Lesní požáry na východě Sibiře již poničily plochu velkou skoro jako Česko
"Letos jen v Jakutsku plocha, kterou postihl oheň, představuje sedm milionů hektarů. Na jedné straně to zní příšerně: sedm milionů hektarů. Ale je třeba mít na zřeteli dvě skutečnosti. Zaprvé plocha lesů v Jakutsku činí 260 milionů hektarů, čili (sedm milionů hektarů) představují přibližně dvě-tři procenta rozlohy. Zadruhé oheň obvykle poničí nízké porosty, keře, ale modřín, který je v Jakutsku hlavním stromem, zůstává žít," prohlásil Sovětnikov podle agentury TASS.
Agentura AFP k tomu poznamenala, že lesní požáry podle úředních údajů letos na Sibiři zničily už více než 16,6 milionu hektarů lesního porostu, především v Jakutsku, kde oheň poničil 9,4 milionu hektarů lesů, což je více než rozloha Portugalska. Sám region Jakutska je ale velký jako pět Francií. Kvůli kouři z požárů musely místní úřady vyhlásit dnešek za den pracovního klidu.
"Situace je velmi špatná. Je tady hodně kouře a špatně se dýchá," postěžovala si agentuře AFP Jevgenija Bubjakinová (87), která žije v regionální metropoli, městě Jakutsk. "Je to katastrofa," dodala šestnáctiletá Jelizaveta.
Úřady do boje s plameny nasadily na 5000 hasičů a dobrovolníků. Prezident Vladimir Putin v úterý vyzval ke zdvojnásobení snahy požáry uhasit.
Požáry sužují ruské lesy každý rok, v posledních letech jsou však intenzivnější. Za rostoucím počtem požárů stojí zpravidla vedra, která mnozí vědci připisují klimatickým změnám, a také nedodržování bezpečnostních pravidel, napsala už dříve agentura AP.
Ochránci přírody přičítají tristní situaci vládnímu nařízení z roku 2015, které místním úřadům dovoluje požáry ignorovat, pokud by náklady na jejich hašení přesáhly předpokládané škody.
Dýmem z lesních požárů na východě Ruska se dusí stále více vesnic a měst. Trpí zejména čtvrtmilionové město Jakutsk na Sibiři, oblaka kouře ale v červenci zasáhla také ostrov Sachalin, vzdálený více než 1700 kilometrů. Úřady tam varovaly, že by si děti neměly hrát venku. Podobně jsou na tom podle médií i v Krasnojarsku.
Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) uvedl, že dým z požárů překonal více než 3000 kilometrů a dosáhl Severního pólu, zřejmě poprvé v zaznamenané historii.
Kouř z požárů v Jakutsku dusí také obyvatele 3800 kilometrů vzdáleného Čeljabinsku na Urale, kde úřady doporučily obyvatelům zavírat na noc okna, poznamenala AFP.
Sezona lesních požárů v Rusku propuká každoročně v suchých letních měsících, v některých letech má však obzvláště katastrofální průběh. Kreml zhoršení situace přičítá klimatickým změnám. Předloni se obětí požárů v nejrozlehlejší zemi světa stalo podle ochránců přírody z nevládní organizace Greenpeace na 15 milionů hektarů lesa. Hrozilo, že padne devět let starý rekord, kdy v Rusku shořelo 18,1 milionu hektarů lesa, což je plocha přesahující dvojnásobek rozlohy České republiky.
reklama