Ministerstvo dalo na projekty komunitní energetiky 98,7 milionu korun. Vznikla platforma pro sdílení zkušeností
Cílem dotační výzvy, v níž bylo vyčleněno 116,5 milionu Kč, bylo podle MŽP podpořit základy komunitní energetiky a vznik alespoň 40 energetických společenství.
"Komunitní energetika přináší soběstačnost a poskytuje čistý zdroj energie, který není závislý na cenových výkyvech," uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Vedle přímých úspor podle něj pomáhá i tím, že peníze zůstávají v regionu, čímž zlepšují lokální ekonomiku. "Vznikem energetických společenství posiluje i osobní zapojení lidí do energetických projektů, což může změnit vztah občanů k moderní energetice a oslabit odmítavý přístup místních k výstavbě nových zdrojů energie," řekl. "A musím podtrhnout fakt, že využití vlastních zdrojů energie pomáhá také proti energetické chudobě," dodal.
Ministerstvo kromě dotací ohlásilo také vznik Platformy pro zakládání energetických společenství. Bude podle něj sloužit jako prostor pro sdílení praxe, rychlou identifikaci bariér a problémů nebo pro poskytování informací pro realizaci podpořených projektů. V platformě budou vedle MŽP a Státního fondu životního prostředí ČR spolupracovat Energetický regulační úřad, Unie komunitní energetiky a Národní centrum podpory energetických komunit (NCPEK). První setkání platformy se uskuteční ve čtvrtek.
Sdílení elektřiny v Česku zavedla loňská novela energetického zákona. Sdílení je možné například v komunitách nebo při vlastní výrobě elektřiny na jiném předávacím místě, například v případě převodu z chalupy do bytu. Zájemci o sdílení elektřiny se mohou registrovat u Elektroenergetického datového centra od srpna, sdílení funguje od září.
Do konce října začalo elektřinu mezi sebou v Česku sdílet více než 10 000 účastníků. Od začátku září dosud mezi sebou sdíleli přes 320 megawatthodin (MWh) elektřiny, což odpovídá měsíční spotřebě asi 1000 domácností. Největší zájem o sdílení mají zákazníci v jedné nemovitosti nebo ve více vlastních nemovitostí.
reklama