https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lide-z-posumavi-budou-opet-protestovat-proti-jadernemu-ulozisti-3
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lidé z Pošumaví budou opět protestovat proti jadernému úložišti

3.1.2018 13:34 | CHANOVICE (ČTK)
Na snímku protestní pochod kolem lokality Březový potok, který se konal v zimě 2015.
Na snímku protestní pochod kolem lokality Březový potok, který se konal v zimě 2015.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Chanovice
Obyvatelé pošumavských vesnic budou v sobotu už popatnácté protestovat proti plánované stavbě hlubinného úložiště jaderného odpadu. Devítikilometrový pochod "K uctění a zachování přírody a života v Pošumaví" povede po pomyslném obvodu zvažované stavby, která by v podzemí zabrala plochu asi 300 hektarů a na povrchu 19 hektarů. Každoročně chodí několik set lidí, řekl starosta Chanovic Petr Klásek, jeden z hlavních organizátorů protestů.
 

Klásek je iniciátorem a prvním mluvčím Platformy proti hlubinnému úložišti, kterou předloni v říjnu založilo 23 dotčených obcí a 12 spolků z celé ČR. Stát zvažuje pro úložiště sedm lokalit v Česku. Konečné umístění má být stanoveno do roku 2025 a zprovoznění úložiště, kde má být odpad uložen desetitisíce let, předpokládá Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) v roce 2065. Vláda už v roce 2012 schválila dotčeným obcím kompenzace za geologický průzkum, který jim náleží podle atomového zákona. Obce na Horažďovicku ale peníze odmítly, považují je za úplatek. Koncem října 2015 podaly žalobu na stát kvůli tomu, že povolil geologický průzkum území, který byl zahájený předloni.

"V lokalitě Březový potok je 17 vesnic, jejichž občané mají starosti v souvislosti s navrhovaným úložištěm," uvedl Klásek. Obce společně žádají o přijetí zákona, který by posílil jejich postavení; bez jejich souhlasu nesmí nesmí být u nich úložiště umístěno. "Stát nerespektuje názor obyvatel v obcích ohrožených výstavbou úložiště," uvedl Klásek. Dále požadují, aby plánované průzkumy měly jasně stanovená kritéria výběru vhodného místa pro úložiště. Usilují o to, aby byla prodiskutována a přijata nová koncepce nakládání s radioaktivními odpady, jejichž objem bude kvůli stavbám dalších jaderných bloků přibývat. Do doby, než se požadavky obcí dořeší, nesmí být podle starostů prováděny žádné průzkumné práce.

SÚRAO neměla loni k průzkumům povolení, protože ministerstvo životního prostředí zamítlo její žádost o prodloužení prací. Pro SÚRAO tedy najaté firmy prováděly takzvané výzkumy. "Pro ně prý povolení nepotřebuje, přestože cizí lidé vstupují na pozemky obecní i soukromé, provádí tam značení, měření a další práce," uvedl Klásek.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) ale počátkem loňského listopadu vrátil do hry průzkumná území na geologické práce pro vyhledávání úložiště v lokalitách Březový potok, Čertovka, Čihadlo a Magdaléna. "Proti tomuto celá naše lokalita podporovaná městem Horažďovice podala protest. A dokončujeme společnou žalobu na rozhodnutí ministra," řekl Klásek. Lokalita Březový potok je výjimečná tím, že jsou všechny obce jednotné proti průzkumu i stavbě celých 16 let. Potvrdila to místní referenda. Podle starostů odpor obyvatel a chalupářů neustává, ale sílí. Start pochodu je od 08:30 do 09:30 u chanovického zámku.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Václav Prokš
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist