Ministerstvo zrušilo výjimky pro užívání chemických postřiků proti kůrovci na Šumavě
Úřad podle Hnutí Duha takto rozhodl na základě květnového rozsudku českobudějovického krajského soudu, který dal za pravdu žalobě Hnutí DUHA a zrušil speciální výjimku Správy NP Šumava z roku 2012. Soud tehdy potvrdil, že povolení bylo protizákonné, protože současné vedení parku a ministerstvo nenechalo posoudit vliv pesticidů na chráněnou přírodu na Šumavě.
Pesticidy totiž mohou kromě hubení kůrovce ohrožovat také vzácné tetřevy a způsobit uhynutí dalších druhů hmyzu. Obětí se navíc stávají i druhy, které kůrovce sami přirozeně hubí, například pestrokrovečníci, lumčíci, chalcidky. Bylo také prokázáno, že kvůli pesticidům umírají mláďata hmyzožravých ptáků, například sýkorek. Proniknou-li jedovaté látky do vody, zabíjejí i žáby nebo čolky.
„Jedovaté pesticidy nepatří ani do hospodářského lesa, natož do národního parku. Otrávené kmeny často zabijí víc ostatních druhů hmyzu než samotných kůrovců,“ uvedl Jaromír Bláha z Hnutí DUHA.
Správa národního parku Šumava si ale k použití pesticidů udělovala opakovaně speciální výjimku, která jí umožnila překročit zákaz. V roce 2011 používala chemické postřiky i bez udělené výjimky. Česká inspekce životního prostředí za to udělila správě parku pokutu.
reklama