https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/med-zrejme-podrazi-kvuli-uhynu-vcel-a-malym-snuskam
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Med zřejmě podraží kvůli úhynu včel a malým snůškám

17.9.2020 01:00 | BRNO (ČTK)
Situace je špatná především na jižní Moravě a ve Středočeském kraji.
Situace je špatná především na jižní Moravě a ve Středočeském kraji.
Med v Česku zřejmě podraží. Jarní úhyn včelstev a malé snůšky totiž vedly k tomu, že na některých místech republiky včelaři nevytočili žádný med. Vyplývá to z informací ČTK od včelařů a Antonína Přidala z brněnské Mendelovy univerzity. Jak se připravit na to, aby se podobná situace neopakovala, odborníci neví.
 

Plošné kolapsy včelstev způsobené parazitem kleštíkem včelím, který vyvolává onemocnění varoáza, nejsou pro včelaře novinkou. "Letos se k tomu navíc přidalo to, že včely, které přežily, téměř nic nepřinesly. Snůšky byly katastrofální. Co na to mělo vliv, nevíme. Stejně tak nevíme, jak tomu předejít," uvedl Přidal.

Situace je podle něj špatná především na jižní Moravě a ve Středočeském kraji. "Postupně se ale plošné kolapsy budou objevovat napříč regiony. Zdá se, že nastane přirozený výběr a zimní úhyny včelstev budou větší. Tím podraží i med, který je však u nás výrazně pod výrobní cenou. Měl by zdražit o desítky korun. U nás je totiž mnoho včelařů, kteří to dělají pro radost, ale při vysokém zavčelení se více přenáší choroby," řekl Přidal.

Je také podle něj potřeba sázet různé druhy rostlin, aby měly včely pestrou skladbu nektarodárných rostlin. Potřeba jsou zejména jeteloviny.

Velké ztráty včelstev potvrzuje i starosta Ořechova na Brněnsku a včelař Tomáš Dudík. "Včely jsou oslabené z nedostatku pastvy. Snažíme se proto podporovat výsadbu pásů trvalek a omezujeme sekání, aby kvetly jetele a pastva byla bohatá," sdělil. Medu je ale podle něj zatím dostatek a ceny jsou v porovnání s loňskem zhruba stejné, průměrně 160 korun za kilo.

Nejhorší sezonu letos zaznamenal Petr Příkazský ze znojemského svazu včelařů, který se včelaření věnuje už 35 let. "Cena medu určitě stoupne, i já jsem zdražil o deset korun na 130. Včely mají oslabený imunitní systém a hynou. Myslím si, že letošní slabou úrodu způsobily uplynulé roky sucha. Příroda byla v úsporném režimu, a teď chybí nektar," připustil.

I on se potýká s kleštíkem včelím. "Je těžké přijít na to, jak s ním účinně bojovat bez chemie, aby byl med čistý. Ideální by bylo, najít tolerantní včely, které se ho zbaví samy," poznamenal.

V České republice je podle posledních údajů evidováno téměř 800 000 včelstev a přes 60 000 včelařů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Pa

PavelA

17.9.2020 08:21
Roztoč VD se dá regulovat vcelku snadno a úspěšně.Vymlouvat se na úhyny v důsledku VD je alibismus.

Trochu mě zarazilo,že p.Přidal z brněnské univerzity neví proč byla katastrofální snůška.
Jinak,už tu zaznělo,včela je hospodářské zvíře a tudíž je povinnost chovatele jim zajistit potravu.Takže na svých pozemcích vysazovat a sít nektaro a pylodárné rostliny.Kdo neustále spoléhá,že včely si něco nanosí z okolí,pak pláče.

Co se týče ceny medu-kdo med chtěl tak si ho objednal u včelaře a už ho má doma.Kdo kupuje dle potřeby,musí respektovat cenu.Prodávat med za 130,- je naprosto směšné,degraduje to práci včel a včelaře především.V dnešní době je standartní cena za 960g tmavého medu od 160,- výš.
Většinou to tak bývá,že lidé preferující nízkou cenu medu,berou med od včelaře,který díky tomu do včel neivestuje a potom přijdou roky,kdy díky tomu je bez včel.
Zákazníci by měli vědět,že když včelaři zaplatí dobou cenu,budou mít med i další rok.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

17.9.2020 10:59
Z vašeho příspěvku jsem vytušil,že jste taky včelař a zřejmě úspěšný
a pokrokový. Ohledně kleštíkům se s vámi shoduji do určité míry a to
pokud jde prevenci. Bohužel pokud budete včelařit v blízkosti někoho,
kdo toto zanedbá, tak reinvaze může být tragická. Pak nezbývá než
nasadit léčbu opakovaně a intenzívněji. Chce to stále včelstva sledovat
a i tak vám někdy něco unikne. Se snůškou je to tak, že pokud jste
vlastníkem hektarů polí, tak snůšku ovlivnit můžete, ale jako majitel
pár arů asi těžko. Tu se musíte spoléhat pouze na to, co nabízejí
pole, louky, zahrady a lesy v okolí. Medu mají letos dostatek
pouze někteří a zbytek je na tom špatně. Znám ale včelaře, kteří
krmí včelstva ve snůšce inverty a roztoky sacharózy. Druzí jim
zase ponechali v úlech zimní cukrové zásoby a ti všichni natočili
dostatek "medu" a neváhají ho ani nabízet za cenu vyšší, než těch
vašich 160 Kč. Vím,že tím kopu do vlastních řad, ale myslím,
že to nejsou ty řady poctivých včelařů, kteří na podobné "včelaře"
nakonec doplácejí. Možná se u vás sešly všechny kladné podmínky
ohledně snůšky, ale počasí jsme měli takřka všichni stejné a tak
nelze opominout bezsnůškové chladné a deštivé dny, kdy ale ti
"včelaři"měli nasazená na úlech krmítka pro údajné podněcování.
To poctivý včelař ve snůšce nedělá a krmí pouze oddělky.
Při špatném počasí včelstva v plném rozvoji mnohdy spotřebují
téměř celou snůšku a pro včelaře a zákazníky toho pravého medu
moc nezbude.
Odpovědět
Pa

PavelA

17.9.2020 13:12 Reaguje na Břetislav Machaček
Mnozí včelaři měli v sezoně krmítka proto,aby včely nepadly hlady.A mnozí, naopak,je padnout hlady nechali.A úhyny pak svádí na ledasco.

Počasí je stále nevyzpytatelnější.Chladné jaro,kdy včely venku na včelnici nešlo ani otevřít a podnítit pro rychlejší rozvoj,poté prudké oteplení,kdy snůšku využívala včelstva v zimní síle a poté deštivý červen.Díky za vodu pro krajinu,ale pro produkci tmavého medu katastrofa.Ale i díky zmiňovanému výsevu nektarodárných rostlin na pozemku,včely nehladověly a ještě něco málo donesly.
Na zimu pak včelám kvalitní český cukr+pyl z vlastních výsevů.
Opravdu,po letech sucha a nyní při výkyvech počasí,nelze na "cizí" snůšku spoléhat.A čím dřív si to včelaři uvědomí,tím lépe pro ně a jejich včely.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

17.9.2020 19:48 Reaguje na PavelA
Já jsem sledoval jak snůšku, tak i předpověď počasí a první
květový med jsem netočil, abych nemusel přikrmovat a mít tak
med smíchaný s cukrem. Točil jsem až po ukončení květu lípy
a s úžasem sledoval pokles na úlové váze. Vytočil jsem tak
sice nejméně medu za 22 let včelaření, ale neoslabil jsem
včelstva a nepančoval med cukrem z příkrmu. Dělám med pro
sebe, rodinu a nejlepší kamarády a zakládám si na přírodním
produktu bez příkrmu. Všichni se tak museli letos uskrovnit,
ale s cenou 150 Kč/kg jsem nehýbal. Považuji to vzhledem k mým odběratelům prozatím za strop. Je to můj koníček, který mě neživí a tak si nezoufám. Jste šťastný člověk, pokud máte velké pozemky k výsevu nektarodajných rostlin, ale já disponuji pouze ovocnou a zeleninovou zahrádkou a tak se musím spoléhat na ty zemědělce. Ti tady pochopení pro biopásy a nektarodajné rostliny nemají a loni vojtěškové pole pokosili v plném květu.Stačilo vyčkat týden, ale oni
to potřebovali pokosit ihned a i se včelami na květech. Medovici zde máme vyjímečně a letos, jak píšete ji déšť
spláchl.Nyní mám už dva měsíce vytočeno, zakrmeno cukrem
a nezbývá než přeléčovat a sledovat stav včelstev.
Přeji vám hodně úspěchů při provozování tohoto krásného
koníčku a mějte pochopení i pro ty neúspěšné. Každý není
až takový srdcař a hlavně ti starší včelaří už pouze ze setrvačnosti. Své následovníky nemají a tak bude záležet
na těch nových včelařích bez rodinné tradice, jak se toho chopí.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

18.9.2020 20:35
Včelstva padají, protože skutečně účinným léčivům na roztoče na bázi amitrazu a pyrethroidů, které se našly a vytypovaly ještě za komunistů, definitivně končí jejich životnost, roztoči si na ně zvykli a jsou proti nim v podstatě už téměř úplně odolní. Systémem, který se zavedl za socíku a sice přísné plošné léčení na povel prováděné bezplatnou prací stovek a tisíců funkcionářů základních organizací ČSV se sice povedlo tu dobu v podstatě natáhnout tolik, co to jen šlo, ale ta doba prostě právě nyní skončila. Náhradní rovnocenná léčiva se nenašla a nevynalezla a bláboly o bio a eko produkci medu roztoče Varoa nezastaví. Alternativní léčiva, například na bázi kyselin mravenčí a šťavelové nebo thymolu jsou podstatně méně účinná nebo mají vedlejší účinky a každopádně dost zvyšují pracnost ošetřování včelstev. Snese to tak včelař ze záliby, ale včelařům z povolání, kteří mají mnoho stovek včelstev, to výrazně zvýší pracnost a možná dokonce vyvolá potřebu najmout na tu práci další pracovní síly, což logicky med prodraží.
Včelstva taky padají proto, že na jedné straně mizí včelí pastva, na vesnicích ovocné polokmeny a vysokokmeny a pod nimi kvetoucí trávníky sekané jako krmivo pro králíky, na polích zmizely kvetoucí plevely i meze, v lesích skončil socialistický nepořádek, kdy paseky se smrčky se nechávaly zarůstat maliním, ostružiním, hložím,divokými nálety atd a kdy se z lesa bodově vykácely stromy s cenným dřevem a na jejich místě se bez péče o les rozšířily zase divoké nálety třeba osik, bříz, líp javorů, třešní ptačích, všechno toto včelařské stromy. Po sametu lesy převzali soukromí majitelé a ti se o lesy starají, lesní parcely jsou do posledního metru hustě osázeny smrčky nebo později buky a duby, maliní a ostružíní je vysekáváno už v zárodku, aby stromečky zdárně rostly a poslední včelařské dřeviny, co v takovém lese ještě vyrostly, jsou nejpozději na začátku produkce pro včely v cca asi 20 letech stáří vyřezávány soukromými majiteli lesů jako palivové dřevo.
Na druhé straně populističtí politici ždímají ze včelaření voličské hlasy, za peníze daňových poplatníků včelaření masívně dotují a tím způsobují masívní převčelování hlavně vesnic v intravilánu . Takže včelstva trpí chronickým nedostatkem sladiny i pylu a soustavným zalétáváním jednotlivých včel , dělnic i trubců mezi stanovišti, takže nemoci i varoa se šíří velmi rychle.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

18.9.2020 21:20
Taky je určitý problém u samotných včelařů. U provozování zájmových činností jsou lidi obvykle srozuměni s tím, že ta zájmová činnost je ztrátová a v plusu je obvykle jen úzká špička několika nebo maximálně několika desítek nejlepších jedinců. U včelaření ale významná část všech včelařů očekává, že jejich koníček bude ziskový. Podle mně je to ještě přetrvávající deformace z dob komunistů. Komunisté totiž v posledních cca 20 letech své vlády rozsáhle podporovali soukromé včelaření. Snad proto, že jejich předešlé pokusy zřizovat včelařské velkoprovozy při zemědělských družstvech a v státních lesích až na výjimky zkrachovaly. A proto, že potřebovali produkovat množství řepkového oleje, aby dosáhli soběstačnosti v potravinách, množství jetelového semena, aby měli píci pro výrobu mléka i na opylování dalších plodin. Komunisté tak podporovali prodej vyřazených podvozků za formální šrotovou cenu, aby si na nich včelaři svépomocí postavili včelíny, podporovali převozy těchto včelínů traktory zemědělských družstev zadarmo nebo za formální cenu a vůbec nastavili velmi výhodnou cenovou politiku. Za přivezení jednoho včelstva do řepky dostal včelař odměnu 60 Kčs, do jetele na semeno 120 Kčs. Med se vykupoval za stálou cenu 35 Kčs za kilo. ( v přepočtu na dnešní koruny nutno vynásobit 12 - 15 ) Jeden kočovný včelín osazený 20 - 40 včelstvy, za cenu prakticky každotýdenních pracovních víkendů od dubna po srpen, generoval za komunistů rodině včelaře každoročně příjem několika tehdejších průměrných měsíčních platů. Do sametu třetina, až polovina místních včelařů měl nějaký kočovný včelín a vydělávala kočováním hlavně na řepku a potom na medu prodávaném soukromě i do výkupu.
Po sametu, jak začali vznikat soukromí podnikatelé včelaři a zpracovateolé medu a hlavně pohyblivé tržní ceny, se výtěžnost včelaření výrazně snížila. Ale včelaři podle mně na ten komunistický ráj nezapomněli a spousta z nich dodnes očekává, že včely musí přinášet zisk a chovají se podle toho.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

19.9.2020 14:08 Reaguje na Radim Polášek
Popsal jste to přesně a nemám co dodat. Vše je ale hlavně v lidech
a v tom, o co jim jde. Kšeftařům o kšeft, srcařům o včelky a ty pak
bolí každý úhyn a bezmoc, s jakou se dívají na otrávené včely nebo
včely díky moru určené k utracení. Mnozí se tomu věnují celý život
a pak ani své včely o moc více nepřežijí. Možná,že časem bude muset dojít k léčbě moru, protože pouhé utrácení napadených včelstev
nepomáhá účinně šíření zastavit. Vždy v okolí zůstane nějaké to
nemocné zdivočelé včelstvo a vše se zase opakuje. V pohraničí pak
o situaci u sousedů víme strašně málo a přitom máme včelstva pár stovek metrů od sebe. Jiná země, jiná metodika, jiné způsoby vyšetření a jiné zásahy. No a nakonec si někdo nakoupí oddělky
od velkochovatele i s certifikátem a za rok je to tu zase. Dokázat někomu opak je problém a někoho obvinit je bez důkazů trestné.
Dotace pro začátečníka musí být doložená faktůrou, či účtem a tu
dodá pouze ten velkochovatel. Kdysi jsme si v okolí oddělky a matky
dávali a prodávali navzájem a o moru jsme pouze četli v časopise.
V dnešní době mě to potkat, tak končím a nechám to těm mudrlantům
a kšeftmanům. Neměl bych psychicky na to sílu znovu začít a nedej
bůh zase skončit stejně jako předtím.
Odpovědět
Pa

PavelA

19.9.2020 08:52
Pro letošní rok odpadlo povinné podzimní léčení.Takže z jara uvidíme,na základě výsledků z měli/jakkoli neprůkazných/,kolik včelařů bude natírat plod :)
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist