https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ministri-eu-patrne-schvali-pozadavek-na-bezemisni-spalovaci-motory
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ministři EU patrně schválí požadavek na bezemisní spalovací motory

28.3.2023 12:17 | BRUSEL (ČTK)
Foto | Christian Lue / Unsplash
Definitivní schválení normy zásadně omezující prodej nových aut se spalovacími motory po roce 2035 budou dnes mít v rukou ministři energetiky zemí Evropské unie. Kromě toho by se mohli shodnout také na dalším dobrovolném omezení spotřeby plynu či na pravidlech zavádění vodíku a biometanu do plynové infrastruktury. Budou také diskutovat o úpravě fungování unijního trhu s elektřinou, navržené v polovině března Evropskou komisí.
 

Ministři dostanou na stůl ke schválení dlouho diskutovanou normu, jejíž předjednanou podobu začátkem března odmítlo přijmout Německo podpořené několika zeměmi včetně Česka. Berlín požadoval záruky, že po roce 2035 bude možné využívat spalovací motory poháněné syntetickými palivy. Po sobotní dohodě s Evropskou komisí Německo přestalo návrh blokovat a dnes by jej měli ministři bez dalších diskuzí stvrdit.

Švédské předsednictví jim předloží také návrh, který má prodloužit platnost 15procentních dobrovolných úspor plynové spotřeby. Původní dohoda dosažená za českého předsednictví počítala s jeho uplatňováním tuto zimu, komise však v obavách o dostatek zásob na zimu příští navrhla prodloužit ho o rok do konce března 2024.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

28.3.2023 14:04
Nafasujeme unijní , v Číne smontovaná levná kola , budeme mobilní a ještě něco uděláme pro své zdraví.
Politruk Hanzl dostane rikšu a každý den bude dojíždět kupovat za emisní povolenky bio zeleninu pro spoluobčany na Zelňák.
To se mi začíná líbit.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.3.2023 20:40 Reaguje na Miroslav Vinkler
Klidně. Já jsem rád, že jsme nezmrzli jak drozdi, nemuseli se plazit před kremelskou zrůdou a EU se narozpadla. Tak můžu jezdit na kole (mám E-bike zn. Merida) nakupovat na Zelňák, ani emisní povolenku potřebovat nebudu. Bo mám na střeše fve (ještě ale nejdede, prej až koncem týdne).
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist