https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/dejte-si-panaka-travy-do-ceska-dorazil-superzdravy-napoj-wheatgrass
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dejte si panáka trávy! Do Česka dorazil superzdravý nápoj wheatgrass

25.5.2012 03:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Tak trochu jiný panák „zelené“ - voní po čerstvě posekané trávě a chutná po mladých kukuřičkách
Tak trochu jiný panák „zelené“ - voní po čerstvě posekané trávě a chutná po mladých kukuřičkách
Zdroj | Witi Witi
Při svých cestách za čerstvými potravinami a zdravou výživou možná už brzy narazíte na čerstvou šťávu z mladé pšenice. Říká se jí wheatgrass a je to oblíbený nápoj v západní Evropě nebo u protinožců. Teď dorazil i do českých restaurací a domácností. Vypěstovat si mladou pšenku a „stočit“ si z ní panáka totiž můžete i sami doma. Potřebujete jen pořádný mlýnek.
 

Panáka po ránu

Šťávu z mladé pšenice je dobré pít ráno „na nakopnutí“. Ale vhod přijde i kdykoli jindy během dne, když je třeba tělu dodat energii do dalšího náročného kolotoče. Coby nápoj, který je lehký a zároveň zasytí, ji ocení například sportovci. „Je to geniální náhrada kávy nebo energydrinků,“ říká ze své zkušenosti Filip Říha ze společnost Freshbedýnky, která dodává do pražských domácností bio zeleninu a ovoce.

Při pravidelném užívání šťáva navíc podle distributorů posiluje imunitu, upravuje zažívání nebo zlepšuje pleť. Wheatgrass může být užitečným pomocníkem také při kocovině, dietách, během půstu nebo léčby vážných onemocnění. „V Dánsku doporučují lékaři wheatgrass jako doplněk stravy při léčbě rakoviny,“ říká Lucie Lankašová ze společnosti Witi Witi, která se pustila do zavádění "pitné trávy" v Česku.

Dobrého však pomálu. Podle Kristiny Řešátkové z Witi Witi je doporučená denní dávka wheatgrass tři malé panáky. Čerstvá šťáva z pšenice může mít nasládlou, jindy nahořklou chuť, podle množství chlorofylu. Má vůni čerstvě posečené trávy a chutná... prostě po trávě. Pro ty, co ani v dětství neochutnali stéblo obyčejné trávy na louce, lze chuť přirovnat chuti mladých kukuřiček. V případě, že by pro vás byla chuť příliš intenzivní, nebo dokonce nelibá, je možné pít šťávu z pšenice spolu s ovocnými džusy či dalšími zeleninovými šťávami.

Pšenice se sklízí po 9 – 15 dnech od zasetí. Na její odšťavnění je ideální šnekový odšťavňovač poháněný elektrikou nebo našimi svaly.
Pšenice se sklízí po 9 – 15 dnech od zasetí. Na její odšťavnění je ideální šnekový odšťavňovač poháněný elektrikou nebo našimi svaly.
Zdroj | Witi Witi

Kam pro ni?

Pokud byste chtěli šťávu z mladé pšenice nejprve vyzkoušet, hotový nápoj wheatgrass můžete ochutnat v obchodě Frutapura nebo vegetariánských restauracích Maitrea a Lehká hlava v Praze. Podle jejich provozovatelů je cena srovnatelná s panákem známé "zelené". Balení sklizené pšenice připravené k odšťavnění má v současné době ve své nabídce kromě samotné firmy Witi Witi také pražský dodavatel zeleniny přímo do domácností Freshbedýnky.cz.

Česká firma Witi Witi, která v Česku wheatgrass pěstuje a distribuuje, nabízí kromě již sklizené pšenice i kompletní sady na pěstování mladé pšenice v domácích podmínkách. Balení obsahuje vše potřebné – od semínek v biokvalitě, přes substrát až po vhodnou nádobu k pěstování a podrobný návod. Stačí už jen přečíst, položit, nasypat a zasít. „Pěstování pšenice je ale někdy trochu alchymie,“ varuje Sláva Klement, který pro Witi Witi pěstuje pšenici v Řevnicích u Prahy.

Pšenice se sklízí po 9 – 15 dnech od zasetí. Na její odšťavnění je ideální šnekový odšťavňovač, ať už je poháněn elektrikou nebo našimi svaly. Použít se dá i starý mlýnek na mák, i když v tomto případě „nevyždímete“ z pšenice tolik zdravého, kolik by jinak šlo. Nejlepší je vypít sklenku pšeničné šťávy hned za čerstva - do 20 minut po odšťavnění, maximálně do jednoho dne. V případě, že odšťavníte větší množství pšenice, je možné šťávu z wheatgrass zamrazit na později.

Nevýhodou pěstování pšenice na šťávu je, že se sklízí pouze jedenkrát. Podruhé obrostlá tráva už nedosahuje takové kvality a chuti. Můžete ji pak ale pěstovat jen tak, prostě jako trávu.

Milovníci a propagátoři wheatgrass věří, že se nápoj z mladé pšenice ujme i v Česku. Pšenice je podle nich Čechům historicky blízká a "mezi mladými frčí tráva už teď", vtipkují.


reklama

 
foto - Vítková Zdeňka
Zdeňka Vítková
Autorka je redaktorkou serveru Ekolist.cz.
Tento text je vydán v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz, financovaného hlavním městem Praha.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist