MF DNES: Objevuje se nová nemoc - závislost na biopotravinách
Nemoc se prý začíná projevoval celkem nevinně, ale postupně se zužuje okruh jídel, kteří jsou nemocní, zděšení faktem, že by mohli sníst něco nezdravého, ochotni sníst. Postupem času pochopitelně přichází podvýživa a organismu začínají chybět důležité látky. V ordinacích však pacienti končí s depresemi většinou dříve, než se dostanou do tohoto stádia. Závislost na zdravé výživě se zjistí až při terapii.
Psycholog Jan Kulhánek říká, že nemocný není schopen bavit se o ničem jiném než o zdravém jídle, kamarádi a známí se s ním nechtějí stýkat a není schopen si vybrat jídlo ani ve slušně zásobeném supermarketu.
Ortorexie patří do stejné skupiny jako daleko známější anorexie. Do ČR ortorexie přichází, v zahraničí je však známá od roku 1997. „Jsou známé případy, kdy si ortorektici nechávají posílat biošpenát z Austrálie a dají za něj tolik, kolik by je stálo jídlo na celý měsíc,“ říká Kulhánek.
Nemocní jsou si jistí, že jednají v zájmu svého zdraví. Ale i biostrava má podle MF DNES svá rizika. Výzkumy ukazují více mikroorganismů u biopotravin, vyskytuje se zde také více plísní a parazitů. Podle Jiřího Ruprichta ze Státního zdravotního ústavu ale nelze porovnávat bio a průmyslové potraviny, druhá skupina má zase řadu jiných negativ. „Jsou studie horující pro biopotraviny i ty, které je zatracují. Chce to selský rozum,“ říká Rupricht. Kulhánek jen dodává, že každý fanatismus – na jednu i druhou stranu – škodí.
MF DNES přináší také příběh sedmnáctileté Veroniky, která skončila v psychologické poradně, protože se denně hádala s rodiči. Důvodem hádek byl fakt, že dívka odmítala jíst cokoliv jiného než zdravou výživu. Psycholog uvedl, že nemocná byla nejdříve vegetariánkou, pak vegankou a poté muselo být jídlo v bio kvalitě. Nakonec prý dívka odmítala jíst i zeleninu ze zahrádky, protože soused hnojil a vzduchem se mohla kontaminovat i její zelenina.
Podle článku „Je tu nová nemoc. Těžká závislost na biopotravinách“ zveřejněném v MF DNES dne 4. června 2011.
reklama
Online diskuse
to by mě zajímalo, kde novináři našli rovnítko mezi zdravou výživou, o které je řeč v těle článku a - 10. 6. 2011 - niiNo - porovnáváte ne úplně porovnatelné. Pokud si vezmete běžné zdroje potravin ve městech - tedy supermarkety a běžná zelinářství, tak často skutečně nabízejí zeleninu, která chuťově neodpovídá "opravdické" zelenině ani v sezóně - přinejmenším u supermarketů je to dáno charakterem jejich dodavatelských řetězců a požadavky na to, jak dlouho mají rajčata vydržet v obchodech, než se zkazí. Tomu odpovídají požadavky na sklizeň, které jsou jiné, než když vám jde o chuť.Podle mých pozorování je u bio-potravin větší pravděpodobnost, že budou sklízeny právě s ohledem na chuť, než s ohledem na trvanlivost. Nejde tu ani tak o to, že je to "bio", jako o to, že "bio" je obvykle chápáno jako (v marketingové řeči) "prémiová potravina" a tam jsou priority trochu jiné. Potraviny "od sedláků od silnic"/ze dvora jsou sklízeny "na chuť" téměř výhradně. |