https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ministerstvo-zahaji-proces-vyhlaseni-narodniho-parku-krivoklatsko
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ministerstvo zahájí proces vyhlášení Národního parku Křivoklátsko

27.9.2022 01:25 | BĚLEČ (ČTK)
Foto | Wolkenkratzer / Wikimedia Commons
Ministerstvo životního prostředí v úterý zahájí proces vyhlášení Národního parku Křivoklátsko a zveřejní podklady. Na vyjádření k nim budou mít obce 90 dní. Dokumentace upřesní například režim v parku. Po podrobnějších informacích zástupci obcí dlouho volali. Na termín zahájení procesu upozornil server HN.cz, informaci ČTK potvrdil starosta Bělče Lukáš Kocman. Řada místních obyvatel i starostů považuje ochranu zajištěnou statusem CHKO Křivoklátsko za dostatečnou. V dubnu více než 30 představitelů obcí vyzvalo poslance a senátory, aby od záměru upustili. MŽP poukazuje například na vysokou druhovou pestrost území a celostátně významnou flóru a faunu.
 

Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) původně plánovala zahájení procesu 9. června, avšak starostové ji na květnovém setkání požádali o odložení, aby devadesátidenní lhůta pro vyjádření k podkladům pro vznik národního parku neskončila několik dní před volbami a také, aby reakce odpovídaly aktuálním postojům i v případě změny vedení obce. Hubáčková jim vyšla vstříc. Podle Kocmana mohlo ministerstvo ještě počkat například řádově týdny, aby se s problematikou mohli včas seznámit i nově zvolení zastupitelé.

V úterý zveřejněný záměr by měl starostům odpovědět na otázky ohledně fungování parku, případných omezení a také argumentů pro jeho vyhlášení. "Určitě budeme dávat připomínky," dodal Kocman.

Konkrétní znění připomínek zveřejní až po podrobném seznámení se s dokumentací. Řada obyvatel i starostů se opakovaně ministerstva dotazovalo, proč nestačí dosavadní ochrana přírody v rámci chráněné krajinné oblasti. Místní obyvatelé se také obávají negativních vlivů souvisejících s možnou zvýšenou turistikou, například nadměrným dopravním ruchem.

Ministerstvem navrhovaný Národní park Křivoklátsko má chránit především pestré lesní ekosystémy, které mají bohatou strukturu. Změnit se má i systém hospodaření, přednost má dostávat přírodní charakter a působení přírodních jevů před činností člověka. Podle starostů by se z hospodářských lesů mohly stát lesy takzvaného zvláštního určení i v současné CHKO, což umožňuje zákon o lesích. Park má zabírat 102 kilometrů čtverečních Křivoklátska, což představuje 16 procent současné chráněné krajinné oblasti.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (17)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

27.9.2022 11:22
Je nutno trvat na tom, aby byly v plánu péče zachovány historicky odzkoušené postupy údržby a hospodaření. Bezzásahovost je stejně jako průmyslová těžba z plantáží smrt krásného přírodního parku - lovecké obory králů.
Odpovědět
Sl

Slovan

27.9.2022 12:08 Reaguje na Slavomil Vinkler
Byl jste se vůbec někdy v té oblasti, kde by měl být NP, osobně podívat? Prošel jste si alespoň malou část? Já si letos tu “práci” dal, nachodil sem si tam spoustu a spoustu kilometrů a můžu vás ubezpečit, že to žádný “krásný” městský park, jak si tu oblast asi vy představujete, není. Tam ta bezzásahovost jednoznačně patří.
Odpovědět

Jaroslav Štemberk

27.9.2022 15:54 Reaguje na Slovan
Opravdu tam patří bezzásahovost? Myslím, že tam spíš patří právě udržování čisté krajiny s rozumným hospodařením v lesích, což by měla lépe splňovat CHKO než NP. Problém je spíš v tom, že ze strany vlády a MŽP není věnována CHKO zdaleka taková pozornost a prostředky jako NP. Snahu o vyhlášení MP považuji za čistě účelovou pro získání větších finančních prostředků pro ochranu tamní přírody. Ale kdyby byla k tomu politická vůle, šlo by to i bez NP. V tom vidím východisko.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

27.9.2022 18:20 Reaguje na Slovan
Já si žádný městský park nepředstavuji. A byl jsem tam, vím co to je.
A víte jak dopadá úplná bezzásahovost? Projděte si ruderály kolem Prahy. Akát, pajasan, vlaštovičník , křídlatka... .
Odpovědět
Sl

Slovan

28.9.2022 18:21 Reaguje na Slavomil Vinkler
A co jste tedy přesně prošel? Byl jste alespoň na Týřově?
Cože? Co je to zase za “argument”? Ta oblast jsou dobře zachovalé lesy, kde se druhová skladba blíží k “ideálu”. To nemá s nějakými ruderály kolem Prahy nic společného... ale jako, že vůbec.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

27.9.2022 12:40
Chudáci tamní obyvatelé. Zase další oblast, které se v dlouhodobém výhledu bude vylidňovat, protože bydlení bude svázáno se spoustami omezení a práce tam nebude.
Odpovědět
FR

Fred Rooks

28.9.2022 13:26 Reaguje na Radim Polášek
Jedinou obcí na území národního parku, který zabere pouze zlomek území Křivoklátska, měla být Karlova Ves a i ta byla vypuštěna. Na bydlení ani na práci vyhlášení vznik parku nebude mít dopad.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

27.9.2022 13:05
Byly volby, toto téma v obcích v tom regionu bezpochyby značně rezonovalo, takže lze předpokládat, že vedení obcích po těchto volbách bude v souladu s názory většiny obyvatel.

Tak uvidíme, jak ta jednání budou probíhat.

Za mě je fakt hrozná škoda, že se volby nespojili s referendem o zřízení NP právě v těchto obcích ... fakt by mne zajímalo, jako je většinový názor místních.
Odpovědět

Viktor Šedivý

27.9.2022 17:15
Koukám, že ministerstvo dodá dobro pěkně pod tlakem, bez ohledu na silný odpor.
Odpovědět
FR

Fred Rooks

28.9.2022 13:18 Reaguje na Viktor Šedivý
Silný odpor? Vidím jen velmi slabý, argumentačně chabý odpor.
Odpovědět
Anyr

Anyr

27.9.2022 17:25
Držím pěsti. :) Ochrana přírody je nade vše.
Odpovědět
os

orb slavík

27.9.2022 20:25 Reaguje na Anyr
Souhlasím s Vámi.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

28.9.2022 19:28
Hra na NP v bývalých hospodářských lesích pokračuje a tak čekám urychlení
jejich přeměny na "pralesy" za jakoukoliv cenu. Kůrovec a ostatní škůdci
dostanou zelenou. Soušky budou tlít, nebo čekat na požár a lesní cesty
zarostou, aby tam nedojeli ani hasiči. Scénář se opakuje a místním držím
palce, aby padla vláda a NP dostal stopku do doby, než si stát ujasní,
jak má NP vlastně vypadat. Snahy o bezzásah už toho snad zničily dost !!!
Odpovědět
Sl

Slovan

29.9.2022 09:07 Reaguje na Břetislav Machaček
“Na Křivoklátsku dosud nalezneme na poměrně velkých plochách porosty, které se svým druhovým složením a vzhledem přirozeným lesům předindustriální éry blíží. Důležité je, že v celoevropském měřítku leží většina zachovalých lesů v horách, zatímco na Křivoklátsku se jedná o listnaté porosty teplých pahorkatin. Mnohé z těchto porostů obsahují tolik věkovitých stromů, že kdyby kterýkoliv z nich stál někde blízko většího sídla, zřejmě by byl prohlášen památným stromem.”

Pouze to nejcennější území by mělo být NP. Pouhá 1/6 současné CHKO. Lidská sídla navíc nebudou zařazena vůbec.

P.S. - bezzásahový režim nezničil nic. Právě naopak, ukazuje nám jako jediný, jak les funguje i po větší disturbanci.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

29.9.2022 12:53 Reaguje na Slovan
Víte, já mám furt pocit, že je to prostě jakýsi meziresortní souboj, bo když jsou ty lesy státní, což jsou, tak není problém aby se v nich hospodařilo vámi popsaným způsobem i bez zřízení NP.
Odpovědět
Sl

Slovan

29.9.2022 13:31 Reaguje na Svatá Prostoto
Ale jo, ono by to šlo. V ideálním světě. V něm bohužel nežijeme. Ten meziresortní souboj, jak píšete, existuje a existovat bude - LČR budou mít vždy jiný pohled než ochrana přírody (řekněme pod záštitou AOPK). Ukazuje se to na mnoha případech po celé republice. NP dává bezesporu vyšší prioritu ochraně a v tom bych viděl hlavní výhodu. Navíc by to bylo dlouhodobé - i kdyby teď byla mezi všemi stranami shoda, byla by zajištěna i po volbách? I po těch dalších? Tomu já nevěřím. Vznik NP dává tedy na 1/6 nejcennějšího území dlouhodobou legislativní výhodu ochraně přírody. Je to 100km2, tedy nic velkého... s přírodně blízkými lesy a bez lidských sídel uvnitř. Skoro bych až řekl, že se vlk nažere a koza zůstane celá.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

29.9.2022 14:33 Reaguje na Slovan
Jako že hlavním motivem pro vyhlášení NP je to, že se státu nedá věřit v tom, že se na svém bude chovat v souladu se zájmy společnosti?

Neberte to osobně a fakt nic ve zlým, ale to mne tedy s prominutím po..r.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist