https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lesni-pozary-na-vychode-sibire-jiz-ponicily-plochu-velkou-skoro-jako-cesko
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lesní požáry na východě Sibiře již poničily plochu velkou skoro jako Česko

14.8.2021 01:55 | MOSKVA (ČTK)
Požáry sužují ruské lesy každý rok, v posledních letech jsou však intenzivnější
Požáry sužují ruské lesy každý rok, v posledních letech jsou však intenzivnější
Lesní požáry v Jakutsku na východě Sibiře již poničily porosty na ploše přesahující sedm milionů hektarů. Uvedl to v televizi šéf státních lesů Ivan Sovětnikov. Jde o plochu odpovídající téměř rozloze České republiky. Podle tohoto šéfa federální agentury Rosleschoz jde ale jen o zlomek jakutských lesů.
 

"Letos jen v Jakutsku plocha, kterou postihl oheň, představuje sedm milionů hektarů. Na jedné straně to zní příšerně: sedm milionů hektarů. Ale je třeba mít na zřeteli dvě skutečnosti. Zaprvé plocha lesů v Jakutsku činí 260 milionů hektarů, čili (sedm milionů hektarů) představují přibližně dvě-tři procenta rozlohy. Zadruhé oheň obvykle poničí nízké porosty, keře, ale modřín, který je v Jakutsku hlavním stromem, zůstává žít," prohlásil Sovětnikov podle agentury TASS.

Agentura AFP k tomu poznamenala, že lesní požáry podle úředních údajů letos na Sibiři zničily už více než 16,6 milionu hektarů lesního porostu, především v Jakutsku, kde oheň poničil 9,4 milionu hektarů lesů, což je více než rozloha Portugalska. Sám region Jakutska je ale velký jako pět Francií. Kvůli kouři z požárů musely místní úřady vyhlásit dnešek za den pracovního klidu.

"Situace je velmi špatná. Je tady hodně kouře a špatně se dýchá," postěžovala si agentuře AFP Jevgenija Bubjakinová (87), která žije v regionální metropoli, městě Jakutsk. "Je to katastrofa," dodala šestnáctiletá Jelizaveta.

Úřady do boje s plameny nasadily na 5000 hasičů a dobrovolníků. Prezident Vladimir Putin v úterý vyzval ke zdvojnásobení snahy požáry uhasit.

Požáry sužují ruské lesy každý rok, v posledních letech jsou však intenzivnější. Za rostoucím počtem požárů stojí zpravidla vedra, která mnozí vědci připisují klimatickým změnám, a také nedodržování bezpečnostních pravidel, napsala už dříve agentura AP.

Ochránci přírody přičítají tristní situaci vládnímu nařízení z roku 2015, které místním úřadům dovoluje požáry ignorovat, pokud by náklady na jejich hašení přesáhly předpokládané škody.

Dýmem z lesních požárů na východě Ruska se dusí stále více vesnic a měst. Trpí zejména čtvrtmilionové město Jakutsk na Sibiři, oblaka kouře ale v červenci zasáhla také ostrov Sachalin, vzdálený více než 1700 kilometrů. Úřady tam varovaly, že by si děti neměly hrát venku. Podobně jsou na tom podle médií i v Krasnojarsku.

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) uvedl, že dým z požárů překonal více než 3000 kilometrů a dosáhl Severního pólu, zřejmě poprvé v zaznamenané historii.

Kouř z požárů v Jakutsku dusí také obyvatele 3800 kilometrů vzdáleného Čeljabinsku na Urale, kde úřady doporučily obyvatelům zavírat na noc okna, poznamenala AFP.

Sezona lesních požárů v Rusku propuká každoročně v suchých letních měsících, v některých letech má však obzvláště katastrofální průběh. Kreml zhoršení situace přičítá klimatickým změnám. Předloni se obětí požárů v nejrozlehlejší zemi světa stalo podle ochránců přírody z nevládní organizace Greenpeace na 15 milionů hektarů lesa. Hrozilo, že padne devět let starý rekord, kdy v Rusku shořelo 18,1 milionu hektarů lesa, což je plocha přesahující dvojnásobek rozlohy České republiky.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist