Máme je na triku. Zpěvák Dan Bárta, herečka Bára Hrzánová a kuchař Roman Vaněk orodují za mořské želvy
Turisté a cestovatelé se na svých dovolených setkávají s nabídkou želvích vajec, masa i suvenýrů z želvoviny. Ty se ale získávají z volné přírody nelegálně a pytláctví výrazně ohrožuje želví populace. Česká koalice na ochranu biodiverzity (CCBC) přináší video režiséra Zdeňka Suchého. Hudbu ke spotu obstarali pouze svými hlasy Dan Bárta a En.dru - Ondřej Havlík.
Mořské želvy jsou na světě více než 100 milionů let a hlavně díky lidem jim hrozí vyhubení. Populace všech sedmi druhů mořských želv strmě klesají. Čtyři z nich jsou považovány za kriticky ohrožené, další tři jako ohrožené vyhynutím. Nejdramatičtější je situace v Indickém oceánu, kde populace mořských želv na mnoha místech již úplně vymizely. Proto jsou všechny mořské želvy chráněny nejen mezinárodním, ale i indonéským právem. Proto se je snaží chránit program Chráníme mořské želvy, který založila Hana Svobodová. Projekt Chráníme mořské želvy dlouhodobě podporují Zoo Hodonín, Zoo Ostrava, Zoo Liberec, nově také Zoo Olomouc.
Přečtěte si také |
Jaké je to být bioložkou na Borneu? Skvělé. A depresivní„Nejzávažnějším problémem je přímý sběr želvích vajec, který je samozřejmě ilegální. Když se totiž dlouhodobě v určité oblasti sbírají, nelíhnou se zde pak žádná mláďata a nejsou zde v dalších letech ani žádné dospělé samice, které by se do oblasti vracely pářit a klást nová vejce“, říká expertka Hana Svobodová. „Lidé však často zpracují na plážích i samotné samice,“ dodává.
Produkty z mořských želv, tedy vejce, maso, tuk, orgány nebo krev, jsou i přes přísné zákazy předmětem obchodu na celém světě.
reklama