Letošní výstava bonsají v botanické zahradě bude prodejní
"Vystaveny budou i cenné exempláře ze sbírek naší botanické zahrady. Letos poprvé nás okolnosti přiměly k tomu, uspořádat tuto výstavu v podzimním období," uvedl Černý. Předchozích 14 ročníků zahrada pořádala v jarních měsících. Letos však byla akce s ohledem na jarní uzavření Botanické zahrady hlavního města vládními bezpečnostními nařízeními, které měly zamezit šíření nemoci covid-19, přeložena na pozdější termín.
Podle kurátora sbírky bonsají v trojské botanické zahradě Miroslava Horského se lidé budou moci podívat i na bonsaje za sbírek zahrady oceněné na přehlídce Bonsai Triennale, která se loni konala ve Wojslawicích v Polsku. Návštěvníci si budou moci prohlédnout bonsaj z hlošiny pichlavé a bonsaj z buku lesního, která v Polsku získala cenu diváků.
Letos poprvé je výstava částečně také prodejní. Vybrané exempláře budou podle mluvčí zahrady Kláry Hrdé označené a zájemci si je mohou na výstavě závazně rezervovat. Odběr zakoupených bonsají bude možný po skončení výstavy, dodala mluvčí.
Plánovaný je i doprovodný program pro malé a velké. Na návštěvníky čekají ukázky asijských cvičení, tušové malby a přípravy tradičních japonských jídel. V sobotu 3. října mohou zájemci sledovat ukázku tradičního čajového obřadu, představení brněnského divadla Kjógen nebo si poslechnout přednášku o pěstování bonsají kurátora Horského. O den později zazní bubny skupiny Wadaiko yosa-yosa či japonská bambusová flétna a profesionální pěstitel bonsají Václav Novák předvede úpravu a tvarovaní těchto rostlin. Zájemci si budou moci vyslechnout i rady o pěstování bonsají od sběratele.
Expozice s názvem Bonsaje v srdci Evropy je v Japonské zahradě Botanické zahrady hlavního města otevřena denně do 11. října od 09:00 do 19:00. Na výstavu platí běžné vstupné do venkovních expozic botanické zahrady. Výstava má záštitu japonského velvyslanectví a spolupracuje na ní Česko-japonská společnost.
Botanická zahrada byla založena v roce 1969. Přes 20 let ji veřejnost mohla navštívit jen ve dnech otevřených dveří, celoročně přístupná je od srpna 1992. V 90. letech do správy získala památkově chráněnou vinici sv. Kláry a před 15 lety byl otevřen tropický skleník Fata Morgana. Venkovní expozice se rozkládají na ploše téměř 25 hektarů. V areálu mohou návštěvníci vidět 15 000 druhů stromů a květin. Ročně zahradu navštíví kolem 370 000 lidí.
Japonská zahrada podle Hrdé propaguje japonskou kulturu a symbolizuje vztahy mezi Japonskem a Českem. Mnohé tamní stromy byly vysazeny na znamení přátelství mezi oběma zeměmi. Japonská zahrada je otevřená od roku 1997.
reklama