Ministerstvo zemědělství upravuje strategický plán, má být šetrnější k přírodě i půdě
Podle Bílého má nový materiál reflektovat program současné vládní koalice. Podpora pro zemědělce by v příštích letech měla být podmíněna šetrnější péčí o přírodu a krajinu.
Začátkem ledna se podle mluvčího sejdou zástupci ministerstva zemědělství a ministerstva životního prostředí, aby se dohodli na účinném řešení pro ochranu přírody a krajiny proveditelném v zemědělské praxi. Nastavení dotací má být podle resortu motivační, aby zemědělci nové postupy v dobrovolném režimu prováděli.
Některé ekologické organizace, například Hnutí Duha, Živá voda nebo Česká společnost ornitologická, před Vánoci v dopisu pro současného ministra Mariana Jurečku a jeho nástupce Zdeňka Nekulu (oba KDU-ČSL) uvedly, že nová vláda nezvládne bez významné změny dotací naplnit své cíle. Mezi ně patří třeba vyčlenění deseti procent zemědělské plochy pro ochranu biodiverzity, dosažení 25 procent plochy obhospodařovaného v ekologickém režimu, lepší zadržování vody v krajině nebo šetrnější využívání pesticidů a umělých hnojiv.
Přečtěte si také |
Ekologické organizace a vědci: Pro dosažení cílů nové vlády je potřeba změnit návrh nastavení zemědělských dotací. Otevřený dopis ministru zemědělstvíMinisterstvo vyjednalo posun termínu odeslání finálního návrhu k posouzení Evropské komisi. Původně mělo plán odeslat do 1. ledna 2022. Ministerstvo dnes také reagovalo na upozornění ekologů, že Evropská komise k návrhu strategického plánu poslala 60 stran připomínek. Podle ministerstva je to u materiálu, který čítá přes 500 stran, běžné.
"Zatím tedy jde o neformální a předběžné vyjádření. Maximum možného z těchto připomínek MZe po konzultacích s Komisí už zapracovalo. Po odeslání plánu do Bruselu v lednu 2022 bude mít Evropská komise tři měsíce na zaslání oficiálních připomínek, které MZe opět vypořádá, případně dodatečně zohlední ty, které se v omezeném časovém limitu nepodařilo zapracovat," sdělil Bílý.
Zástupci Agrární komory už dříve dodatečné úpravy návrhu odmítli. Argumentují tím, že byl projednáván přes rok jak se zemědělskou, tak s nezemědělskou veřejností. Návrh dokumentu v říjnu schválila tehdejší vláda.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (9)
Katka Pazderů
30.12.2021 12:45Jenže jak to udělat, když stát ty pozemky v kopcích prodal a teď na nich kdekdo pobírá dotace na neprodukci.
Nad 550 m nad mořem zatravnit, nad 800 zalesnit. A mezi 700 -800 m nm by mohly být přírodní extenzivní horské louky, sečené na voňavé seno, s množstvím motýlů a jiné havěti.
Vladimir Mertan
30.12.2021 13:35 Reaguje na Katka PazderůZásadný problém prečo miznú pekné lúky plné motýľov je nadmerná byrokracia. Vykazovať a dodržiavať všetky tie nezmysly dokážu iba veľký hráči, podniky kde sa robí všetko vo veľkom. CHovať pár kráv, oviec alebo kôz sa neoplatí. Po sene z horských lúk nie je dopyt, chovatelia koní si radšej kúpia veľký balík sena z družstva než by sa sami namáhali. Tých pár sedliakov čo sa ešte snažia môžu odradiť aj šíriace sa vlčie svorky a určite aj úradníci. Jediné riešenie je vrátiť drobných hospodáriacich roľníkov naspäť do krajiny, inak to naozaj môžeme zalesniť tak ako píšete :-(
Jaroslav Řezáč
30.12.2021 15:26 Reaguje na Vladimir MertanJaroslav Řezáč
30.12.2021 15:16 Reaguje na Katka PazderůJakub Graňák
30.12.2021 17:32 Reaguje na Jaroslav ŘezáčMajka Kletečková
30.12.2021 21:18 Reaguje na Jaroslav Řezáč„Pohyb zboží přes hranice – mléko a mléčné výrobky
Ve 3. čtvrtletí se dovezlo 74,8 tis. tun mléka a mléčných výrobků, vyvezlo se jich 287,1 tis. tun.“ (https://www.czso.cz/csu/czso/cri/zivocisna-vyroba-3-ctvrtleti-2021)
Problém je v tom, že vyvážíme levné suroviny (mléko) a dovážíme drahé mléčné výrobky.
Břetislav Machaček
30.12.2021 17:46jiného v tom nevidím a mohou to zdůvodňovat, čím chtějí. Mění se vůdci,
mění se i ti na nižších postech a mění se priority. Slabinou demokracie
je cyklické střídání všeho možného a tato nestálost působí problémy všem,
kteří pracují s přesahem volebních období. Jednou tak, podruhé tak a to
vytváří pocit, že hlupáci střídají hlupáky, protože moudré rozhodnutí
není třeba měnit. Jsem zvědav, co "upečou" a komu dluží za podporu a za
okopávání kotníků předchozí vlády. Když čtu, kdo byl přizván, tak to
chápu a taky tuším, co se "upeče". Ministerstvo zemědělství, ale není
ve vládě jediné a rozhodnutí bude doufám na vládě celé, aby ukázalo,
jak to kdo vlastně vidí.