https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mesta-postupne-oteviraji-sberove-dvory-ktere-uzavrela-epidemie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Města postupně otevírají sběrové dvory, které uzavřela epidemie

6.4.2020 00:11 | OLOMOUC (ČTK)
Dnes budou otevřeny sběrové dvory v Olomouci a v Prostějově. / Ilustrační foto
Dnes budou otevřeny sběrové dvory v Olomouci a v Prostějově. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Města v Olomouckém kraji začínají postupně otvírat sběrové dvory, které byly uzavřeny v březnu na začátku epidemie koronaviru. Pro pohyb ve sběrových dvorech ale platí přísnější pravidla. Připravuje se i obnovení provozu kompostáren, kam se sváží bioodpad, vyplývá z ankety ČTK.
 

Odnést staré harampádí do sběrového dvora už můžou lidé v Uničově na Olomoucku, který byl spolu s Litovlí v březnu kvůli vysokému počtu případů nákaz koronavirem na dva týdny izolován od okolí. Uzavřen byl kvůli tomu i sběrový dvůr na kraji města.

Uničovská radnice dvůr otevřela minulé úterý a požádala obyvatele, aby tam jezdili s odpadem jen v nejnutnějších případech. "Služeb dvora by měli využívat jen lidé, kteří skutečně nemají kde uložit mimořádně vzniklé odpady z domácnosti. Ostatní by měli, pokud to je možné, vzniklé odpady uskladňovat ve svých sklepích, na zahradách či v garážích a teprve po odeznění nouzového stavu je přinést do sběrného dvora," stojí v oznámení radnice.

Bude-li veřejnost do zařízení přivážet i drobnosti, které by si ještě mohli nechat doma, vzniknou před sběrovým dvorem hloučky, což by bylo v rozporu s pravidly vládou vyhlášeného nouzového stavu. "Provozovatel pak sběrový dvůr uzavře," upozornila radnice. Město v sobotu 18. dubna plánuje otevřít i kompostárnu.

Dnes budou otevřeny sběrové dvory v Olomouci. Dva slouží obyvatelům města, jeden podnikatelům. "Hlavním důvodem pro otevření je prevence vzniku černých skládek. Nesmíme ale zapomenout, že dál platí vládní nařízení, které omezuje volný pohyb osob. Předpokládáme, že lidé budou rozumní a sběrové dvory využijí v nutných případech a nezahltí je svým velikonočním úklidem," řekl primátor Mirek Žbánek (ANO).

Dnes budou zprovozněny sběrové dvory také v Prostějově, avšak pro odvážení odpadu budou i tam platit přísná pravidla. Vjezd bude umožněn jednotlivě a lidé budou muset mít roušku. Magistrát doporučil i ochranné rukavice a obyvatele požádal, aby udržovali nejméně třímetrový odstup od obsluhy sběrového dvora a dalších osob.

Podobná pravidla budou muset dodržovat lidé i ve sběrovém dvoru v Olomouci. Každý z otevřených sběrových dvorů bude vybaven dezinfekčními prostředky, obsluha bude chráněna respirátory a rukavicemi.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist