https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lesy-cr-pristi-rok-planuji-v-usteckem-kraji-obnovu-1650-hektaru-lesa
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lesy ČR příští rok plánují v Ústeckém kraji obnovu 1650 hektarů lesa

2.12.2022 00:51 (ČTK)
Lesy ČR příští rok plánují v Ústeckém kraji obnovu 1650 hektarů lesa a výsadbu 7,8 milionu sazenic. Holiny zůstaly v lesích po kůrovcové kalamitě, která však stále pokračuje. Nejproblematičtější oblastí zůstává Šluknovský výběžek. ČTK to řekla mluvčí Eva Jouklová.
 

"Kde to bude možné, upřednostníme přirozenou obnovu ze semen a plodů stojících stromů včetně využití přípravných dřevin," nastínila plány podniku Jouklová. Kalamita v regionu pokračuje, ale i vlivem příznivého počasí s dostatkem srážek nemá podle mluvčí takovou intenzitu jako v předchozích letech.

K zásadním investicím Lesů ČR v letošním roce patří vybudování provozovny na zpracování zvěřiny a výrobu masných výrobků na Klínech za 13 milionů korun. Ročně by pak měla provozovna zpracovat až sto tun masa z vlastních honiteb. "Půjde o první zařízení tohoto druhu v rámci Lesů ČR v rámci našeho programu Z lesa na stůl," doplnila mluvčí. V ostrém provozu bude zřejmě od srpna příštího roku, kdy začíná lovecká sezona.

Na příští rok plánují Lesy ČR pokračovat v pracích na Bobří soutěsce na Litvínovsku, která je zatím přístupná jen zčásti. Dokončené jsou tři nové lávky, jimiž se výletníci dostanou k altánu a vodopádu. "V příštím roce plánujeme těžbu rizikových stromů, osazení dalších tří lávek, instalaci dřevěných tabulí lesního inventáře a úplné zpřístupnění soutěsky," řekla Jouklová. V okolí národních parků Saské a České Švýcarsko by pak do budoucna mohly vzniknout trasy pro horská kola. Záměr se týká 14 kilometrů čtverečních mezi městy Dolní Poustevna, Sebnitz a Neustadt, která jsou spolu se Saskými státními lesy a Lesy České republiky partnery projektu. Na rok 2023 pak podnik pro Ústecký kraj vyčlenil 70 milionů korun na obnovu lesních cest a opravu majetku.

Státní podnik se podílí i na přípravě bežkařských tras. "Spolu s provozovateli zimních středisek a obecně prospěšných společností zajišťujících úpravu stop koordinujeme přípravu blížící se sezony," sdělila mluvčí s tím, že například na trase Nová Huť - Šébr letos na tamějším mokřadu vzniknou haťové podklady z větví, po nichž bude možné bezpečně po celou sezonu běžkovat.

Lesy ČR dlouhodobě kritizuje ekologická organizace Greenpeace za těžbu v krušnohorských bučinách. Organizace dlouhodobě požaduje vytvoření rozsáhlého chráněného území s bezzásahovým režimem. Místní bučiny byly zařazeny do sítě Natura 2000 jako součást evropsky významné lokality Východní Krušnohoří. Státní Agentura ochrany přírody a krajiny zároveň tuto lokalitu eviduje jako území vhodné pro vyhlášení Chráněné krajinné oblasti, kterou v minulosti podpořili i někteří představitelé Ústeckého kraje.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist