výpadků v chlazení. Z vodní nádrže jaderná elektrárna vodu přečerpává. Scénář, při němž by odpálení hráze v odstupu několika hodin doplnila jaderná havárie, je děsivý a ne nepravděpodobný. Je velmi pravděpodobné, že by došlo k odstavení jaderné elektrárny, ale i v takovém případě je klíčové reaktory uchladit.

Spekulovat nad tím, zda by vytvoření takového masivního rozlivu skutečně přineslo ruské armádě výhodu zastavení postupu ukrajinských jednotek, nebo zda by takový neuvážený čin dopadl totožnou silou na lokality, do nichž se zrovna ruské jednotky stahují, případně že odpálení hráze vodního zdroje by jen připravilo okupovaný Krym o zdroj pitné vody, je asi zbytečné.

Od 24. února se už mnohokrát ukázalo, že na mezinárodních dohodách, zaběhlých konvencích nebo životech ukrajinských civilistů i vlastních vojáků, natož pak na životním prostředí, ruské generalitě a Kremlu pramálo záleží.


reklama

 
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (73)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MZ

Miloš Zahradník

21.10.2022 16:40
Rusove planuji znicit severokrymsky kanal, ktery dodava vodu na Krym z Kachovske prehrady? Jaky tohle dava smysl nedementnimu konzumentu te zpravy ? Byla to mimochodem nejspis prave Kachovska prehrada (a z ni vychazejici severokrymsky kanal) kvuli ktere se Chruscov kdysi rozhodl z administrativne hospodarskych duvodu prifarit rusky Krym ke svazove republice Ukrajina. (Tehda to politicky nemelo zadny vyznam, rozhodovalo se o vsem stejne v Moskve)
Jaky valecny vyznam melo zatopeni oblasti pod Dneprogesem v zari roku 1941 je otazka pro historiky. Kolika stum tisic sovetskych vojaku se diky tomu podarilo uniknout z nemeckeho obkliceni (i tak jich v topm kotli u Kyjeva zustalo skoro milion ;) kolika tisicum Zidu to prodlouzilo dobu, kdy se jeste mohli pokusit uprchnout pred pogromem, ktery na ne Nemci spolu s Ukrajinci pozdeji prichystali temer v kazdem meste Ukrajiny toho leta a podzimuu....

Autor by si mel zkontrolovat aritmetiku (milion neni miliarda) a neplest pojmy - jako zrychleni - tam, kam vubec nepatri...

Jeden metr krychlový vody váží tunu, a Kachovská přehrada přitom zadržuje svou hrází 18,3 krychlových kilometrů vody (tedy 18,3 milionů tun). Veličinu síly můžeme vyjádřit jako hmotnost vynásobenou zrychlením, takže ona náhle uvolněná lavina bude mít energii počitatelnou v tisících kilotun.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

21.10.2022 16:51 Reaguje na Miloš Zahradník
Jo a cesky se Dnepr stale jeste rekne Dnepr a ne Dnipr. Tak jako Dunaj je Dunaj a ne Donau, Duna atd. (Je pravda ze ceske zamepisne nazvy Rodan a Velky Zvonik pro Rhonu a GrossGlocknere uz zanikly)
A DneproGes je zkraka pro GidroElektroStanciu i kdyz Progres tehda v tom roce 1933 tamni instalovana americka technologie (byl
to zrovna rok vrcholiciho hladomoru, za prislusnou technologii platil SSSR obilim....) to rodicimu se prumyslu na Ukrajine (be stejnem roce byly vybudovany i mohutne moderni tovarny v Mariupoli)
urcite prineslo
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

21.10.2022 17:13 Reaguje na Miloš Zahradník
Mimochodem, docela poutave je historie DneproGesu podana na wiki https://cs.wikipedia.org/wiki/Dn%C4%9BproGES
Povidani o Kachovske prehrade je mnohem strucnejsi https://cs.wikipedia.org/wiki/Kachovsk%C3%A1_p%C5%99ehrada
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

23.10.2022 16:34 Reaguje na Miloš Zahradník
Nehledejte logiku u vašich případných kritiků! Že
by se Rusové zbavili zásob vody pro Krym, pro jimi
obsazenou JE a o dlouhý kus fronty u které se nemusí
obávat , že by se přes přehradu dostali obránci při
protiútoku, věří pouze "věřící", kteří konzumují
oficiální informace a samostatně už nepřemýšlí!
Odpovědět
AS

Aleš Svoboda

23.10.2022 19:48 Reaguje na Břetislav Machaček
amen :)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.10.2022 08:55 Reaguje na Břetislav Machaček
Krysa mužik ví, že z Ukrajiny vypadne, tak za sebou spálí mosty i vše ostatní.
Odpovědět
JH

JH

24.10.2022 10:51 Reaguje na Břetislav Machaček
Vy možná samostatně přemýšlíte, ale moc vám to nejde. Přitom, jak se Rusové ochotně zbavují Rusů bych se vůbec nedivil, kdyby se zbavili přehrady. Ti troubové jsou schopní si sami zbourat celé Rusko.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.10.2022 08:31 Reaguje na Miloš Zahradník
Zprávu nedementním konzumentům to dává takovou, že krysa mužik je už naprosto zoufalý, ví, že vypadne z celé Ukrajiny i Krymu a proto chce jen zničit úplně všechno, co může.
Odpovědět
AS

Aleš Svoboda

23.10.2022 19:48 Reaguje na Pavel Hanzl

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.10.2022 08:54 Reaguje na Aleš Svoboda
Sleduji denně zprávy a taktika spálené země se provádí tam, kde se očekává obsazení nepřítelem.
A Rusi dobře ví, že na celé Ukrajině končí, tak jen chtějí napáchat maximální škody.
Kdyby počítali s obsazením, na co by jim bylo zničené území? Nedá se ždímat. Někdo by po nich třeba chtěl, aby to spravili, ne?
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

24.10.2022 08:59 Reaguje na Aleš Svoboda
Další ruskou propagandou vydlabaný mužík blouznící o ,,zfetovaném,, Zelenském? :D
Odpovědět
AS

Aleš Svoboda

23.10.2022 19:09 Reaguje na Miloš Zahradník
Dobrý den,
musím s Vámi souhlasit - Rusové jsou poslední kdož by chtěli tuto přehradu zničit.
Takže : realita je taková, že přehrada se intenzivně, ale opatrně vypouští, protože ji odstřelují právě ukro-nacisti. Ti se neštítí ničeho - tedy ani zničení vlastní přehrady. Přehrada je velmi dobře chráněná PVO RF, takže se zatím drží.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.10.2022 08:59 Reaguje na Aleš Svoboda
To píšou na Aeronetu nebo RT? Rusi počítají s tím, že opustí Cherson, proto ho chtějí zničit. Je to Ukrajinské město, zakže Ukroši si přece nebudeo dělat tak příšernou škodu, když jim to navíc brání v postupu!!
Voni sou hlava....
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

24.10.2022 09:00 Reaguje na Aleš Svoboda
Ukronacisti? Hlavně že těch nacistů máš mnohem víc doma v Russku, než na Ukrajině. :-)
Odpovědět
AS

Aleš Svoboda

23.10.2022 19:52 Reaguje na Miloš Zahradník
miliard tun. . . . 1 km3 je jedna miliarda tun. A pokud má voda méně jak 20°C - tak je to o něco více.
Odpovědět

Jan Škrdla

23.10.2022 22:46 Reaguje na Aleš Svoboda
Tak to je váš jediný komentář v této diskuzi, se kterým by se dalo souhlasit.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

21.10.2022 19:45
Hezký plán. Ale budou ho číst i Ti Rusové?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

26.10.2022 12:46 Reaguje na Katka Pazderů
Nevím jestli jej čtou, ale zatím s nějakým blbnutím s přehradou zjevně nepočítají.
Odpovědět
LB

Lukas B.

21.10.2022 20:26
svého času RVHP řešilo "útok na zlé německo" odpálením vltavské kaskády. na dejvické stavební fakultě měli na přelomu 70. a 80. let dokonce poměrně rozsáhlý model vltavy a labe (samozřejmě laik by to na první pohled nepoznal, viz teorie modelování, mám toho pouze dva semestry, takže jsem jen na úrovni poučeného laika). výsledek byl tristní - prahu by top krutopřísně propláchlo, ale v drážďanech, čili "hodném" německu by to zaplavilo pár ulic a na dva dny vyřadilo přístav z provozu, v magdeburku a hamburku ba si toho snad ani nevšimli.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

21.10.2022 22:43
Já teda nechci být prudič, byl jsem ve škole slabší z matematiky, ale krychlový kilometr nemá milion krychlových metrů, ale miliardu krychlových metrů, takže 18,3 krychlových kiloetrů je 18,3 miliard krychlových metrů.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

22.10.2022 07:33
Řekl bych, že russákům to je jedno , co způsobí.
Co se týká ekologických následků, my jsme se přece už s takovým vyplavením všelijakých kanálů, žump nebo průmyslových podniků přece mnohokrát setkali při velkých vodách i na našem území. Třeba na Moravě při povodních v roce 1997, kdy například byla zaplavena Ostrava, byla zaplavena firma zpracovávající vyřezené oleje, tuím včetně i těch olejových lagun, co se nedávno docela nákladně vytěžovaly a revitalizovaly, sudy s olejovitými odpady plavaly nornáně po vodě, rozhodně byly vyplaveny všechny kanály a žumpy. Nebo v rocě 2002 v Čechách, kdy byla pod Prahou kolem Vltavy a potom Labe zaplavena rozsáhlá území s množstvím vesnic a částí měst a z průmyslových areálů třeba Spolana, včetně části, kde se vyráběly pesticidy a která byla z té doby zamořena dioxiny. A nikdy z toho nebyly nějaké trvalé problémy, hlavně byly ty škodliviny velkým nadbytečným množstvím vody rozředěny a defakto většina z nich odplynula s tou velkou vodou. A zbytek, co zůstal, dělal problémy maximálně rok , dva roky, než e krajina vzpamatovala a ty následky překonala. Já myslím, že podobné to bude i tam. Rok, dva roky bud to prostředí zničené a pak se vzpamatuje.
Co se týká Záporožské jaderné elektrárny, ta má mít všechny reaktory už nějaký týden odstavené a chlazené. Takže většina odpadního tepla už byla uchlazena a zbytek by mělo být uchladit relativně snadné. Snad kromě toho posledního z těch tuším šesti, který běžel nejdéle.
Přirozeně přímý účinek té přívalové vlny by byl velmi destruktivní. Ale dlouhodobé následky spíš nebudou než budou, podobně jako tomu je u nás.
Odpovědět
LB

Lukas B.

22.10.2022 09:14 Reaguje na Radim Polášek
tak nějak to vnímám též.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

22.10.2022 09:30 Reaguje na Lukas B.
Vyroba elektriny jadernymi elektrarnami je vetsinou efektivnejsi nez pomoci vodnich elektraren. Jeste v dobach Gorbacova jsem citaval v sovetskem tisku uvahy na tema, zda by zemedelska produkce zatopenych nejurodnejsich oblasti kolem Volhy svou hodnotou neprevysila energeticky zisk tech elektraren, a u Kachovske elektrarny tohle nejspis plati taky. (Dneproges je jiny, ten je z hlediska spadovych pomeru te mohutne reky postaven asi opravdu na nejlepsim moznem miste.) Mnozstvi vody na zavlahy - nejen smerem Krym - cerpane z te prehrady je ohromne (wiki uvadi az neuveritelne vysoka cisla https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B0%D1%85%D0%BE%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%B5_%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D1%85%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%BB%D0%B8%D1%89%D0%B5 ) ale tu vodu by asi slo pomoci levne energie tamni AES i precerpavat do potrebne vysky tech nekolika malo desitek metru
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

22.10.2022 09:47 Reaguje na Miloš Zahradník
Cituji z te wiki, 900 kubiku je neuveritelne mnoho. Je to vic nez trojnasobek prumerneho prutoku (z dob pred soucasnym desetiletym obdobim sucha) Labe v Decine Přehrada Kachovka je hlavním zdrojem vody pro jih Ukrajiny. Z něj je voda dodávána do Severo-Krymského , Kachovského , Dněpr-Krivojského kanálu , Verchnerogačinského kanálu , jakož i do vodovodních systémů dolů, podniků, měst a obcí průmyslového komplexu Nikopol-Mangancev. množství malých zavlažovacích systémů pobřežních oblastí tří regionů. Celkový odběr vody z nádrže pouze pro velké kanály je 900 m³/s
Odpovědět
AS

Aleš Svoboda

23.10.2022 19:46 Reaguje na Radim Polášek
Použiju vaše argumenty :
"Řekl bych, že russákům to je jedno , co způsobí"
a důkaz, že jste totálně mimo realitu
"A nikdy z toho nebyly nějaké trvalé problémy . . . "
a) myslíte si, že Rus je takový hlupák, že na to samé, jako vy, nepřijde ?? Res. ŽE TO NEVÍ ??
Co vám osobně "russáci" provedli ??
Chováte se jako naočkovaní nebo zhypnotizovaní rusofobové. . .
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.10.2022 09:08 Reaguje na Aleš Svoboda
Rus je hlupák naprosto gigantický a způsobil nám totální zničení vyspělého hospodářství celého státu, který patřil ještě po válce mezi 10 nejvyspělejších na světe!!
To je vám málo?
Dnes proti nám vede hybridní válku, škodí kde může, platí si tu pátou kolonu svých vohnoutů, konkrétní agenty odhaluje i BIS.
To je vám málo?
Poslali mi 3x vyšší zálohy na plyn a o 50%
vyšší na elektřinu.
Pořád je vám to málo? Mám pokračovat až do alelujá?
Odpovědět
MP

Martin P

22.10.2022 16:09
Pan autor by si měl zopakovat fyziku základní školy, protože 18.3 km3 vody není 18,3 miliónů tun, ale 18,3 miliard tun. Vlastně co se divím, toto je ekolist :-) fyzika a fyzikální zákony jsou na míle vzdálené.
Odpovědět
LK

Lenka Kuchařová

23.10.2022 13:42
Vzhledem k tonmzu,že Rusáci se řídí heslem ,,po nás potopa ",tak je od nich možné očekávat to nejhorší.
Odpovědět
AS

Aleš Svoboda

23.10.2022 19:30 Reaguje na Lenka Kuchařová
jejda. . . . vy jste stejně nevědomá jako Boriřvoj z Holínek.
Co konkrétního vám Rus provedl ??
Odpovědět
Bořivoj Holínek

Bořivoj Holínek

23.10.2022 19:48 Reaguje na Aleš Svoboda
Reagovat na primitiva, který nedokáže správně napsat ani jméno a příjmení diskutéra, a vše vidí po bolševicku pouze z pohledu materiálna, je ztráta času 👎
.
Odpovědět
AS

Aleš Svoboda

23.10.2022 19:57 Reaguje na Bořivoj Holínek

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
Bořivoj Holínek

Bořivoj Holínek

23.10.2022 20:12 Reaguje na Aleš Svoboda
A.S., nejen primitiv, ale i hulvát, píšící o "ozadí" - dle mluvy a stylu vedení polemiky, jako by vypadl T.O. z onoho ozadí.
.
Odpovědět
AS

Aleš Svoboda

23.10.2022 20:42 Reaguje na Bořivoj Holínek
chtěl jsem napsat pozadí. . . . abych neurazil váš útlocit pravičáka jadrným českým slovem.
Jen mě zaráží, že jste na to, při svém brilantním úsudku, nepřišel.
Tak ztráta jednoho písmenka je známkou primitivismu a dokonce hulvátství??
To je vskutku brilantní dedukce.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

23.10.2022 23:29 Reaguje na Aleš Svoboda
1*
Odpovědět
Bořivoj Holínek

Bořivoj Holínek

24.10.2022 00:15 Reaguje na Miloš Zahradník
😃
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.10.2022 09:12 Reaguje na Aleš Svoboda
Muhehehehheheee cha cha cha cha "levný ruský plyn" se prodával za 260 eur, pokud k nám ještě trochu proudil, he he, dnes, kdy je to už zastavené úplně stojí 120.
Jeké proboha vy můžete dělat kšefty? Prodáváte snad hrnce Zepter, nebo jste agent s teplou vodou??
Odpovědět
Bořivoj Holínek

Bořivoj Holínek

24.10.2022 09:37 Reaguje na Pavel Hanzl
👍✌️
Odpovědět
JH

JH

24.10.2022 10:45 Reaguje na Aleš Svoboda
To není pragmatismus, ale blbost. Teď se nám ten levný plyn pořádně nevyplatil.
Odpovědět
Bořivoj Holínek

Bořivoj Holínek

23.10.2022 18:32
Kam šlápne noha ruského vojáka, tam sto let tráva neroste! Zvláště pak, když je kovaná kágébáckými hřeby/praktikami svého despotického vůdce ...!!
Odpovědět
AS

Aleš Svoboda

23.10.2022 19:29 Reaguje na Bořivoj Holínek

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

25.10.2022 18:42 Reaguje na Aleš Svoboda
Docela by mne zajimalo - dotaz na redakci ekolistu - v cem byl Vas prispevek vic hodny smazani nez prispevek pan Holinka
Stejne jako Vas prispevek o neco vyse, kteremu jsem dal 1* ale ted po jeho smazani si uz nevzpominam, o cem byl ;)
Odpovědět
AS

Aleš Svoboda

23.10.2022 19:25

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
LB

Lukas B.

23.10.2022 20:41 Reaguje na Aleš Svoboda
krym je samozřejmě mnohem víc než ruský tatarský. a kde proboha chcete udělat tu čáru? chcete hledat někde v bretani hledat potomky bójů a vracet jim bohemii?
Odpovědět
AS

Aleš Svoboda

23.10.2022 22:20 Reaguje na Lukas B.
kdepak - někde se čára udělat musí. . . . to bychom skončili u dinosaurů. . . .
Ale ruský je od roku 1771 - to se nedá zpochybnit.
Odpovědět
LB

Lukas B.

24.10.2022 09:28 Reaguje na Aleš Svoboda
logická tlustá čára je mezinárodní smlouva, kterou se po rozpadu sojuzu ukrajina vzdala jaderných zbraní za bezpečnostní záruky. v té smlouvě nic o ruských požadavcích na odstoupení části území nic není.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

24.10.2022 20:14 Reaguje na Lukas B.
Ta mezinarodni smlouva byla jen dusledkem predchoziho setkani tri opilcu (rusky, ukrajinsky a belorusky president) v Belovezi, kde jen tak mimochodem rozpustili Sovetsky svaz, zemi jejiz vznik a obranu pred nacismem stalo 50 - 70 milionu mrtvych. Obecne plati, ze hranice stanovene valkou meni za dalsi valka. Pokud nektera z tech valek vyjde "sametove" neni to bohuzel zadna zaruka proti tomu, aby dalsi valka nebyla pro zmenu mnohem nicivejsi....
Po te smlouve tri oplicu se nejmin 10 milionu rodilych Rusu octlo v cizi zemi. Koho by tenkrat napadlo, ze za 20 let jim budou dokonce branit mluvit rodnym jazykem

Rusko, ne rozdil od Velke Britanie, Ceska ci Francie nema historicky a geograficky jednoznacne urcene hranice. Melo i v minulosti imperialni sklony jako kazda velmoc, ale ma taky zkusenost
s nekolika nicivymi invazemi ze Zapadu ktere mely za cil tento stat zlikvidovat i s vetsinou jeho obyvatelstva. Na rozdil od Ceska kde posledni valka
byla (pro nezidovske obcany, co poslouchali a nezapletli se s odbojem) relativne "limonadova" tak
Rusove na tu posledni vyhlazovaci valku spojene Ebropy proti nim nezapominaji. Hitler tu valku prohral take proto, ze povazoval i Ukrajince za podlidi a nevyuzil jejich pocatecniho nadseni
z osvobozeni - koncem cervna 1941 - k tomu, aby je s duverou zapojil do boje proti nenavidenemu bolsevikovi, Nechal je akorat tak zabijet Zidy a Polaky v pogromech....
Odpovědět
LB

Lukas B.

24.10.2022 22:09 Reaguje na Miloš Zahradník
hele jo. to že hitlerovský postup to v jedneačtyřicátém s ukrajinou posral, o tom není třeba diskutovat. ale Vy říkáte, že podepsaná smlouva je jen cár papíru a že je to v pořídku?

v takovém světě žít nechci a jsem (dle svých možností) proti němu a nějaké blábolivé historické nároky mi můžou víte co - políbit pudel.

mimochodem, ruské imperium tu válku velmi aktivně pomohlo rozpoutat, a to, že si ho náš svět (severoatlantický a západořímská říše) vybral za spojence, byla jen volba menšího zla. je to cynické a racionální, ale proti satanu se spojkím iklidně s čertem.

(mimochodem, jestli německo ovládané pruskem je náš kulturní okruh, to je otázka do pranice)

Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

25.10.2022 00:06 Reaguje na Lukas B.
Trvame li na pravni zavaznosti napr. Chruscovova dekretu ktery Krym prifaril Rusku - nesmime zavirat oci take pred faktem, ze napriklad ona schuzka tri opilcu v Belovezi rozhodla neco, co bylo ve skutecnosti protipravni - bylo v rozporu s ustavou statniho celku SSSR ktery svevolne rozpoustela, nedodrzela postup ktery ustava v teto zalezitosti predepisovala. Zda smlouva uzavrena protipravne je carem papiru nebo neni - to je otazka pro pravniky. Odpoved nepochybne bude zaviset na tom, v prospech ktere strany budou ti pravnici argumentovat. A neni pravda, ze "ruske imperium" tu valku aktivne pomahalo rozpoutat - to je rekneme polsky pohled ale i dnesni zkreslujici alibisticky pohled rusofobniho Zapadu ale historici myslim uznavaji, ze SSSR jako spojenec Zapadu byla sice jen volba mensiho zla ale az po napadeni SSSR Hitlerem, kdy se SSSR jevil jako ta slabsi strana ktere je vyhodne pomoci v ramci anglosaskem doktriny drzet Evropu co mozna nejslabsi. Do te doby Anglie spis delala vse pro to, aby Hitlera nasmerovala na vychod (diky Churchillovi se to nakonec nezdarilom Hesse nabizejiciho spojenectvi nechali zavrit a prohlasili za blazna) a letni navrhy (1939) Molotova o uzavreni spojeneckych smluv v podstate bojkotovala (prislusna delegace uredniku 2. radu anglickeho ministerstva zahranicnich veci jela do SSSR na prelomu cervence a srpna 39 lodi. V teto situaci Stalin zvolil onen velmi prekvapivy krok...
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

25.10.2022 09:42 Reaguje na Miloš Zahradník
No tvl...
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

25.10.2022 09:58 Reaguje na Miloš Zahradník
Zase jen část pravdy. Co třeba informovat o tom, co předcházelo pogromům ve Lvově (celkem asi devět tisíc obětí z řad židů)? Co vyváděla NKVD ve Lvově? Proč zavraždila asi deset tisíc polských a ukrajinských vězňů? To vámi obhajované a milované Russko v tom není zase tak nevinně. ;)

Ale musím uznat, že hezky blábolíte, mlžíte a překrucujete. :-)
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

25.10.2022 12:11 Reaguje na Petr Eliáš
To je sice pravda, ze NKVD vrazdila vezne, ktere by nestacila "evakuovat" pred prichodem Nemcu ale Ukrajinci se mstili Zidum, ne NKVD. Pogromu na Zidy byly vsude, zdaleka nej ne ve mestech kde NKVD mela veznice. Ale souhlas s tim, ze podrobne osvetlene, bez zamlcovani a prekrucovani, deni ve Lvove a jinde na Ukrajine v lete a na podzim roku 1941 (a pozdeji) by melo byt obsahlou a podrobnou kapitolou v ucebnicich dejepisu nejen Ukrajiny a Polska ale i dalsich sousedicich zemi - vcetne nas. Plus podrobna, nic nezamlcujici a neprekrucujici historie ukrajinskeho "boje za sebeurceni" v letech 1941 - 44.
Ja si o tom leccos precetl, Vy mozna taky. Je to drsne cteni. Jak treba dopadl slavny polsky lvovsky "Banachuv" matematicky seminar 192x - 1941...

Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

25.10.2022 12:27 Reaguje na Petr Eliáš
Nezlobte se na mne, ale to rovnítko mezi Sojuzem, resp. bolševiky a Ruskem, resp. Rusy je prostě hovadina.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

23.10.2022 23:23 Reaguje na Lukas B.
Krym je urcite v jistem smeru vic tatarsky nez rusky. Rusky je jen poslednich 250 let zatimco po nekolik set let predtim byl centrem tatarskeho obchodu se slovanskymi otroky. Moje hypoteza, proc treba dnensi Turkove casto vypadaji podobne jako my je ze to jsou potomci tech otroku pochytanych na Ukrajine a v Rusku a privezenych v prubehu skoro pultisicileti na trh v Carihradu/Istambulu Z toho co jsem napsal ale snad plyne, proc oznacuji Krym - v mych sympatiich za rusky a ne tatarsky. Ja bych tu caru za sebe udelal v tom, ze Ukrajinci ani Rusove me davne predky do otroctvi neodvazeli (i kdyz mezi sebou se mlatili poradne, a Zidy vrazdili tez s velkou chuti) zatimco Turkove a Tatari ano
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.10.2022 09:19 Reaguje na Miloš Zahradník
Rusové jsou směska Germánů (vikingů), Slovanů a z největší míry Mongolů.
Ve středověku napadaly Evropu velmi krutí nájezdníci z východní oblastí, zvané Tartaros - předpeklí.
Říkalo se jim Tataři.
Dnes je to úplně stejné, i stejná Horda to je, jenom se jim říká Rusi.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

23.10.2022 23:37 Reaguje na Aleš Svoboda
Ano, ta historie s americkymi financniky podporovanym navrhem sovetskych Zidu (tak si to pamatuji ja ale lze to nalezt)
udelat z Krymu zidovskou autonomi republiku SSSR je zdokumentovana. Ta idea byla velmi zibva jeste roku 1944 kdy delegace sovetskych Zidu vedenych Michoelsem a Pfefferem byla vrele prijata v USA a setkala se s Einsteinem Chaplinem a dalsimi prominenty. Bohuzel
rozradostnena sovetska delgace po bnavratu do Moskvy nebyla dostatecne opatrna pri jednani se Stalinem a ten postupne tuto myslenku zavrhl. Nebyl v te dobe jeste ale primo antisemitou, zrejme se mu jen prilis nechtelo takto cenne a strategicky dulezite uzemi predhodit tak nespolehlivemu zivlu... Nepritelem Zidu se Stalin stal az po roce 1948 kdy se zklamal v nadeji, ze jim potajmu podporeny (skrz ceskoslovenskeho Gottwalda a jeho dodavky zbrani a letadel) rodici se zidovsky stat odmitl stat se clenem rodiny "lidove demokratixckych" zemi. Pak roku 1949 zal zabit i Michoelse ale ne primo. Zaonacil to jako dopravni nehodu, kdy ho zastreleho prejel
v noci v Minsku nakladak...
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

23.10.2022 23:51 Reaguje na Miloš Zahradník
Jeste dodatek. Jsou nazory, ze prave dukladna deportace krymskych Tataru okamzite po osvobozeni Krymu roce 1944 svedci o jiste Stalinove vstricnosti - uvolnit tu oblast pro to planovane nove osidleni - zminenemu navrhu americkych bysnysmanu. Udajne tam bylo neco o terminu - uvolnit Krym do 50 let od uzavreni te dohody o pripadne nevratne - pri splneni podminek sovetskou stranou - pujcce mela byt uzavrena roku 1924. Tihleti krymsti Tatari udajne pritom nekolaborovali s Nemci nijak extra vic nez bylo obvykle i u jinych narodu (Kabardinci Balkarci a dalsi podkavkazske narody, ale i Ukrajinci) ale potrestani - vysidleni - byli nejdukladneji ajejich navrat byl povolen mnohem pozdeji nez u ostatnich provinilych narodu (tento fakt ovsem se uz tyka posstalinskych dob)
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

25.10.2022 12:17 Reaguje na Miloš Zahradník
Jen oprava. 30 let od uzavreni te smlouvy roku 1924
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

25.10.2022 22:39 Reaguje na Miloš Zahradník
A jen jeste dodam ze ten muj prispevek nahore o planovane zidovske autonomni republice Krym byl souhlasnym doplnkem k prispevku pana Alese Svobody - ktery bohuzel redakce ekolistu mezitim smazala cimz v posloupnosti replik na ten prispevek zpusobila ponekud chaos. Chtelo by to vic velkorysosti k jinym nazorum. My taky hodnotime - vetsinou - vcelku vlidne, kdyz si pisatel clanku splete milion s miliardou :)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.10.2022 09:24 Reaguje na Miloš Zahradník
Stalinův antisemitismus se projevoval už hned po VŘSR, kdy nechal odstavit Trockého, který prakticky tu občanskou válku vyhrál a i útok na Zimní palác zorganizoval.
A ještě ho nechal zabít v Jižní Americe.
Ale možná to byla spíš mocenská věc, než rasistická.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

24.10.2022 14:39 Reaguje na Pavel Hanzl
Ne spíš, ale určitě ... bo třeba takový Jagoda byl žid jak vyšitý a jak se svého času hodil. A když se hodit přestal, tak šel ... do kytek.

Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

24.10.2022 20:03 Reaguje na Pavel Hanzl
To byla mocenska zalezitost, ne rasisticka. Vzdyt Stalinova dcera chodila s Zidem a Vozdovi mozna pripadal malo vhodny jako zenich ale narodnost mu nevadila. A velky stalinuv reznik Kaganovic byl tez Zidem. Nenavist k Zidum u Stalina propukla az v poslednich letech jeho zivota, zrejme v neposledni rade kvuli "nevdeku" Izraele ktery se diky tem zbranim poslanych tajne Stalinem pres Gottwalda ubranil arabske presile ale neprojevil za to pak Stalinovi patricnou vdecnost, odmitl zaradit se do rodiny "lidove demokratickych" zemi - satelitu SSSR
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.10.2022 22:33 Reaguje na Miloš Zahradník
To je zajímavý názor, který neznám, ale má logiku.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

25.10.2022 09:36 Reaguje na Pavel Hanzl
Názor je to hezký, ale fakt je takový, že židy Stalin neměl rád nikdy. Stačí si přečíst něco od Chruščeva o tom, jak se Stalin v soukromí vyjadřoval o židech. Posmíval se jim, urážel je a schválně mluvil s židovským přízvukem.

A to, že byl Kaganovič žid? On to byl hlavně nevzdělaný patolízal a zrůda, která do puntíku plnila přání ještě větší zrůdy Stalina. Byla to nula, které se Stalin nemusel zbavit a využíval ho třeba při kolektivizaci Ukrajiny (hladomor).

A Stalinova dcera? Doporučuji si o jejich vztahu něco přečíst. Tuším, že napsala dvě knihy. Jak dopadl její milý - žid Kapler? Šel do gulagu. Když se provdala za žida Morozova - seřezal ji jako žito.

A židovské oblasti? Nejznámější oblast je JAO na dálném ruském východě. Nebyla zřízená kvůli tomu, že by tam bylo hezky (tuším že hned první zimu musela polovina osadníků odejít, kvůli těžkým podmínkám) nebo že by tam byla nějaká původní vlast židů, ale protože Stalin potřeboval zalidnit region. A nejvíc židů tam žilo někdy na konci čtyřicátých let (asi padesát tisíc). Dnes už tam žije jen asi tisíc židů. A oblast na Krymu? Ten projekt byl mrtvý už někdy před válkou - ano, na konci války vznikla žádost na vytvoření oblasti, ale ta byla vedením zamítnuta. Stalin kritizoval Molotovův návrh na vytvoření oblasti tak, že je to Molotovova největší politická chyba.

Několik let poté se odehrála událost známá jako Noc zavražděných básníků. Zavraždění židovských intelektuálů křivě obviněných z vlastizrady v Lubjance.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

25.10.2022 12:35 Reaguje na Petr Eliáš
Mít rád a nerad je jedna věc, nicméně je fakt, že ten akcent sionismu se objevuje až později, jak v Sojuzu, tak například u nás, a vznik Izraele s tím bezpochyby úzce souvisí.

Vono obecně vzato se tohle blbnutí s národy a etniky na ten proletářský internacionalismus dost blbě roubuje a bolšáni si proto prakticky nikdy nedovolili odůvodnit nějaké represe jen tím, že někdo byl Žid ... na rozdíl od nacistů, kde si prostě prolustrovali matriku a skončil jste ... ale tím zástupným důvodem byla právě podpora sionismu.
A stěhování národů ... všech možných ... v rámci Sojuzu byla Stalinova specialita/prasárna a netýkala se zdaleka jen Židů.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

25.10.2022 22:50 Reaguje na Svatá Prostoto
Chruscov se sice svym tajnym projevem na sjezdu roku 1956 stal na Zapade slavnym ale to nic nemeni na historicke skutecnosti, ze predtim od roku 1930 Stalinovi verne slouzil - hlavne na Ukrajine. Udelal pak ze Stalina jeste vetsiho demona - nez Stalin byl - tim, ze zduraznil jen ty jeho zlociny a opomenul jeho - dnes historiky uznavane - zasluhy. (Industrializaci SSSR - byt stala miliony mrtvych - a vitezstvi nad Hitlerem.) Ale pritom hlavne "zapomel" ze byl tech nejmene 20 let Stalinovym ochotnym spolupachatelem. Mozna ho tedy k tomu prikremu tonu na sjezdu v unoru 1956 vedla ruska a sovetska tradice, ze vymena nejvyssiho vladce se musi provest, ma li byt uspesna, totalni dehonestaci a znicenim - nejlepe fyzickym - sveho predchudce na nejvyssim postu
Cili i pozdejsi vyjadreni Chruscova v jeho memoarech o tom, jak se udajne Stalin vyjadroval o Zidech je asi treba brat s rezervou
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

26.10.2022 12:49 Reaguje na Miloš Zahradník
Kdyby Stalinovi věrně nesloužil, tak by v 56 žádný projev neměl, bo z hrobu, pravděpodobně masového a v podobě nějaké zasypané díry, se projevuje dost blbě.

Ta doba muselo být fuck peklo. Ale on ten antisemitismus zase nebyl v tehdejší společnosti zase tak výjimečný ... a nemám tím na mysli rozhodně jen Sojuz.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

24.10.2022 09:08 Reaguje na Aleš Svoboda
Hele kámo ty jsi nějaká hlásná trouba Kremlu? Nebo proč jsi takový pošahanec?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.10.2022 09:13 Reaguje na Petr Eliáš
Ten jedinec musel utéct z šaškecu, to jinak možný není-
Odpovědět
KP

Karel Padevet

24.10.2022 13:31
Auto to má krapet popletené... jak fakticky tak i matematicky... to u "zelených" bývá často....
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

24.10.2022 14:52
Ne že bych si myslel, že by Ruskové nějak moc váhali tu přehradu "zrušit", kdyby jim z toho plynula nějaká jooo výhoda. Ale tu tam teda moc nevidím. Na rozdíl od toho 41, kdy samozřejmě nikdo nepočítal s tím, že by to Němce zastavilo, ale cílem bylo zpomalení jejich postupu, což se do jisté míry podařilo.
Tady by si Rusové za současné situace spíše nasrali do bot, bo by to jednak opravdu hooodně blbě vypadalo, jednak by to spláchlo i jejich síly na druhém břehu Dněpru, který se jinak dá velmi slušně bránit. On z jejich pohledu je Cherson úplně blbě a spíš byla fakt neskutečná haluz, že jej na začátku války Ukrajinci pustili.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

25.10.2022 22:58 Reaguje na Svatá Prostoto
Ja se taky od politiky zas vratim k tematu "prehrady na Dnepru" poznamkou, ze Dnepr je z hlediska energetiky jednou z nejvhodnejsich evropskych velkych rek. Tim ze ma pomerne velky spad (ve srovnani s nizinnou Volhou, ale i Dunajem a Rynem - kdyz se ty reky vzdali dal od Alp) coz ilustruje existence (nyni zatopenych prehradami) "prahu" na te rece. Mimochodem, srovname li to s Vltavou tak nejvetsi - nyni zatopene - prahy na dolni Vltave jsou prave v Praze v ohybu reky od Karlova mostu do Stvanice, zatimco v Troji a nize je jiz Zaporozi :)
Odpovědět
JO

Jarka O.

26.10.2022 11:00 Reaguje na Miloš Zahradník
Dobré p. Zahradníku, ale pamatujete, jak dopadlo povídání pod clánkem o ekocidě Krymu? Jedna dobrá zpráva tu je, že voda z přehrady je pomalu upouštěna, aby následky pro obyvatelstvo byly při zdaru této ekocidy snížené. Snad se podaří přehradu ubránit nebo odpustit tolik vody, že následky povodně budou menší. Jak se ta přehrada obnoví ..?? A možná bude Dněpr tvořit novou hranici států.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

26.10.2022 12:51 Reaguje na Svatá Prostoto
Malá aktualizace, na nějaké zaplavování to zatím rozhodně nevypadá ...

https://www.novinky.cz/clanek/valka-na-ukrajine-o-cherson-se-svede-tvrda-bitva-rusove-se-nestahuji-40412725#dop_ab_variant=1&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=2&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist