https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/liberecke-zoo-ma-poprve-mladata-nosalu-belohubych-jsou-i-dalsi-prirustky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Liberecké zoo má poprvé mláďata nosálů bělohubých, jsou i další přírůstky

1.5.2024 00:15 | LIBEREC (ČTK)
Vchod do Zoo Liberec.
Vchod do Zoo Liberec.
Zdroj | ZOO Liberec
Liberecké zoo má poprvé mláďata nosálů bělohubých. Za úspěch považuje i narození vzácného a silně ohroženého kopytníka uriala bucharského. Přírůstky má také u margayů (ocelotů dlouhoocasých), osináků afrických, surikat či orlosupů bradatých. Od začátku roku přišlo v liberecké zoo na svět zatím 38 mláďat, informovala mluvčí zoo Barbara Tesařová.
 

Samičku nosála bělohubého získala liberecká zoo loni na podzim a po šesti měsících se dočkala prvních mláďat. "První indicií o existenci mláďat byla změna chování samice, která ze dne na den odmítala vycházet z boudy ven na krmení. Následně se z boudy začalo ozývat typické pískání, které nám přítomnost malých nosálů potvrdilo," uvedl hlavní zoolog liberecké zahrady Luboš Melichar. Jejich počet ani pohlaví podle něj ale zatím neznají. "Matka musí dostat prostor a klid nutný k péči. Jasno budeme mít až za několik týdnů, kdy provedeme první veterinární prohlídku a vakcinaci," dodal.

Mláďata nosálů přišla na svět před deseti dny, chovatelé předpokládají, že boudu začnou opouštět zhruba za měsíc. "Kdy je uvidí i návštěvníci zoo, je ale v tuto chvíli nejasné. Venkovní výběh, který nosálové sdílí s tapírem jihoamerickým, totiž čeká výrazná rekonstrukce související s realizací nového vodohospodářského systému v areálu zoo, na který získala liberecká zahrada finanční prostředky z evropského programu Life. Do toby než bude stavba dokončena, zůstanou zvířata v zázemí," dodala Tesařová.

Naopak mládě uriala bucharského už mohou návštěvníci vidět. Je ve venkovním výběhu, kde jsou tito vzácní a silně ohrožení asijští kopytníci celoročně. Liberecká zahrada je jednou ze čtyř na světě, které horské kopytníky pocházející z oblasti Tádžikistánu, Turkmenistánu a Uzbekistánu chovají. "Celková populace urialů bucharských chovaných v zoologických zahradách čítá pouhých 38 jedinců, a každý přírůstek je proto pro záchranu druhu obrovským přínosem. Malá samička uriala přišla na svět 20. dubna a jedná se o 13. mládě, které se v Liberci od počátku chovu v roce 2011 narodilo," dodal Melichar.

Brzy návštěvníci zahrady spatří mládě margaye. Na svět přišlo v polovině ledna, jeho matka si jej dlouho pečlivě střežila v malém boxu uvnitř vyhřívané vnitřní ubikace. "Poprvé jsme na mládě sáhli až při nedávné veterinární kontrole, při které jsme zjistili, že se jedná o samičku," uvedla zooložka a kurátorka chovu šelem Dorota Gremlicová. Malá šelma nyní již dovádí ve své vnitřní vyhřívané ubikaci. "Příští týden ji ještě čeká povinné přeočkování a poté již bude moci být vpuštěna do venkovního výběhu. Za teplejších dní už tak návštěvníci budou moci při troše štěstí mládě zahlédnout," dodala zooložka.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist