https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/loni-bylo-ve-svete-zabito-na-200-ochrancu-zivotniho-prostredi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Loni bylo ve světě zabito na 200 ochránců životního prostředí Aktualizováno

29.9.2022 11:31 (ČTK)
Více než tři čtvrtiny smrtelných útoků se odehrálo v Latinské Americe.
Více než tři čtvrtiny smrtelných útoků se odehrálo v Latinské Americe.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Jami Dwyer / Wikimedia Commons
Nejnebezpečnější zemí pro ochránce přírody je Mexiko, kde vloni zabili 54 ekologických aktivistů. Celkově za loňský rok zahynulo násilnou smrtí 200 ochránců přírody, hlavně v zemích Střední a Jižní Ameriky. Počet zabitých ekologů meziročně klesl, v Brazílii či Mexiku se naopak počet smrtelných útoků razantně zvýšil.
 

Počet zabitých aktivistů na ochranu přírody se v Mexiku vloni ve srovnání rokem předchozím více než zdvojnásobil. Dvě třetiny smrtelných útoků se týkají sporů o zabrání půdy a těžební aktivity.

"Přes 40 procent zabitých lidí pocházelo z domorodých národů," doplňuje zpráva s tím, že třetina případů se týká násilného zmizení. V posledních letech se podle autorů zprávy stalo Mexiko jedním z nejnebezpečnějších míst na světě pro ochránce půdy a životního prostředí. V posledních deseti letech tam bylo zavražděno přes 150 ekologů.

Agentura AP v tomto ohledu poukazuje na příběh ekologického aktivisty Tomáse Roja, který byl zavražděn v červnu loňského roku. Rojo se angažoval v protestech proti budování vodovodu, který měl odvádět vodu z území domorodého kmene Yaqui do města Hermosillo, správního střediska státu Sonora. Podle vyšetřovatelů Roja zavraždil drogový kartel, který se chtěl zmocnit jeho peněz. Podle blízkých zavražděného muže ale jeho smrt souvisí s protestními akcemi proti vodovodu, které spočívaly mimo jiné v blokádách silnic.

Více než tři čtvrtiny smrtelných útoků se odehrály v Latinské Americe; dvouciferný počet obětí registruje i Kolumbie, Brazílie a Nikaragua. "Naše data jsou pravděpodobně podhodnocená vzhledem k tomu, že mnoho vražd není nahlášeno, zvlášť pak ve venkovských oblastech nebo v určitých zemích," píše organizace Global Witness.

Předloni zpráva zaznamenala 227 zabitých ochránců přírody, vývoj v jednotlivých zemích se přitom velmi liší. V Kolumbii tento počet ve srovnání s rokem 2020 klesl o polovinu, v Brazílii byl šestkrát vyšší.

Nejvíc násilných incidentů bylo spojeno s důlním průmyslem, další pak například se zemědělskými projekty a s kácením lesů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist