https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lide-v-pocatkach-v-referendu-odmitli-vystavbu-vetrnych-elektraren
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lidé v Počátkách v referendu odmítli výstavbu větrných elektráren

9.11.2024 19:24 | POČÁTKY (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Obyvatelé města Počátky na Pelhřimovsku s 2000 oprávněnými voliči převahou hlasů odmítli stavbu větrných elektráren v lokalitě Jakubínská. Se stavbou v místním referendu souhlasilo 200 lidí, proti bylo 514 hlasujících. Referendum je platné a závazné. Lidé hlasovali i o tom, zda má město jednat o výstavbě elektráren i v jiných lokalitách města. Referendum s touto otázkou je neplatné kvůli nízké účasti. Vyplývá to z údajů zveřejněných na úřední desce.
 
Referendum vyvolali odpůrci výstavby větrných elektráren, o kterých město s investorem několik let jednalo. Argumentovali především ochranou krajinného rázu. Chtěli, aby se lidé vyjádřili, zda souhlasí s tím, aby městské zastupitelstvo v samostatné působnosti obce podnikalo kroky směřující k výstavbě větrných elektráren na katastru Počátek a jeho místních částí Heřmaneč, Horní Vilímeč, Léskovec, Prostý a Vesce. Na tuto otázku odpovědělo kladně 148 lidí, 544 bylo proti. K platnosti rozhodnutí v místním referendu je třeba účast alespoň 35 procent oprávněných voličů, v této otázce ale dosáhla 34,85 procenta.

Zastupitelstvo města referendum rozšířilo o otázku, zda lidé souhlasí s výstavbou větrných elektráren v lokalitě Jakubínská, která se nachází na katastru Počátek ve směru za Strážným kopcem k obci Jakubín, za podmínek finančního přínosu pro město Počátky. Podle starosty města Karla Štefla mohlo město získat z jedné elektrárny ročně přes milion korun. Postavené mohly být tři nebo čtyři.

Lidé dostali v hlasovací místnosti dvě otázky a dvě samostatné obálky. Mohli odpovídat na obě, nebo jen na jednu z otázek.

O výstavbu elektráren v Počátkách usilovala společnost W.E.B. i díky blízkosti rozvodny, která má navíc volnou kapacitu pro připojení nových zdrojů. Veřejnost společnost už dřív oslovila s anketou, ve které bylo pro výstavbu elektráren 60 ze 135 hlasujících.

Rozhodnutí v místním referendu je závazné, pokud pro něj hlasovala nadpoloviční většina oprávněných osob, které se referenda zúčastnily, a alespoň 25 procent voličů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

KV

Karel Valenta

10.11.2024 18:53
Gratuluji obyvatelům obce Počátky k rozumnému rozhodnutí. Nejsme žebráci ale boháči, jsme bohatí krásou naší krajiny.
Odpovědět
va

vaber

11.11.2024 08:42 Reaguje na Karel Valenta
Co je krásné a co je ošklivé?
Byl jsem v Národní galerii, prohlížel obrazy a ten nejošklivější obraz byl nejdražší, Picasso.
Na některém kopci by byl větrník pěkná dominanta, ale obvykle tam trčí rozhledna. Ta je pěkná?
Problém je i jiný. Větrník má prý životnost jen 15 roků. Kolik stojí taková elektrárna vyrobit ? Plácnu 50milionů. Kolik stojí ji postavit, kolik stojí údržba , kolik likvidace vrtulí a kolik vychází cena kWh, aby se tyto peníze investorovi vrátily ,když bude vyrábět 15let. Přesný odhad celkové výroby kWh nemusí být přesný.
Samozřejmě vše bez dotací. To se nikomu neřekne. Nebo jinak, kolik jsou celkové dotace na postavení a provoz jednoho větrníku za 15let.Nyní se považují dotace za něco co nikdo neplatí ,co dává stát ,to ovšem není pravda ,platíme to my všichni.
Lidé potřebují pravdivé údaje, ne upravené a překroucené.
Odpovědět
KV

Karel Valenta

11.11.2024 09:28 Reaguje na vaber
Co je krásné nebo ošklivé bych nechal na místních občanech. Nyní se jim často nabízí peníze za zničení krajiny. Viz jejich názory zde :
Když si ale obyvatelé Strmilova spočítali výhody, spokojeni nebyli. „Když se to přepočítá, vychází to na 3000 korun na obyvatele za rok. Stojí to za to, že si tady zkazíme krajinu? Podle mně ne,“ argumentovala jedna z účastnic veřejného projednání.
„Můj domov přece nekončí za vraty, to je ta krajina kolem,“ zlobil se pan Martin. Ve Strmilově žije se svou rodinou, na větrníky se dívat nechce.
Podle paní Vlasty je okolní krajina k nezaplacení. „Jezdím sem kvůli té krajině, to nejde takhle kalkulovat. Za peníze prodají krajinu,“ stěžuje si.
„To je rekreační oblast, kam se lidé nestěhují proto, že by tu byla spousta pracovních příležitostí a mnoho služeb, ale proto, že je to tady hezké. Ač nemám nic proti větrným elektrárnám, tak taková výstavba v této oblasti způsobí mnohem větší ztráty, než budou přínosy,“ řekl Jan Bale.
On i jeden 250 m větrník na Petříně by i Pražákům pomohl vytvořit si jasný názor.
Odpovědět
pk

pepa knotek

11.11.2024 07:27
Stavět větráky na vesnici není dobrý nápad, lidi tam maj selskej rozum a budou proti. Je potřeba je stavět třeba v Praze, Brně, tam referendum projde.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist