https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lide-z-posumavi-budou-opet-protestovat-proti-jadernemu-ulozisti-4
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lidé z Pošumaví budou opět protestovat proti jadernému úložišti

3.1.2020 00:20 | CHANOVICE (ČTK)
Obyvatelé pošumavských vesnic budou v sobotu už posedmnácté protestovat proti zvažované stavbě hlubinného úložiště jaderného odpadu. / Ilustrační foto
Obyvatelé pošumavských vesnic budou v sobotu už posedmnácté protestovat proti zvažované stavbě hlubinného úložiště jaderného odpadu. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | SÚRAO
Obyvatelé pošumavských vesnic budou v sobotu už posedmnácté protestovat proti zvažované stavbě hlubinného úložiště jaderného odpadu. Devítikilometrový pochod "K uctění a zachování přírody a života v Pošumaví" povede po pomyslném obvodu stavby, která by v podzemí zabrala plochu asi 300 hektarů a na povrchu 19 hektarů. Každoročně chodí několik set lidí, je to velké téma regionu, protestující přibývají, řekl včera starosta Chanovic Petr Klásek, hlavní organizátor protestů.
 

Pochod startuje od 08:30 do 09:30 na zámku v Chanovicích. Občané všech dotčených obcí z lokality Březový potok odmítli úložiště v referendech. Podporují je také města Horažďovice a Nepomuk.

Stát uvažuje o devíti místech pro úložiště. Konečné umístění má stanovit do roku 2025. Úložiště, v němž má být odpad uložen desetitisíce let, by chtěla Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) zprovoznit v roce 2065. Vláda už v roce 2012 schválila dotčeným obcím kompenzace za geologický průzkum, který jim náleží podle atomového zákona. Obce na Horažďovicku ale peníze odmítly, považují je za úplatek. Koncem října 2015 podaly žalobu na stát kvůli tomu, že povolil geologický průzkum území, který byl zahájený v roce 2016.

"Za 17 let se nezměnilo vůbec nic, co se týče legislativy a přístupu státních institucí vůči obcím a občanům. Myslím tím především ministerstvo průmyslu (MPO) o správu úložišť," uvedl Klásek. Podle něj je to dané také tím, že se zejména na MPO stále mění hlavní osoby. Podle Kláska se loni v lokalitě opět dělaly sondy. Ale SÚRAO je nazvalo výzkumy a ne průzkumy a obce o nich neinformovalo, tvrdí Klásek.

"Připadá mi, že pracovníci SÚRAO, ministerstva a střídající se politici ani k řešení nechtějí dojít. Stále není žádný výsledek. Utrácejí se každý rok stovky miliónů korun," řekl Klásek. Obce požadují zprůhlednění celého procesu, principů hodnocení, výběru způsobu a místa ukládání.

Podle Kláska loni jmenovaný ministr Karel Havlíček (za ANO) slíbil v létě připravit zákon, který by řešil rovnoprávnější postavení obcí. Jeho věcný návrh konzultovaly obce s právníky. "O to víc nás překvapila odpověď ze začátku prosince. Ani jedna připomínka obcí není akceptována. Ministr nám přesto sdělil, že se začne vybírat, i když nebude zákon (o právech a zapojení občanů do procesu a úložišti). Dodnes nejsou obce účastníky řízení," uvedl Klásek.

Letos do poloviny roku by se mělo rozhodovat o vhodnosti lokalit. V novém sedmičlenném poradním panelu expertů, zřízeném ředitelem SÚRAO po dohodě s ministrem, je šest zástupců státních institucí a pouze jeden zástupce 53 měst a obcí z devíti zvažovaných lokalit. "A mají rozhodovat pouze podle geologie, ostatní aspekty nikdo řešit nechce. Naše obce správě úložišť dlouhodobě nedůvěřují," dodal Klásek.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Václav Prokš
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

3.1.2020 09:28
Na vině je jistě minulý režim, který běžně v případě potřeby přestěhovával obyvatele z vesnických domů se zahradou do panelákových haluzen, v nichž významná část starších obyvatel poměrně rychle zemřela na následky stresu z drastické změny životního stylu.
Těm lidem prostě budou muset být nabídnuty dostatečné kompenzace v případě, že zůstanou, a adekvátní náhrada tehdy, budou-li chtít odejít. A je nutné oficiálně přiznat i to, že v souvislosti s úložištěm nebudou jen benefity, ale i různá režimová omezení pro prevenci teroristického útoku či nájezdu.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

4.1.2020 19:24 Reaguje na Jan Šimůnek
S tím teroristickým útokem bych to na nějaké extra náklady neviděl. Stačilo by na dálku odpojit proud a nikdo se dolů nedostane
Odpovědět
MK

Mojmir Kosco

5.1.2020 16:45
Prevzit odpovednost a postavit uloziste tam kde je nejvetsi spotreba
Odpovědět
MK

Mojmir Kosco

5.1.2020 16:46 Reaguje na Mojmir Kosco
Blanka je hotova
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

6.1.2020 10:07 Reaguje na Mojmir Kosco
Cheche, to jo, obávám se však, že si hned nato vymyslí nějakou Simonu, nebo Moniku. Aby to pak nebylo dražší, než úložiště kilometr pod zemí
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist