https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/letosni-sklizen-na-boruvkove-farme-na-kromerizsku-zbrzdilo-chladne-pocasi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Letošní sklizeň na borůvkové farmě na Kroměřížsku zbrzdilo chladné počasí

5.8.2023 00:16 | KROMĚŘÍŽ (ČTK)
Borůvky
Borůvky
Foto | Mayu P. / Flickr
Letošní sklizeň na borůvkové farmě v Postoupkách, které jsou místní částí Kroměříže, zbrzdilo v posledních dnech chladné a deštivé počasí. Začala v prvních červencových dnech, zhruba o týden později než loni. Sklizeň by měla trvat do konce září, případně do začátku října. Úroda je velmi dobrá, řekl ČTK majitel sadu Martin Adamuška.
 

Na ploše téměř čtyř hektarů pěstuje více než 12 500 rostlin, z nichž každoročně sklidí několik tun kanadských borůvek. Sazenice dovezené z Nizozemska a USA se v Postoupkách vysazovaly v březnu 2020. "Jdeme do třetího roku sklizně, takže v podstatě jsme v polovině výnosů té borůvky. Ještě dva roky sazenice porostou do své dospělosti," uvedl Adamuška. Z dospělé rostliny se podle něj obvykle sklidí přibližně čtyři kilogramy borůvek.

Růst sazenic podle něj uspíšilo letošní deštivé jaro. Počasí ovlivňuje i dozrávání plodů. "První červencové týdny byly velmi teplé, takže dozrávali jsme velmi rychle, borůvek byl dostatek. Nicméně poslední týden je opravdu deštivý, chladný, takže celé dozrávání se zbrzdilo. Další borůvky začneme sbírat až od příštího týdne, necháváme to vždycky přes víkend dozrát," řekl Adamuška. Letos by se na farmě podle jeho odhadů mohlo sklidit přibližně 20 tun borůvek.

Na začátku minulého týdne zasáhly Kroměřížsko silné bouřky doprovázené krupobitím. Úrodu borůvek v Postoupkách však kroupy výrazněji nepoškodily. Farma je totiž vybavena sítěmi, které sazenice před kroupami chrání. "Zachránily nám letošní sklizeň, protože opravdu kroupy byly tak veliké, že by to bylo likvidační pro celý sad a úrodu. A zároveň nám protikroupový systém tady velmi pomáhá proti špačkům, kteří by to sklidili rychleji než my," uvedl majitel farmy.

Pochvaluje si letošní zájem zákazníků, kterých podle něj ve srovnání s předchozím rokem jezdí dvojnásobek. Denně jsou to i stovky lidí. Dnes dopoledne si pro borůvky přijeli manželé Eliška a Vítězslav Hanákovi z Tršic na Olomoucku. O existenci farmy se dozvěděli loni z televize. "Proto jsme sem začali jezdit," uvedla Hanáková. Spolu s manželem si z Postoupek domů odvážela sedm kilogramů borůvek. "Bereme si je na všecko, koláče, knedlíky, zavařeninu," řekla seniorka.

Borůvky se v Postoupkách pěstují v rašelinných záhonech zakrytých geotextilií, k nimž je přivedena kapková závlaha. Na farmě roste šest odrůd borůvek, dozrávají postupně. Jejich sběru se věnuje desítka brigádníků, převážně z Ukrajiny. Většina nasbíraných borůvek se prodá zákazníkům přímo na farmě, část produkce směřuje do prodejen v okolí. Cena za kilogram je 220 korun, stejně jako loni.

Farma letos navíc navázala spolupráci s několika firmami z okolí, které z borůvek z Postoupek vyrábějí marmelády, sirupy a dorty. Také ty jsou pak na farmě k dostání. "Od příštího týdne chystáme novinku, borůvkovou zmrzlinu z našich borůvek," doplnil Adamuška. Farma má v letní sezoně otevřeno od pondělí do pátku.


reklama

 
Viktor Chrást
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MZ

Miloš Zahradník

5.8.2023 10:58
A to se stredni Evropa otepluje dvakrat rychleji nez zbytek sveta... pozn.
reaguji jen na posledni tri slova titulku :)
Odpovědět
JO

Jarka O.

6.8.2023 10:01 Reaguje na Miloš Zahradník
Ano, protože to řekl makléř ze sílového ministerstva, bude to pravda. Pak si představte,jaká zima musí být ve zbytku Evropy. A také je: Ve Skandinávii celý červenec chladno a vlhko, v Alpach sníh. Zde jednou jistý p. Eliáš tvrdil, že nejvíce se podle zjištění klimatistů otepluje v noci. Tak možná se celkově ochlazuje, protože noci byly toto léto chladné.
Každopádně borůvky a houby i letos ve zbytcích lesů rostou:)
Odpovědět
Pe

Petr

6.8.2023 11:53 Reaguje na Jarka O.
Asi jak kde, u nás letos borůvky kvůli suchu byly jen maličké, nesbíratelné. A houbu jsem letos viděl zatím jednu jedinou.
Co kde roste se dá hezky sledovat zde:
https://houby.naturatlas.cz/kde-rostou-houby
Zatím moc nerostou.
Odpovědět
JO

Jarka O.

6.8.2023 16:45 Reaguje na Petr
Zatím jsem uvařila jeden houbový guláš:)
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist