https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mandlonove-sady-nad-hustopecemi-doplni-arboretum-se-14-odrudami
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Mandloňové sady nad Hustopečemi doplní arboretum se 14 odrůdami

27.3.2021 02:28 | HUSTOPEČE (ČTK)
"Po celou dobu, co se zabývám produkty z mandlí a pořádám různé degustace, mě překvapuje, kolik lidí vůbec netuší, jak plod mandloně vypadá. Mě samotnou překvapilo, kolik odrůd existuje," poznamenala podnikatelka.
"Po celou dobu, co se zabývám produkty z mandlí a pořádám různé degustace, mě překvapuje, kolik lidí vůbec netuší, jak plod mandloně vypadá. Mě samotnou překvapilo, kolik odrůd existuje," poznamenala podnikatelka.
Zaměstnanci Mandlárny v Hustopečích na Břeclavsku vysázeli třicet stromků, které v budoucnu vytvoří mandloňové arboretum. Majitelka firmy Kateřina Kopová o zřízení arboreta přemýšlela už několik let, řekla ČTK.
 

"Po celou dobu, co se zabývám produkty z mandlí a pořádám různé degustace, mě překvapuje, kolik lidí vůbec netuší, jak plod mandloně vypadá. Mě samotnou překvapilo, kolik odrůd existuje. Realizace nějakou dobu trvala, museli jsme koupit pozemek na Starém vrchu u rozhledny a připravit jej na výsadbu," poznamenala podnikatelka.

Přiznala, že ze zakládání arboreta v době pandemie s mnoha omezeními měla obavy, nakonec se ale podařilo získat celkem 14 odrůd, od každé z nich vysadí lidé z Mandlárny tři stromky. "Sehnat odrůdy se podařilo pomocí různých zásilkových služeb. Teď sázíme 30 stromků, další pět je na cestě. A na podzim budeme sázet další dvě okrasné odrůdy. Celkem by jich zatím mělo být 14, doufáme ale, že se nám podaří jejich počet v dalších letech rozšířit alespoň na 30," doplnila Kopová.

Arboretum je včleněné do mandloňových sadů a nebude od nich nijak oddělené. Doplnit by jej měla i informační zastávka na mandloňové stezce a popisky u jednotlivých stromků. První plody by nově vysazené stromky mohly přinést za tři roky.

Hustopeče byly v minulosti svými mandloňovými sady vyhlášené, nacházely uplatnění při výrobě cukrovinek v čokoládovnách Zora Olomouc. Pěstování se ale přestalo počátkem 90. let kvůli levnějšímu dovozu vyplácet, a tak sady začaly pustnout, část zanikla. Sady postupně získalo město, které je omlazuje, místy rozšiřuje a postupně mění v turistickou atrakci. Nad Hustopečemi vznikla rozhledna, sady protíná mandloňová stezka s několika odpočinkovými místy.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JD

Jiří Daneš

27.3.2021 20:34
Šmárja, zase invazivní druh -mandloňe!
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist