PR článek
Lov vlků na Slovensku začíná. Omezuje jejich šíření do Česka?
Slovenské úřady, které navrhují a schvalují, kolik vlků je možno každý rok zastřelit, přitom mají zcela nedostatečné údaje o reálných počtech vlků žijících na Slovensku. Neexistuje žádný celoplošný monitoring, který by určil celkový počet vlků a podíl každoročně odlovených jedinců z populace. V některých oblastech nejsou k dispozici ani informace o pohlaví a odhadovaném věku usmrcených vlků a neprobíhá systematický odběr vzorků DNA zabitých zvířat pro genetický výzkum. Data o početnosti vlků, se kterými krajské lesní úřady pracují, vycházejí především ze součtu hlášení z loveckých revírů, kde však dochází k opakovanému započítávání stejných smeček. Výsledná čísla jsou pak několikanásobně nadhodnocená a stanovování ročních kvót na odstřel na základně mysliveckých dat je tedy zcela zavádějící. Úřady tak nemají reálné informace o počtu smeček ani o počtu jejích členů. Vlci jsou loveni náhodně bez zřejmého důvodu a kvóty nejsou založeny na spolehlivých datech.
Situace je o to absurdnější, že stejně jako u nás je i na Slovensku vlk řazen mezi kriticky ohrožené druhy. Střízlivé odhady tamní vlčí populace uvádějí jejich počet jen okolo 130-150 [1]. či 202-410 jedinců [2]. Pokud bychom vzali v úvahu vyšší uvedený odhad (oficiální údaje), pak bylo v loňské sezoně lovci zabito 38-78 % (v průměru 51 %) populace vlků na Slovensku. Takový zásah již podle vědecké literatury může způsobit citelnou redukci populace druhu [3].
Lov vlků na Slovensku za posledních 5 let v číslech; data jsou podle zdroje [1]
Slovenská republika si při vstupu do EU sice vyjednala výjimku z jedné části evropské legislativy (z přílohy IV. evropské „Směrnice o stanovištích"), stanovující, které druhy je zakázáno zabíjet či odchytávat. Ovšem stejná směrnice v jiné své části (příloha II., ze které však SR výjimku nemá) mimo jiné stanovuje, že by měly být vyhlášeny zvláštní oblasti ochrany pro vlka a v nich přijata taková opatření, aby se v těchto oblastech mimo jiné „vyloučilo vyrušování druhů, pro něž jsou tato území určena". Navíc by (podle zmíněného předpisu) měl být také posouzen vliv každoročně plánovaného a realizovaného lovu na populaci chráněného druhu, což se v současnosti neděje. Vzhledem k těmto skutečnostem podalo Hnutí DUHA v srpnu 2011 stížnost k Evropské komisi, aby se případem zabývala a učinila všechny potřebné kroky k tomu, aby Slovensko jednalo v souladu s právem Evropského společenství. Po 13 měsících Evropská komise zaslala průběžnou odpověď, že se případem zabývá, právě hodnotí vyjádření slovenských úřadů k dané záležitosti a následně bude rozhodovat o dalších krocích.
Proč nám tolik záleží na dodržování ochrany vlků na Slovensku?
V posledních letech je přítomnost vlka v Beskydech zjišťována jen velmi sporadicky a nepravidelně; téměř s jistotou lze říci, že v současnosti Beskydy neobývá žádná stabilní smečka. Přitom od poloviny 90. let se zde minimálně jedna smečka včetně mláďat vyskytovala; z let 200-2003 je uváděn dokonce výskyt 2–3 smeček [4]. Na okraji areálu rozšíření je však populace vždy nestabilní a do značné míry závislá na příchodu dalších jedinců z jádrových oblastí na Slovensku či v Polsku. Tlak ze strany pytláků, narušení migračních cest šelem, ale též výše popsaný přístup slovenských úřadů se proto beskydským vlkům zřejmě stal osudným.
Polské Ministerstvo životního prostředí a další odborníci proto po Slovensku požadují vytvoření zóny 20-25 km kolem polsko-slovenských hranic, kde by legální lov vlků byl vyloučen. Taková zóna by zahrnovala i severní část CHKO Kysuce a výrazně by rozšířila oblast celoroční ochrany vlků navazující na Českou republiku, Hnutí DUHA proto tento návrh podporuje, podobnou zónu je třeba vymezit rovněž podél celých česko-slovenských hranic.
Jak můžete pomoci?
Vyjádřete názor v anketě – navštivte www.selmy.cz/anketa/ a pomozte nám zmapovat povědomí lidí o velkých šelmách. Odměnou pro všechny zapojené účastníky je film o šelmách v Beskydech.
Přijeďte na vlčí hlídky – základem efektivního tlaku na změnu situace je mít dostatek aktuálních informací z terénu pro poznání skutečného stavu vlčí populace v ČR i na Slovensku. Uvítáme proto další dobrovolníky, kteří se zapojí do monitoringu velkých šelem - pomohou nám získávat data a odradit pytláky od lovu šelem.
Podpořte práci Hnutí DUHA – Společně s polskými organizacemi prosazujeme rozšíření území s celoroční ochranou vlka podél státních hranic tak, aby byly zahrnuty i jádrové oblasti výskytu. Abychom mohli být úspěšní, potřebujeme podporu lidí, jako jste vy.
Napište dopis zodpovědným ministrům na Slovensku (Ministerstvo životného prostredia, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka) a požadujte celoroční ochranu vlka. Českého ministra životního prostředí můžete požádat, aby se osobně zasadil za celoroční ochranu vlka u svého slovenského protějšku. K tomu můžete využít argumenty uvedené v tomto článku a v použitých zdrojích.
reklama
Další informace |
[1] http://www.wolf.sk/sk/vlky
[2] Slovenská "Zpráva o hlavních výsledcích prováděných opatření podle článku 11 pro druhy z přílohy II, IV a V (příloha B)" - Tisková zpráva Evropské Komise, 27.1. 2011:Commission urges Sweden to respect nature legislation in protecting endangered wolves
[3] Fuller T. K., Mech L. D. & Cochrane J. F., 2003: Wolf population dynamics. In: Wolves: behaviour, ecology and conservation. Mech L.D. and Boitani L. eds. The University of Chicago Press, Chicago and London: 161–191.
[4] Anděra M., Červený J., Bufka L., Bartošová D. & Koubek P., 2004: Současné rozšíření vlka obecného (Canis lupus) v České republice. Lynx, 35: 5–12.
[5] http://www.selmy.cz/clanky/nejista-situace-vlku-na-cesko-slovenskem-pomezi/