https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/liberecka-zoo-ma-poprve-ctyri-mladata-raritniho-orla-nejmensiho
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Liberecká zoo má poprvé čtyři mláďata raritního orla nejmenšího

6.8.2023 00:35 | LIBEREC (ČTK)
Orel nejmenší
Orel nejmenší
Liberecká zoo má poprvé čtyři mláďata raritního orla nejmenšího, které chová jen devět institucí v Evropě. Vylíhla se všechna z původní i náhradní snůšky, což se dosud nestalo, řekl ČTK kurátor ptáků liberecké zoo Jan Hanel.
 

Jde o nejmenšího evropského orla, rozpětí jeho křídel dosahuje 110 až 132 centimetrů. Liberecká zoo se jejich chovu věnuje přes 15 let a před šesti lety se jí jako první ze zahrad na světě podařil úspěšný odchov. Mláďata má od té doby každoročně, kvůli počtu vylíhlých mláďat ale letošní rok považuje Hanel za mimořádný. "Normálně by jich tolik nebylo," uvedl.

Je to dané tím, že samice orla nejmenšího v době inkubace snese obvykle dvě vejce. Další dvě za 21 dnů snese v případě, pokud se z první snůšky žádné mládě nevylíhne. V liberecké zoo ale dravce k opakované snůšce nutí tím, že jim první vejce chovatelé odeberou. "To je běžná technika pro to, aby se u takto málo rozmnožovaných druhů zvýšila reprodukce. My jsme to zkoušeli už v minulých letech, ale většinou buď se nám vylíhlo z každé snůšky jedno mládě, nebo se nám vylíhlo jen z jedné snůšky," řekl Hanel.

Dvě z mláďat odchovávají v hnízdě jejich biologičtí rodiče, další dvě jsou pak uměle krmena chovateli zoo. "Ta druhá dvě záměrně krmíme rukou proto, abychom je v budoucnu mohli využít pro umělou inseminaci," uvedl kurátor ptáků. Samců v umělých odchovech je totiž nedostatek. V devíti institucích po Evropě mají 31 orlů nejmenších a z nich prokazatelně samců je jen šest.

Orel nejmenší ve volné přírodě obývá otevřenou krajinu poblíž lesa do nadmořské výšky 2000 metrů. Vzácně zalétává i na východ České republiky, není vyloučeno ani nepravidelné hnízdění. Živí se převážně ptáky střední velikosti, méně pak savci, plazy a hmyzem. Hnízdo si staví vysoko na stromech. V Česku je kromě liberecké zahrady mají ještě zoo v Praze a v Hodoníně. "Jsou tam i naše odchovaná mláďata a teď půjde jedno od nás do Varšavy," dodal Hanel.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

7.8.2023 12:53
Takový nepoměr pohlaví je zarážející, naprosto nepřirozený. Nemůže to být způsobeno podmínkami chovu v zajetí, např. umělou inkubací, či rozdílnou potravou?
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

7.8.2023 17:24 Reaguje na Karel Zvářal
No, u sokolníků také prostě některý pár dává více samic, jiný opačně(preferovány jsou samice). Prostě příroda.
Samec je schopen pářit mnohem více let, než je schopna samice snášet.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

7.8.2023 17:55 Reaguje na Petr Pekařík
Učíte orla létat?-) O to tady jde, že jeden pár (spíše jedna F) mívá více MM, druhá více FF, ale v globále je to 1:1. Poměr 6:25 není normální, a pokud by byl, tak u kurovitých, kde kohout může mít více FF 1:5-10).

U ptáků je nositelka určení pohlaví samice, která má dva pohlavní chromozomy - Z a W, zatímco samec jen Z. A pohlaví mláďat u téže samice se mění z roku na rok, záleží na okolnostech, které asi ne všechny jsou známy a jdou ovlivnit. Ale krmení a teplota při inkubaci může více pomáhat silnějšímu pohlaví, což u dravců jsou samice. Ono říct "příroda" a být z obliga, nestačí. Je třeba na záhadě nevyrovnanosti poměru pracovat. Protože toto fakt není normální.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

7.8.2023 18:43 Reaguje na Karel Zvářal
Pro začátek by možná stačilo zjistit pohlaví u nevylíhnutých vajec. Zda je v nich převaha MM a proč ("to vzdali").
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist