Lesníci bojují proti kůrovci i v pražských lesích
Na rozsahu těžby se loni podepsalo sucho. Lesníci kvůli bezpečnosti intenzivněji kontrolovali stromy u turistických tras, lesních cest a dětských hřišť. Suché a teplé dny během loňského jara a léta zapříčinily i přemnožení kůrovce. "Lesníci věnovali mnoho úsilí prevenci, tedy vyhledávání napadených stromů. Souše jsme z lesních porostů odstraňovali co nejdříve, abychom zabránili kůrovci v jeho dalším rozšiřování," uvedly Lesy.
V lesích po celém hlavním městě jsou lapače a lapáky. Lapače, kterých je v Praze 98, jsou umístěny na pasekách s feromonovým odparníkem, který brouky vábí do pasti. Lapáky jsou pokácené stromy, které jsou zakryté větvemi, aby rychle nevysychaly, a slouží jako návnady. Po napadení kůrovcem lesníci odstranili z lapáků kůru přímo v lese, nebo jej z lesa odvezli. Tímto způsobem bylo z celkového množství kůrovcového dříví odstraněno 1221 metrů krychlových.
Česko se s kůrovcovou kalamitou potýká několik let. Podle odborníků je situace nejhorší v historii českého lesnictví. Objem tzv. kůrovcového dřeva roste od roku 2013, mezi lety 2015 a 2016 se zdvojnásobil. Dominantními škůdci mezi kůrovci zůstali lýkožrout smrkový a lýkožrout lesklý. Na severní a střední Moravě a ve Slezsku významně škodí také lýkožrout severský. Výše těžeb kůrovcového dřeva je nerovnoměrně rozložená, kritická situace je podle odborníků hlavně na severní a střední Moravě a ve Slezsku.
reklama