https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/luhacovice-a-jeho-mistni-casti-zkrasli-dve-stovky-novych-stromu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Luhačovice a jeho místní části zkrášlí dvě stovky nových stromů

16.5.2021 00:19 | LUHAČOVICE (ČTK)
Jedna z lokalit určená k výsadbě je u cesty mezi budovami ZŠ a MŠ, kde vznikne oboustranná alej okrasných sakur.
Jedna z lokalit určená k výsadbě je u cesty mezi budovami ZŠ a MŠ, kde vznikne oboustranná alej okrasných sakur.
Luhačovice na Zlínsku a jeho místní části zkrášlí dvě stovky nových stromů. Díky dotacím od ministerstva životního prostředí město zajistí stromy i další potřebný materiál pro výsadbu, uvedl mluvčí luhačovické radnice Nikola Synek.
 

"Chceme probudit zájem našich občanů o své město a prostředí, ve kterém žijí. S naší pomocí si můžou vysadit strom, který si jako patroni vezmou za svůj. Strom poroste v blízkosti jejich domovů, denně ho budou mít na očích, mohou si ho pojmenovat a bude tak provázet jejich život," uvedl starosta Marian Ležák (nez.). Do akce nazvané "Zasaď si svůj strom" by se ve spolupráci se základní a mateřskou školou měli zapojit i rodiče s dětmi.

"Jedna z lokalit určená k výsadbě je u cesty mezi budovami ZŠ a MŠ, kde vznikne oboustranná alej okrasných sakur. Rodiny mají šanci si zde strom zasadit a pozorovat, jak roste spolu s jejich dítětem. Věřím proto, že si lidé projekt vezmou za svůj," uvedl starosta. Do projektu se zapojily i děti z luhačovické základní umělecké školy, které vytvořily obrázky pro propagační plakáty.

Místa výsadby i druhy dřevin a jejich množství byly vybrány s technickými službami a architektem. "Šlo o to, aby stromy co nejlépe vyhovovaly danému prostředí. Vybírali jsme mezi okrasnými i ovocnými druhy. Na místě mezi ZŠ a MŠ počítáme s 18 okrasnými sakurami. Těch bude 26 vysazeno také na luhačovickém hřbitově a u příjezdu do jeho areálu. Nejde jen o místo pietní, ale i turistický cíl, protože je zde pochována manželka hudebního skladatele Bedřicha Smetany. Výsadbu v dalších lokalitách Luhačovic ještě upřesňujeme," uvedla manažerka projektu Jarmila Ďurďová.

Například v Kladné Žilín budou nové stromy na Výletišti. "Nové dřeviny zde svými kořeny zpevní břeh u jednoho z altánů, vybírali jsme speciální druhy vhodné k tomuto účelu. Další část z celkem 26 druhově různých listnáčů bude umístěna tak, aby poskytla stín otevřenému hřišti, u kterého mají být v letošním roce umístěny nové dětské atrakce," uvedla Ďurďová.

V Řetechově se bude sázet na trase naučné stezky Luhačovickým Zálesím ve směru na Maleniska, vznikne tam švestková alej, výsadba obnoví téměř zaniklou třešňovou alej, město chce vysadit i dvě lípy. "V obci Polichno pak budeme sázet celkem 21 stromů v centru obce. Část bude v areálu u bývalé školy, který slouží k setkávání místních občanů. Několik okrasných jabloní pak esteticky doplní opodál prostor náměstíčka," uvedla Ďurďová.

Výsadbu asi 130 stromů financuje Státní fond životního prostředí, náklady jsou přes 800.000 korun. U dalších 70 dřevin se ještě řeší podoba výsadby. "Možnosti financování nám poskytne nově vypsaná dotační výzva ministerstva životního prostředí," uvedla Ďurďová.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist