Med zřejmě podraží kvůli úhynu včel a malým snůškám
Plošné kolapsy včelstev způsobené parazitem kleštíkem včelím, který vyvolává onemocnění varoáza, nejsou pro včelaře novinkou. "Letos se k tomu navíc přidalo to, že včely, které přežily, téměř nic nepřinesly. Snůšky byly katastrofální. Co na to mělo vliv, nevíme. Stejně tak nevíme, jak tomu předejít," uvedl Přidal.
Situace je podle něj špatná především na jižní Moravě a ve Středočeském kraji. "Postupně se ale plošné kolapsy budou objevovat napříč regiony. Zdá se, že nastane přirozený výběr a zimní úhyny včelstev budou větší. Tím podraží i med, který je však u nás výrazně pod výrobní cenou. Měl by zdražit o desítky korun. U nás je totiž mnoho včelařů, kteří to dělají pro radost, ale při vysokém zavčelení se více přenáší choroby," řekl Přidal.
Je také podle něj potřeba sázet různé druhy rostlin, aby měly včely pestrou skladbu nektarodárných rostlin. Potřeba jsou zejména jeteloviny.
Velké ztráty včelstev potvrzuje i starosta Ořechova na Brněnsku a včelař Tomáš Dudík. "Včely jsou oslabené z nedostatku pastvy. Snažíme se proto podporovat výsadbu pásů trvalek a omezujeme sekání, aby kvetly jetele a pastva byla bohatá," sdělil. Medu je ale podle něj zatím dostatek a ceny jsou v porovnání s loňskem zhruba stejné, průměrně 160 korun za kilo.
Nejhorší sezonu letos zaznamenal Petr Příkazský ze znojemského svazu včelařů, který se včelaření věnuje už 35 let. "Cena medu určitě stoupne, i já jsem zdražil o deset korun na 130. Včely mají oslabený imunitní systém a hynou. Myslím si, že letošní slabou úrodu způsobily uplynulé roky sucha. Příroda byla v úsporném režimu, a teď chybí nektar," připustil.
I on se potýká s kleštíkem včelím. "Je těžké přijít na to, jak s ním účinně bojovat bez chemie, aby byl med čistý. Ideální by bylo, najít tolerantní včely, které se ho zbaví samy," poznamenal.
V České republice je podle posledních údajů evidováno téměř 800 000 včelstev a přes 60 000 včelařů.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (8)
PavelA
17.9.2020 08:21Trochu mě zarazilo,že p.Přidal z brněnské univerzity neví proč byla katastrofální snůška.
Jinak,už tu zaznělo,včela je hospodářské zvíře a tudíž je povinnost chovatele jim zajistit potravu.Takže na svých pozemcích vysazovat a sít nektaro a pylodárné rostliny.Kdo neustále spoléhá,že včely si něco nanosí z okolí,pak pláče.
Co se týče ceny medu-kdo med chtěl tak si ho objednal u včelaře a už ho má doma.Kdo kupuje dle potřeby,musí respektovat cenu.Prodávat med za 130,- je naprosto směšné,degraduje to práci včel a včelaře především.V dnešní době je standartní cena za 960g tmavého medu od 160,- výš.
Většinou to tak bývá,že lidé preferující nízkou cenu medu,berou med od včelaře,který díky tomu do včel neivestuje a potom přijdou roky,kdy díky tomu je bez včel.
Zákazníci by měli vědět,že když včelaři zaplatí dobou cenu,budou mít med i další rok.
Břetislav Machaček
17.9.2020 10:59a pokrokový. Ohledně kleštíkům se s vámi shoduji do určité míry a to
pokud jde prevenci. Bohužel pokud budete včelařit v blízkosti někoho,
kdo toto zanedbá, tak reinvaze může být tragická. Pak nezbývá než
nasadit léčbu opakovaně a intenzívněji. Chce to stále včelstva sledovat
a i tak vám někdy něco unikne. Se snůškou je to tak, že pokud jste
vlastníkem hektarů polí, tak snůšku ovlivnit můžete, ale jako majitel
pár arů asi těžko. Tu se musíte spoléhat pouze na to, co nabízejí
pole, louky, zahrady a lesy v okolí. Medu mají letos dostatek
pouze někteří a zbytek je na tom špatně. Znám ale včelaře, kteří
krmí včelstva ve snůšce inverty a roztoky sacharózy. Druzí jim
zase ponechali v úlech zimní cukrové zásoby a ti všichni natočili
dostatek "medu" a neváhají ho ani nabízet za cenu vyšší, než těch
vašich 160 Kč. Vím,že tím kopu do vlastních řad, ale myslím,
že to nejsou ty řady poctivých včelařů, kteří na podobné "včelaře"
nakonec doplácejí. Možná se u vás sešly všechny kladné podmínky
ohledně snůšky, ale počasí jsme měli takřka všichni stejné a tak
nelze opominout bezsnůškové chladné a deštivé dny, kdy ale ti
"včelaři"měli nasazená na úlech krmítka pro údajné podněcování.
To poctivý včelař ve snůšce nedělá a krmí pouze oddělky.
Při špatném počasí včelstva v plném rozvoji mnohdy spotřebují
téměř celou snůšku a pro včelaře a zákazníky toho pravého medu
moc nezbude.
PavelA
17.9.2020 13:12 Reaguje na Břetislav MachačekPočasí je stále nevyzpytatelnější.Chladné jaro,kdy včely venku na včelnici nešlo ani otevřít a podnítit pro rychlejší rozvoj,poté prudké oteplení,kdy snůšku využívala včelstva v zimní síle a poté deštivý červen.Díky za vodu pro krajinu,ale pro produkci tmavého medu katastrofa.Ale i díky zmiňovanému výsevu nektarodárných rostlin na pozemku,včely nehladověly a ještě něco málo donesly.
Na zimu pak včelám kvalitní český cukr+pyl z vlastních výsevů.
Opravdu,po letech sucha a nyní při výkyvech počasí,nelze na "cizí" snůšku spoléhat.A čím dřív si to včelaři uvědomí,tím lépe pro ně a jejich včely.
Břetislav Machaček
17.9.2020 19:48 Reaguje na PavelAkvětový med jsem netočil, abych nemusel přikrmovat a mít tak
med smíchaný s cukrem. Točil jsem až po ukončení květu lípy
a s úžasem sledoval pokles na úlové váze. Vytočil jsem tak
sice nejméně medu za 22 let včelaření, ale neoslabil jsem
včelstva a nepančoval med cukrem z příkrmu. Dělám med pro
sebe, rodinu a nejlepší kamarády a zakládám si na přírodním
produktu bez příkrmu. Všichni se tak museli letos uskrovnit,
ale s cenou 150 Kč/kg jsem nehýbal. Považuji to vzhledem k mým odběratelům prozatím za strop. Je to můj koníček, který mě neživí a tak si nezoufám. Jste šťastný člověk, pokud máte velké pozemky k výsevu nektarodajných rostlin, ale já disponuji pouze ovocnou a zeleninovou zahrádkou a tak se musím spoléhat na ty zemědělce. Ti tady pochopení pro biopásy a nektarodajné rostliny nemají a loni vojtěškové pole pokosili v plném květu.Stačilo vyčkat týden, ale oni
to potřebovali pokosit ihned a i se včelami na květech. Medovici zde máme vyjímečně a letos, jak píšete ji déšť
spláchl.Nyní mám už dva měsíce vytočeno, zakrmeno cukrem
a nezbývá než přeléčovat a sledovat stav včelstev.
Přeji vám hodně úspěchů při provozování tohoto krásného
koníčku a mějte pochopení i pro ty neúspěšné. Každý není
až takový srdcař a hlavně ti starší včelaří už pouze ze setrvačnosti. Své následovníky nemají a tak bude záležet
na těch nových včelařích bez rodinné tradice, jak se toho chopí.
Radim Polášek
18.9.2020 20:35Včelstva taky padají proto, že na jedné straně mizí včelí pastva, na vesnicích ovocné polokmeny a vysokokmeny a pod nimi kvetoucí trávníky sekané jako krmivo pro králíky, na polích zmizely kvetoucí plevely i meze, v lesích skončil socialistický nepořádek, kdy paseky se smrčky se nechávaly zarůstat maliním, ostružiním, hložím,divokými nálety atd a kdy se z lesa bodově vykácely stromy s cenným dřevem a na jejich místě se bez péče o les rozšířily zase divoké nálety třeba osik, bříz, líp javorů, třešní ptačích, všechno toto včelařské stromy. Po sametu lesy převzali soukromí majitelé a ti se o lesy starají, lesní parcely jsou do posledního metru hustě osázeny smrčky nebo později buky a duby, maliní a ostružíní je vysekáváno už v zárodku, aby stromečky zdárně rostly a poslední včelařské dřeviny, co v takovém lese ještě vyrostly, jsou nejpozději na začátku produkce pro včely v cca asi 20 letech stáří vyřezávány soukromými majiteli lesů jako palivové dřevo.
Na druhé straně populističtí politici ždímají ze včelaření voličské hlasy, za peníze daňových poplatníků včelaření masívně dotují a tím způsobují masívní převčelování hlavně vesnic v intravilánu . Takže včelstva trpí chronickým nedostatkem sladiny i pylu a soustavným zalétáváním jednotlivých včel , dělnic i trubců mezi stanovišti, takže nemoci i varoa se šíří velmi rychle.
Radim Polášek
18.9.2020 21:20Po sametu, jak začali vznikat soukromí podnikatelé včelaři a zpracovateolé medu a hlavně pohyblivé tržní ceny, se výtěžnost včelaření výrazně snížila. Ale včelaři podle mně na ten komunistický ráj nezapomněli a spousta z nich dodnes očekává, že včely musí přinášet zisk a chovají se podle toho.
Břetislav Machaček
19.9.2020 14:08 Reaguje na Radim Polášeka v tom, o co jim jde. Kšeftařům o kšeft, srcařům o včelky a ty pak
bolí každý úhyn a bezmoc, s jakou se dívají na otrávené včely nebo
včely díky moru určené k utracení. Mnozí se tomu věnují celý život
a pak ani své včely o moc více nepřežijí. Možná,že časem bude muset dojít k léčbě moru, protože pouhé utrácení napadených včelstev
nepomáhá účinně šíření zastavit. Vždy v okolí zůstane nějaké to
nemocné zdivočelé včelstvo a vše se zase opakuje. V pohraničí pak
o situaci u sousedů víme strašně málo a přitom máme včelstva pár stovek metrů od sebe. Jiná země, jiná metodika, jiné způsoby vyšetření a jiné zásahy. No a nakonec si někdo nakoupí oddělky
od velkochovatele i s certifikátem a za rok je to tu zase. Dokázat někomu opak je problém a někoho obvinit je bez důkazů trestné.
Dotace pro začátečníka musí být doložená faktůrou, či účtem a tu
dodá pouze ten velkochovatel. Kdysi jsme si v okolí oddělky a matky
dávali a prodávali navzájem a o moru jsme pouze četli v časopise.
V dnešní době mě to potkat, tak končím a nechám to těm mudrlantům
a kšeftmanům. Neměl bych psychicky na to sílu znovu začít a nedej
bůh zase skončit stejně jako předtím.