https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lesni-pozary-se-v-rusku-rychle-siri-i-kvuli-vedru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lesní požáry se v Rusku rychle šíří, i kvůli vedru

28.6.2020 00:31 | MOSKVA (ČTK)
Nejhůře postižena je republika Sacha (Jakutsko), kde hoří lesy na 929 000 hektarů. V této oblasti se nachází i město Verchojansk, kde byla před týdnem naměřena teplota 38 stupňů Celsia. Ilustrační obrázek
Nejhůře postižena je republika Sacha (Jakutsko), kde hoří lesy na 929 000 hektarů. V této oblasti se nachází i město Verchojansk, kde byla před týdnem naměřena teplota 38 stupňů Celsia. Ilustrační obrázek
Licence | Volné dílo (public domain)
Ruská služba pro ochranu lesů před požáry oznámila, že lesní požáry na Sibiři se za poslední týden rozrostly téměř pětinásobně, uvedla agentura AP. Připomněla, že k rozšíření požárů přispěla neobyčejná vlna veder.
 

Podle letecké agentury Avialesoochrana v těžko dostupných končinách na Sibiři, kam se hasiči nedostanou, hoří lesy na ploše 1,15 milionu hektarů. To je rozloha větší než Středočeský kraj.

Nejhůře postižena je republika Sacha (Jakutsko), kde hoří lesy na 929 000 hektarů. V této oblasti se nachází i město Verchojansk, kde byla před týdnem naměřena teplota 38 stupňů Celsia. Pokud se toto měření potvrdí, bude to nejvyšší teplota naměřená v arktických končinách.

Malé město s asi 1300 obyvateli leží za polárním kruhem asi 4660 kilometrů severovýchodně od Moskvy. Záznam v Guinnessově knize rekordů si vysloužilo za nejextrémnější výkyvy teplot. V zimě tam totiž bývá až minus 68 stupňů Celsia, zatímco dosavadní letní rekord byl 37,2 stupně.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

28.6.2020 09:56
Vedro jak na Sibiři...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.6.2020 13:29
Tohle je asi území, kam se do pár desetiletí odstěhuje většina Číny. Jenže co pak chudáci Rusi? Že by se museli učit pracovat?
Odpovědět
SC

Stanislav Chytrý

6.7.2020 13:28 Reaguje na Pavel Hanzl
Pokud Rusko bude mít svůj vojenský arzenál, tak nehrozí, že by přišli o Sibiř. A proč by Rusové nepracovali? Oni čerpají z EU nějaké dotace? Pokud narážíte na jejich nízkou produktivitu práce, tak je jiná věc. Tam máme i my samy nemalé rezervy, ale nikdo neříká o Češích, že jsou líný národ i když na osobu toho vyprodukujeme podstatně méně něž takoví Němci.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist