https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/letosni-rok-je-pro-zvyseny-vyskyt-klistat-mimoradne-priznivy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Letošní rok je pro zvýšený výskyt klíšťat mimořádně příznivý

5.7.2016 12:12 | Č. BUDĚJOVICE (ČTK)
"Klíště v přírodě hledá svého hostitele. A nevybírá si, kdo to zrovna bude. Může se jím stát jakýkoliv savec, ale člověk je pro klíště asi nejhorší možností. Člověk klíště na sobě objeví a zabije jej. Nebo si ho přinese domů, a i když pak samo klíště odpadne, tak například v paneláku nemá žádnou šanci na to, aby přežilo," řekl Erhart
"Klíště v přírodě hledá svého hostitele. A nevybírá si, kdo to zrovna bude. Může se jím stát jakýkoliv savec, ale člověk je pro klíště asi nejhorší možností. Člověk klíště na sobě objeví a zabije jej. Nebo si ho přinese domů, a i když pak samo klíště odpadne, tak například v paneláku nemá žádnou šanci na to, aby přežilo," řekl Erhart
Letošní rok je podle odborníků mimořádně příznivý pro výskyt klíšťat. Doposud panovaly ideální teploty a dostatečná vlhkost. A právě počasí v největší míře výskyt a rozmnožování klíšťat ovlivňuje. Pokud by nastaly tropické dny, jako tomu bylo loni v létě, aktivita i množství klíšťat ve volné přírodě výrazně poklesnou. ČTK to řekl Jan Erhart z českobudějovického Parazitologického ústavu Biologického centra Akademie věd ČR.
 

"Jaké bude počasí, víme maximálně na pár dní dopředu. Takže na základě toho ani nedokážeme odhadnout, jak se ta situace s klíšťaty bude vyvíjet dál," uvedl. Každopádně platí, že největší ohrožení pro lidi znamená hlavně pohyb v přírodě po ránu a k večeru. Právě v té době panuje vyšší vlhkost a klíšťata nejsou vystavena přímému slunci. Právě ostré světlo a teplo nevyhledávají.

Klíšťata mohou přenášet různá onemocnění, která zanechávají na svém hostiteli. Tím se může stát právě člověk. Ale podle Erharta není primárním cílem klíštěte parazitovat na lidech. "Klíště v přírodě hledá svého hostitele. A nevybírá si, kdo to zrovna bude. Může se jím stát jakýkoliv savec, ale člověk je pro klíště asi nejhorší možností," uvedl. Lidé podle něj představují pro tento cyklus slepou uličku. Zatímco z jiných živočichů klíště po několika dnech sání volně odpadne a může dál žít v přírodě, u lidí je realita jiná. "Člověk klíště na sobě objeví a zabije jej. Nebo si ho přinese domů, a i když pak samo klíště odpadne, tak například v paneláku nemá žádnou šanci na to, aby přežilo," řekl Erhart.

Jihočeský kraj patří k místům s vyšším výskytem klíšťat ve volné přírodě. "Existuje tu určité specifikum v tom, že Jihočeský kraj je kraj rybníků a protéká jím spoustu řek. Takže se tu vyskytuje záruka vlhkosti, kterou klíště preferuje," uvedl Erhart.

Podle něj řada lidí nevěří tomu, že je může před některými chorobami přenášenými klíšťaty ochránit očkování. Například v Rakousku lidé tuto preventivní cestu volí mnohem častěji. "U nás stále existuje velká skupina obyvatel, která z různých důvodů očkování zpochybňuje," uvedl Erhart.


reklama

 
Marek Bílek
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist