Ministerstvo životního prostředí: Zájem o dotace na pasivní budovy převýšil nabídku
Dotace obce získají na výstavbu základních a mateřských škol, sportovních hal, kulturních domů či nemocničních pavilonů v pasivním standardu, tedy s nízkou spotřebou energií. Náklady na výstavbu jsou sice o něco vyšší, díky nízkým provozním výdajům se ale poměrně rychle vrací, uvedlo ministerstvo. Od resortu životního prostředí dostanou investoři až 30 procent z ceny projektu.
"Dříve bylo možné získat dotaci pouze na vícenáklady nezbytné na dosažení pasivního energetického standardu, to jsme změnili tak, že dnes dostávají investoři podporu z celkových nákladů projektu, což rapidně zvýšilo konečnou dotaci. Byl to krok správným směrem. Zájem o dotace se rázem zvýšil. Státní správa a samospráva by měly jít v pasivní výstavbě příkladem, je to způsob jak šetřit energie a snižovat produkci skleníkových plynů," uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
Některé ze schválených zhruba 25 projektů se dokončují či realizují, doplnil ředitel fondu Petr Valdman. Nová škola je například ve středočeských Psárech, školní pavilon byl postaven v Malém Újezdu na Mělnicku.
"Projekty, na které v této výzvě nestačily peníze, vyhodnotíme, a ty úspěšné budou mít možnost získat podporu z výzvy, kterou vyhlásíme na jaře příštího roku," uvedl Valdman. Další příležitost požádat o dotaci budou mít zájemci na jaře, nová výzva bude spuštěna 2. března a potrvá rok. Kromě dotací na výstavbu nových veřejných pasivních budov nabízí úřad také peníze na jejich energeticky úsporné renovace. O dotaci je možné žádat do 3. února.
reklama