https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lesy-cr-posilily-dohled-v-mladych-porostech-kvuli-zlodejum-vanocnich-stromku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lesy ČR posílily dohled v mladých porostech kvůli zlodějům vánočních stromků

17.12.2023 00:55 | HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Státní podnik Lesy České republiky (LČR) v minulých dnech posílil dohled v mladých lesních porostech kvůli zlodějům vánočních stromků. Přestože krádeží stromků v posledních letech ubylo, stále podnik před Vánocemi zaznamenává desítky pokusů o krádež. Kdo chce legálně získat čerstvě uříznutý stromek přímo z lesa, může si jeho koupi domluvit na většině lesních správ podniku, řekla mluvčí LČR Eva Jouklová.
 

Lesníci také porosty, do kterých by se mohli zloději vydat, stříkají speciálním roztokem. V chladu není cítit, zapáchá až při pokojové teplotě. "Je to látka na ochranu stromků před okusem zvěří. Nátěrem stromky chráníme před zvěří i zloději," uvedla mluvčí. Případnému zloději stromků hrozí pokuta až 15 000 korun.

Lesy ČR, které spravují téměř polovinu lesů v zemi, na lesních správách nabízejí borovice a smrčky z prořezávek za ceny od 90 do asi 300 korun. Nabídka se liší podle mladých výsadeb v dané oblasti, některé lesní správy ani smrčky v nabídce nemají.

"Ročně prodáme kolem 6000 stromků. Je to nabídka pro lokální trh, lidem, kteří jsou na ni zvyklí. Naším cílem není konkurovat pěstitelům vánočních stromků," řekla Jouklová.

V Česku se podle Sdružení pěstitelů vánočních stromků každý rok v průměru prodá přes 1,3 milionu vánočních stromků. Z toho jedle kavkazské tvoří asi 80 procent, přičemž z většiny jsou z dovozu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist