https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/ekologicke-organizace-a-vedci-pro-dosazeni-cilu-nove-vlady-je-potreba-zmenit-navrh-nastaveni-zemedelskych-dotaci.otevreny
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ekologické organizace a vědci: Pro dosažení cílů nové vlády je potřeba změnit návrh nastavení zemědělských dotací. Otevřený dopis ministru zemědělství

28.12.2021
Mez mezi poli. Ilustrační snímek.
Mez mezi poli. Ilustrační snímek.
Foto | Zdeňka Kováříková / Ekolist.cz

Vážený pane ministře Jurečko, vážený pane Nekulo,

vláda, jejíž jste či budete součástí, má obrovskou příležitost pozitivně ovlivnit podobu hospodaření v naší zemědělské krajině, která trpí velkými problémy a je zcela nepřipravená na dopady klimatické změny. S nadějí jsme četli volební programy koalic SPOLU a Piráti a Starostové a stejně tak i koaliční smlouvu, které obsahují zásadní body pro zlepšení situace českého zemědělství a krajiny. Cíle, jako je vyčlenění 10 % zemědělské plochy pro ochranu biodiverzity, větší zadržování vody v krajině, šetrné užívání pesticidů a umělých hnojiv či dosažení 25 % plochy v ekologickém zemědělství, jsou ambiciózní, avšak vzhledem k rozsahu problémů zcela adekvátní.

 

Podoba krajiny a stav půdy jsou zásadně ovlivněny nastavením dotací ze Společné zemědělské politiky. Je zcela jisté, že bez změny dotací nastupující vláda nejenže nedosáhne cílů, které si ve volebních programech a koaliční smlouvě vytyčila, ale zejména selže v potřebě systematicky připravit naši krajinu na stále intenzivnější dopady klimatické změny, zvrácení nebezpečného poklesu biodiverzity a v zachování nenahraditelné půdy i pro další generace. Právě s tím musí pomoci přes 140 miliard korun, které do českého zemědělství poputují v dalších pěti letech. Zatím jsme však z Vaší strany nezaznamenali jasný signál, že do současné přípravy evropských dotací, které se připravují právě nyní, zasáhnete.

K mnohem efektivnější ochraně zemědělské krajiny vyzvali evropské a české politiky i vědci. Současný systém zemědělských dotací byl jednoznačně identifikován jako hlavní příčina obrovského úbytku druhové rozmanitosti a ohrožení jak budoucí úrodnosti půd, tak například i kvality vod pro pitné účely. Program nové vládní koalice v tomto směru vědci vítají a jeho ambiciózní naplnění jednoznačně podporují a vyžadují.

Proto Vás žádáme, abyste odmítli návrh Strategického plánu Společné zemědělské politiky z pera minulé vlády, která byla v potenciálním střetu zájmů, a připravili jeho změny tak, aby bylo možné cíle nové vlády dosáhnout. Změnu zadání je třeba komunikovat ministerstvu i Evropské komisi okamžitě, před jeho odesláním do konce roku. Je jisté, že Evropská komise, která dlouhodobě kritizovala potenciální střet zájmů bývalé vlády, pochopí, že nová vláda musí mít prostor Strategický plán přepracovat a prodlouží Česku termín pro jeho odevzdání. Dle informací ministerstva zemědělství navíc Evropská komise v rámci neformálního procesu zaslala k návrhu ministerstva 60 stran připomínek, a je tedy zřejmé, že s ním není spokojena a jeho přepracování vyžaduje.

Naše organizace za dobu přípravy Strategického plánu podaly velké množství připomínek, které však ministerstvo zemědělství nezohlednilo. Přitom o potřebě řešit výše zmíněné problémy zemědělské krajiny není pochyb. Současné dotace to nezajišťují, nový návrh však také ne. Je potřeba zlepšit podmínky dotací tak, aby zajišťovaly skutečně udržitelné hospodaření v krajině a podpořily zemědělce v adaptaci na změnu klimatu. Důležitým novým nástrojem ve Společné zemědělské politice jsou například ekoschémata, jejichž návrh je však daleko za ambicemi a nadějemi do nich vkládanými. Zemědělské dotace musí řešení problémů zajistit synergicky s dalšími nástroji.

Vážený pane ministře Jurečko, vážený pane Nekulo,

česká krajina a půda nepočkají. Bez změny zemědělských dotací není možné jejich problémy vyřešit. Zajistěte, prosím, aby byl Strategický plán přepracován v souladu s koaliční smlouvou, cíli Zelené dohody a odpovědí na výše zmíněné problémy. Jinak vláda nebude v jejich řešení úspěšná.

Jsme připraveni projednat s Vámi naše připomínky a návrhy, které má již ministerstvo zemědělství k dispozici.

Se srdečným pozdravem,

za ekologické organizace:

Anna Kárníková, ředitelka Hnutí DUHA
Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické
Jan Korytář, předseda organizace Čmelák - Společnost přátel přírody
Jiří Malík, předseda spolku Živá voda, z. s.

za české vědce a signatáře výzvy ke změně Společné zemědělské politiky:

prof. RNDr. Pavel Kindlmann, DrSc., Mezivládní platforma pro biodiverzitu a ekosystémové služby (IPBES) při OSN
prof. RNDr. Jakub Hruška, CSc., Ústav výzkumu globální změny AV ČR
prof. Mgr. Jiří Reif, Ph.D., Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy
RNDr. Petr Petřík, Ph.D., Botanický ústav AV ČR a Platforma pro krajinu

reklama

 
Ekologické organizace a vědci

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pp

pavel peregrin

28.12.2021 12:20
Vážení níže podepsaní,
nestrkejte nos do věcí, o nichž máte mylnou představu. Nechte to laskavě na zemědělských odbornících, kteří v první řadě mají právo se k agrární politice vyjadřovat. Vaše argumenty jsou ve velké většině snůška hloupostí, která je dána vaší nekompetentností.
Pokud chcete opravdu něco pro zemědělství udělat, zasaďte se tedy laskavě o to, aby v EU přestal dumping, aby za komodity byla vyplácena spravedlivá cena, aby řetězce neruinovaly prvododavatele tlačením na nesplnitelné ceny etc. etc. Teprve po splnění těchto požadavků se můžeme začít seriozně bavit, co dál. Do této doby má váš dopis cenu použitého toaletního papíru.
Odpovědět
FF

For Fun

28.12.2021 14:46
koukám, že dopis podepsali zástupci spolků, kteří jen činní českým zemědělcům problémy. Sami nevypěstovali ani kilo obilí, ale budou radit ostatním, jak na to.
Krom toho v ČR máme 3 zemědělské univerzity, agrární komoru, zemědělský svaz... nikdo z nich se alek tomu nepodepsal.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

28.12.2021 17:40 Reaguje na For Fun
A nevypěstují, ale kecat do toho budou furt !
Odpovědět
DA

DAG

28.12.2021 18:50
Hlavně nikdy neposlouchá nesmysly těchto spolků. A vědcům se divím, že sediskreditují podpisem pod těmito spolky.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

29.12.2021 13:59 Reaguje na DAG
Co byste chtěl od Hrušky a Kindlmanna!
Odpovědět
JH

Jakub Hruška

30.12.2021 19:59 Reaguje na pavel peregrin
I jménen kolegy Kidlmanna děkujeme za pochvalu!
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

28.12.2021 20:14
Zajímalo by mě, kdo že to identifikoval současný systém dotací jako "hlavní příčinu obrovského úbytku druhové rozmanitosti a ohrožení jak budoucí úrodnosti půd, tak například i kvality vod pro pitné účely". Připadá mi, že dnes už ochránci čehokoliv nevidí nic jiného, než zemědělské dotace. Žádné jiné vlivy v krajině prostě nevidí - zastavování zemědělské půdy, fragmentace krajiny, rozrůstání měst a obcí do krajiny, neustálý tlak na snižování výkupních cen zemědělské produkce, který vede k maximalizaci využívání zdrojů, neochotu tolerovat v okolí obcí živočišnou výrobu, tlak na maximální uklizenost až sterilitu krajiny, aby se líbila turistům atd. Všeochránci vidí jen dotace.
K těm neakceptovaným připomínkám, návrhům a požadavkům ochranářů ke Strategickému plánu: připomínky žádné strany nebyly 100% akceptované.
A jestli chtějí, aby SP aspoň trochu umožnil tu jejich vysokou ochranu přírody, ať naklušou za Fialou a Jurečkou (protože Nekula je očividně jen figurka bez vlivu a významu) a vydyndají si pořádné spolufinancování. Protože bez peněz nebudeme schopní plnit více, než v současnosti.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist