https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mapovani-vyskytu-selem-v-beskydech-nepotvrdilo-vyskyt-medvedu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Mapování výskytu šelem v Beskydech nepotvrdilo výskyt medvědů

16.4.2021 17:17 | PRAHA (ČTK)
Medvěd hnědý se v posledních letech vyskytuje v CHKO Beskydy sice pravidelně, ale spíše jen přechodně. Medvědí přítomnost nebyla ve zdejších horách od loňského jara zaznamenána.
Medvěd hnědý se v posledních letech vyskytuje v CHKO Beskydy sice pravidelně, ale spíše jen přechodně. Medvědí přítomnost nebyla ve zdejších horách od loňského jara zaznamenána.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Dobrovolníci, kteří v Beskydech mapovali od února pohyb velkých šelem, tentokrát nenarazili na stopy medvědů. I letos ale sčítání potvrdilo výskyt rysů a vlků, sdělila Karolína Šůlová z Agentury ochrany přírody a krajiny.
 

"Medvěd hnědý se v posledních letech vyskytuje v CHKO Beskydy sice pravidelně, ale spíše jen přechodně. Medvědí přítomnost nebyla ve zdejších horách od loňského jara zaznamenána. Během únorového monitoringu nebyl medvěd potvrzen ani na slovenské straně Javorníků," uvedla.

Stopy po rysech a vlcích naopak hlídky našly. "I letos sčítání potvrdilo výskyt rysů a vlků. Ve srovnání s některými předešlými ročníky však bylo nálezů méně, což mohlo souviset s vysokou sněhovou pokrývkou se zledovatělou krustou, častými sněhovými přeháňkami, množstvím návštěvníků hor," řekla Šůlová.

Stopy rysa byly pozorovány na několika místech v Moravskoslezských Beskydech. "Potěšující byla prokázaná přítomnost rysa ve Slezských Beskydech, které nejsou součástí CHKO Beskydy. Jednotliví vlci byli zjištěni v Moravskoslezských Beskydech a ve Slezských Beskydech. Stopy trojice vlků byly zaznamenány v hřebenové části Javorníků," řekla Šůlová.

Rys ostrovid je jedinou velkou šelmou, která se v CHKO Beskydy pravidelně rozmnožuje. Podle dlouhodobého monitoringu se v zimě v Beskydech zdržovalo osm samostatných rysů a několik odrostlých mláďat. V Javorníkách se na moravsko-slovenském pomezí pohybují čtyři rysové.

Vlk obecný se v CHKO Beskydy aktuálně vyskytuje jen v počtu dvou až tří jedinců. Další žijí v Javornické části CHKO Kysuce, odkud přecházejí na české území. Několik vlků se zdržuje ve Slezských Beskydech, na polské i české straně. V posledních letech byla z polského a slovenského pohraničí získána data o rozmnožování vlků. Vlci do Beskyd přicházejí nejčastěji z početnějších populací ze Slovenska a z Polska.

Při sledování výskytu šelem se stopaři, jichž letos bylo sedm desítek, v terénu pohybují po předem stanovených trasách na běžkách či sněžnicích, případně pěšky, podle množství sněhu v horách. K dispozici mají zákresové mapy a pomůcky pro dokumentaci. Při akci se kromě velkých šelem zaznamenává i výskyt ostatních druhů zvířat. Výsledky mapování vyhodnocuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

16.4.2021 18:24
Já se zeptám možná naivně, ale není trochu divné hledat stopy medvědů v době, kdy by měli spát?
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

16.4.2021 18:36 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Pšt! Nebudit a hledat i to co není! Rysům držím palce a ten zbytek
ať jde tam, kde má více klidu a životního prostotu, pokud to nejsou
zvířata, která postrádají plachost a courají se vesnicemi.
Odpovědět
KP

Karel Pavelka

18.4.2021 16:29 Reaguje na Břetislav Machaček
Skutečně "chytrý" příspěvek, při Vašich "zoologických znalostech" doporučuji jiné oblasti k prezentaci..., vypadal byste asi méně trapně....
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

18.4.2021 18:15 Reaguje na Karel Pavelka
Pane zoologu a kdo vám radí hledat stopy medvědů
v zimě? Já bych vám to asi neporadil a ani stopy
jiných zvířat na ledové krustě zmrzlého sněhu.
Je to sic vaše věc, ale rušení jiné zvěře, která
v zimě potřebuje klid a ne nějakém courání po lese
amatérů hledajících stopy medvěda v únoru, je
zhovadilost. Pro vysokou je pohyb po ledové krustě
s propadáním do sněhu utrpením a kdo ji plaší je
její tyran. Vykrmený a dobře zazimovaný medvěd
v takové zimě jako letos, se určitě necourá metrovým sněhem a čeká v brlohu na oblevu pane zoologu.
Jinak před pár léty jsem takovou "vlčí hlídku" potkal u V.Polomu nad Mionším, hlučeli a jejich nevychovaný pes se štěkotem pobíhal po okolí. Na
můj doraz, zda je ticho přírody náhodou neruší
při tom hlučení, se na mne dívali jako Marťaniˇ
a zřejmě jim nedošlo, že je upozorňuji na to,
že se v lese mají chovat tiše oni i pes.
OCHRANÁŘI ale mohou asi i to, co jiní nesmějí
a nebo se šelem báli a snažili se je zaplašit.
Odpovědět
re

regis24

18.4.2021 08:57
AOPK opět ukazuje jak zbytečná je to organizace a jak mrha penězi daňových poplatníků.
Provádět monitoring (hledat pobytové znaky) medvědů v únoru může opravdu jen úplný magor, eventuálně ještě ochranář.
Asi se taky stanu dobrovolníkem...
Jaký vlastně má být výstup z toho výzkumu a monitorování? Zjištění, že v únoru jsme nenašli stopy medvěda? Tohle už není legrace, to si už vedení AOPK opravdu dělá prdel.
Odpovědět
KP

Karel Pavelka

18.4.2021 16:26 Reaguje na regis24
A kolik tam bylo placených lidí, tedy pracovníků AOPK? Určitě malá část, většinou jde o dobrovolníky...
Odpovědět
re

regis24

19.4.2021 09:05 Reaguje na Karel Pavelka
Doporučuji než začnete takhle plácat zjistit informace. Tento monitoring stál daňového poplatníka cca 60 milionů korun.
Pracovníků AOPK tam asi fakt moc nebylo, přece se nebudou o ty prachy dělit. Stačí tupá veřejnost která se nechá naverbovat do rysich a vlčich hlídek.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist