Lidé v Praze mohou žádat o peníze na zlepšení životního prostředí
V roce 2014 se podle Plamínkové na granty dávalo deset milionů korun, od té doby částka narostla na pětinásobek. Letošní výraznější navýšení podle radní souvisí i s nedávno schválenou strategií adaptace na klimatické změny, která počítá s podporou opatření pro zadržování vody či s ochlazováním města pomocí zeleně. Lidé nyní můžou žádat například o grant pro výsadbu stromů, novinkou je příspěvek na střechy porostlé zelení.
O grant mohou od 4. do 14. prosince žádat jednotlivci, spolky a firmy. I když v případě soukromých investic není v podmínkách uvedena nutná spoluúčast, je součástí hodnoticích kritérií. Pokud si tedy chce soukromník udělat zelenou střechu nebo družstvo upravit vnitroblok, mají větší šanci na úspěch pokud část projektu zaplatí sami.
O grant je možné žádat v šesti tematických oblastech. Lidé tak mohou žádat o příspěvek na spásání trávy ovcemi, zakládání včelařských kroužků, údržbu a obnovu pěších cest, komunitní kompostování, instalaci ptačích budek, obnovu vinohradů a sadů nebo kastraci volně žijících koček, jejichž přemnožení na okrajích Prahy znamená ekologický problém.
O grantech rozhoduje komise na základě kritérií, které jsou k nalezení na webu magistrátu. Zájemci o grant tam naleznou i návod, jak žádost správně napsat a podat. Podle Plamínkové v minulých letech kvůli nesprávně sepsané žádosti musel magistrát řadu projektů vyřadit.
Podle Václava Saifrta z magistrátního odboru ochrany prostředí se 20 milionů korun z posledního kola programu rozdělilo kompletně. "Myslím si, že kdyby bylo o deset milionů více, tak by se také přidělily," uvedl.
reklama