https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/medvedice-vypustena-ve-francii-pacha-skody-ve-spanelsku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Medvědice vypuštěná ve Francii páchá škody ve Španělsku

20.5.2019 00:25 (ČTK)
Medvědice, kterou loni v říjnu navzdory protestům místních obyvatel vypustily francouzské úřady do své části Pyrenejí, páchá škodu ve Španělsku.
Medvědice, kterou loni v říjnu navzdory protestům místních obyvatel vypustily francouzské úřady do své části Pyrenejí, páchá škodu ve Španělsku.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Medvědice, kterou loni v říjnu navzdory protestům místních obyvatel vypustily francouzské úřady do své části Pyrenejí, páchá škodu ve Španělsku. Claverina, jak se samice medvěda hnědého jmenuje, zabila v Navaře již osm ovcí, informovala agentura AFP. Její počínání si vyžádalo svolání krizového jednání zástupců francouzské a španělské vlády.
 

Francouzská agentura na ochranu přírody vypustila loni v říjnu v oblasti Béarn na jihozápadě země dvě medvědice původem ze Slovinska. Claverina a Sorita, které byly v době vypuštění březí, mají pomoci udržet populaci medvěda hnědého v horách na francouzsko-španělském pomezí. Sorita na jaře vrhla dvě mláďata.

Medvědice byly v Pyrenejích vypuštěny navzdory tvrdému odporu místních zemědělců, kteří se obávali o svá stáda. Příjezdové cesty do hor proto loni několik dní blokovali. Zvířata úřady nakonec na místo vypuštění dopravily vrtulníkem.

Nyní se ukázalo, že přinejmenším Claverina Francii pravidelně opouští a za potravou se vydává za hranice do Španělska. Nyní se pohybuje v horách severně od Pamplony. Podle místních zemědělců medvědice už zabila jižně od hřebene Pyrenejí osm ovcí, jednu další v severní, francouzské části hraničních hor.

Kvůli "medvědí krizi" se už sešli i zástupci francouzské a španělské vlády, kteří chtějí posílit spolupráci při ochraně stád ovcí a dalších hospodářských zvířat. Zrychlit nyní chtějí především výměnu informací o pohybu medvědic. Claverina i Sorita mají obojek se zařízením, díky němuž lze jejich pohyb sledovat. Zemědělci na severu Španělska se ale nyní o pohybu Claveriny dozvídají až s několikahodinovým zpožděním. Už nyní zemědělci ve Španělsku dostávají od místních úřadů také psy velkých ovčáckých plemen, které mají stáda před medvědy chránit.

Podle Francouzského národního úřady pro lov a divokou zvěř (ONCFS) byli ještě v 80. letech minulého století medvědi v Pyrenejích na pokraji vyhynutí, loni jich ale v horách žilo již kolem čtyřiceti. V západní části Pyrenejí, kam loni francouzské úřady vypustily Claverinu a Soritu, žili před tím ale již jen dva medvědi, oba samci.

Ve Španělsku žijí medvědi kromě Pyrenejí také v horách Asturie, Kantábrie a severní části regionu Kastilie-León.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

re

regis24

20.5.2019 07:18
Tak koukám, že vylízanost ochranářu dosahuje nebeských výšin napříč Evropou... U nás pouští vlky tam kde je nikdo nechce, ve Francii medvědy. A když je problém, nevědí co s tím. Ve výsledku vlastně ta zvířata tyraji ti ochránci!
Odpovědět

Jan Šimůnek

20.5.2019 19:15
Souhlas.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist