https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lide-v-kladne-mohou-vyuzivat-sdilena-kola-s-elektrickym-pohonem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lidé v Kladně mohou využívat sdílená kola s elektrickým pohonem

1.6.2018 04:23 | KLADNO (ČTK)
Lidé v Kladně mohou nově k přepravě po městě využívat sdílená kola s elektrickým pohonem. Sdílení kol funguje také v Praze, Brně, Olomouci, Teplicích nebo Českých Budějovicích. Půjčovny kol provozují ve středních Čechách i České dráhy, velký zájem o kola je například v Poděbradech a Nymburku. / Ilustrační foto
Lidé v Kladně mohou nově k přepravě po městě využívat sdílená kola s elektrickým pohonem. Sdílení kol funguje také v Praze, Brně, Olomouci, Teplicích nebo Českých Budějovicích. Půjčovny kol provozují ve středních Čechách i České dráhy, velký zájem o kola je například v Poděbradech a Nymburku. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Lidé v Kladně mohou nově k přepravě po městě využívat sdílená kola s elektrickým pohonem. K dispozici mají od včerejška 80 černožlutých bicyklů a mohou si zvolit, zda chtějí jet v režimu běžného kola či využít při jízdě pomoc elektromotoru. Díky jednoduchému systému výpůjčky není ani nutné, aby cyklisté měli chytrý telefon, pro registraci stačí například karta na městskou hromadnou dopravu či bezkontaktní platební karta, řekla mluvčí města Lenka Růžková.
 

Město podle primátora Milana Volfa (Volba pro Kladno) hledalo systém, který by odpovídal jeho členitosti a rozlehlosti i vyhovoval obyvatelům. Elektropohon ocení jak lidé při cestě do práce, tak například méně zdatní cyklisté napříč všemi generacemi. "Kladno je první v Česku, které využívá náš systém," uvedl Charles Butler, zakladatel společnosti Homeport, která nový systém elektrokol vyvinula a do Kladna dodala. Přestože jde o český výrobek, dosud tato kola jezdila více mimo republiku.

Sdílené kolo s elektrickým pohonem.
Sdílené kolo s elektrickým pohonem.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Po městě jsou vyznačeny více než čtyři desítky bodů, kde je možné kolo "zaparkovat" ve virtuálních stanicích. Uživatel do nich bicykl bezplatně odloží, aniž by ho musel jakkoliv upevňovat. I vracení kola je podle radnice jednoduché, stačí po odstavení opakovaně stisknout brzdu a tím se kolo zamkne. Připraveny jsou i dvě pevné stanice na Sletišti nebo na Havlíčkově náměstí ve Švermově, které jsou opatřeny dobíjecím systémem.

Pokud cyklisté nechají kolo mimo vyznačená parkoviště, zaplatí parkovné deset korun. Jestliže ho uživatel odloží někam, kde by překáželo, obsluha nebo strážníci ho přes čip lokalizují a mohou elektrokolo bez problémů okamžitě přesunout na lepší místo.

Výpujčka kola na dobu kratší než 20 minut je zdarma, za dobu delší už zájemci zaplatí, například hodina stojí 20 korun, dvě hodiny jsou za 50 korun.

Pilotní projekt sdílení kol s GPS modulem testovalo Kladno už loni od srpna do listopadu. K dispozici bylo tehdy ve městě 60 kol, zájem lidí byl podle radnice vysoký. Počet výpůjček v některých dnech překročil hranici 150. Vedení města na základě testování začalo řešit, kolik kol a jaký typ je třeba pořídit.

Sdílení kol funguje také v Praze, Brně, Olomouci, Teplicích nebo Českých Budějovicích. Půjčovny kol provozují ve středních Čechách i České dráhy, velký zájem o kola je například v Poděbradech a Nymburku.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist