https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ministerstvo-zivotniho-prostredi-zajem-o-dotace-na-pasivni-budovy-prevysil-nabidku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ministerstvo životního prostředí: Zájem o dotace na pasivní budovy převýšil nabídku

12.11.2019 00:17 (ČTK)
Obce poslaly 39 žádostí za 1,2 miliardy korun o dotaci, kterou poskytuje ministerstvo životního prostředí na výstavbu budov v tzv. pasivním standardu. / Ilustrační foto
Obce poslaly 39 žádostí za 1,2 miliardy korun o dotaci, kterou poskytuje ministerstvo životního prostředí na výstavbu budov v tzv. pasivním standardu. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Obce poslaly 39 žádostí za 1,2 miliardy korun o dotaci, kterou poskytuje ministerstvo životního prostředí na výstavbu budov v tzv. pasivním standardu. Na všechny se ve výzvě, jež trvala od dubna 2017 do konce letošního října, nedostane, resort vyčlenil 500 milionů. Schváleno bylo dosud 25 projektů, další budou mít šanci příští rok. Ve včerejší tiskové zprávě o tom informovaly ministerstvo a Státní fond životního prostředí.
 

Dotace obce získají na výstavbu základních a mateřských škol, sportovních hal, kulturních domů či nemocničních pavilonů v pasivním standardu, tedy s nízkou spotřebou energií. Náklady na výstavbu jsou sice o něco vyšší, díky nízkým provozním výdajům se ale poměrně rychle vrací, uvedlo ministerstvo. Od resortu životního prostředí dostanou investoři až 30 procent z ceny projektu.

"Dříve bylo možné získat dotaci pouze na vícenáklady nezbytné na dosažení pasivního energetického standardu, to jsme změnili tak, že dnes dostávají investoři podporu z celkových nákladů projektu, což rapidně zvýšilo konečnou dotaci. Byl to krok správným směrem. Zájem o dotace se rázem zvýšil. Státní správa a samospráva by měly jít v pasivní výstavbě příkladem, je to způsob jak šetřit energie a snižovat produkci skleníkových plynů," uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Některé ze schválených zhruba 25 projektů se dokončují či realizují, doplnil ředitel fondu Petr Valdman. Nová škola je například ve středočeských Psárech, školní pavilon byl postaven v Malém Újezdu na Mělnicku.

"Projekty, na které v této výzvě nestačily peníze, vyhodnotíme, a ty úspěšné budou mít možnost získat podporu z výzvy, kterou vyhlásíme na jaře příštího roku," uvedl Valdman. Další příležitost požádat o dotaci budou mít zájemci na jaře, nová výzva bude spuštěna 2. března a potrvá rok. Kromě dotací na výstavbu nových veřejných pasivních budov nabízí úřad také peníze na jejich energeticky úsporné renovace. O dotaci je možné žádat do 3. února.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist