https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/le-figaro-vedci-by-se-meli-vice-venovat-lidem-zijicim-pod-vulkany
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Le Figaro: Vědci by se měli více věnovat lidem žijícím pod vulkány

2.2.2006 09:04 | PAŘÍŽ (EcoMonitor)
"Vědci se stále nedostatečně zajímají o lidi, kteří žijí v blízkosti sopky, nepomáhají jim porozumět, jakým nebezpečím jsou vystaveni. Odborníci se totiž příliš nezabývají tím, zda je jejich výzkum užitečný pro ochranu sídel," řekl Robert D'Ercole z Výzkumného ústavu rozvoje. Podle něj je vulkanologie vědou příliš vzdálenou od starostí občanů a politiků, napsal francouzský deník Le Figaro. Ačkoliv již tato věda zachránila mnoho životů, měla by se snažit více komunikovat s lidmi a zlepšovat jejich informovanost.
 

sopka Cotopaxi v Ekvádoru.
Sopka Cotopaxi v Ekvádoru. Tato fotografie je zveřejněna pod licencí GNU Free Documentation License (Svobodná licence GNU pro dokumenty). Využívá materiál z článku Wikipedie "Cotopaxi"
Foto: David Harker/Wikipedia
V Ekvádoru se minulý týden konala konference nazvaná "Města u vulkánů", symbolicky proběhla ve městě Quito ležícím na úpatí aktivní sopky. Je to vůbec poprvé, kdy o nebezpečí sopek společně jednají vědci, politici a úředníci zodpovědní za ochranu obyvatel. Protože se katastrof, jako jsou erupce vulkánů, nelze vyvarovat, musí vědci a odpovědní lidé úzce spolupracovat. O evakuacích sídel totiž rozhodují místní úřady, odborníci mohou pouze doporučovat. Měli by však v krizových situacích být mezi lidmi, informovat je a vysvětlovat. Mívají velkou autoritu a ostatní jim naslouchají.

Příkladem hodným následování je Japonsko. Tamní vulkanologové se lidem enormně věnují. Naproti tomu v Demokratické republice Kongo, kde v roce 2002 došlo k erupci sopky Nyiragongo, odpovědní činitelé vědcům nenaslouchali, a v důsledku špatného rozhodnutí zahynulo 150 osob.

Většina nebezpečných sopek na Zemi je již prozkoumána. Vulkanologové disponují mnoha přístroji, které detekují případné probuzení sopky. Otřesy způsobené vzestupem magmatu registrují seizmometry, které jsou trvale rozmístěny na úbočích vulkánů a jako první by hlásily poplach. Pokud by aktivita vulkánu sílila, prováděla by se další měření. Vzedmutí sopky je možné pozorovat také laserovým zaměřováním, pomocí GPS a snímků ze satelitů. Rovněž se analyzuje plyn unikající z kráteru. Změna jeho složení indikuje blízkou erupci. Také je nutné studovat předchozí výbuchy, vymezit nebezpečné zóny, analyzovat starší lávu a změny magmatu uvnitř vulkánu.

I v případě, že se sopka probudí, lidé často nechápou, proč by měli opustit své domovy. V roce 1999 bylo město Banos ohroženo sopkou Tungurahua. Lidé byli evakuováni. O čtyři měsíce později vulkán hrozil znovu, ale obyvatelé se rozhodli navzdory zákazu vrátit, protože měli ve městě zvířata a políčka. Naštěstí nedošlo k explozi, která by jinak město smetla. Je nezbytné, aby lidé rozuměli tomu, že předpověď vulkanologů nemůže být nikdy jistá, ale přesto by jim měli důvěřovat a spolupracovat v případě evakuace.

Podle článku Juliena Bourdeta v deníku Le Figaro ze dne 30. 1. 2006


reklama

Hana Hermová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist