Liberecký kraj pomůže s likvidací nebezpečných odpadů v Dubé

Projekty na odstranění ekologických zátěží jsou velmi nákladné. "Pro obce je ve většině případů nemožné jejich likvidaci zaplatit. Poskytujeme jim finanční, odbornou nebo administrativní pomoc, pomáháme s vyhledáním vhodných dotačních titulů nebo nabídneme partnerství v projektech," řekl hejtman. Loni proto kraj oslovil obce s nabídkou spolupráce na řešení starých ekologických zátěží. "Jde zejména o ty zátěže, jejichž původce zanikl nebo jeho aktivní účast na řešení není možná," doplnil Löffelmann.
Právě do této kategorie patří sklad v Dubé na Českolipsku, kde je v části Nový Bernštejn uskladněno množství sudů s oleji, které obsahují karcinogenní polychlorované bifenyly. "Odpady s obsahem PCB měly být podle legislativy zlikvidovány už v roce 2008," uvedla vedoucí krajského odboru životního prostředí Jitka Šádková. Společnost, jíž sklad patřil, zanikla v roce 2009. "Od loňska máme vybraného dodavatele, s likvidací se začne hned po uzavření smlouvy se Státním fondem životního prostředí, což bude snad na jaře," dodala.
S ekologickou zátěží se léta potýká Jesenný na Semilsku. Kontaminováno je území o rozloze sedmi hektarů u železniční stanice, kde se v 70. letech přečerpávaly chlorované uhlovodíky. Už v roce 2015 přispěl kraj 30.000 Kč obci na zmapování zamoření. Na analýzu rizik, která přijde na 2,5 milionu korun, teď obec žádá dotaci z Operačního programu Životní prostředí. Liberecký kraj jí přidá až 200.000 korun. Analýza by měla ukázat způsoby sanace i kolik to bude stát. "Vyjednáváme, aby se do financování zapojila Správa železniční dopravní cesty (SŽDC)," dodal Löffelmann.
reklama