MIT vědci zkoumají, jak trosky satelitů na orbitě rotují. Kvůli recyklaci

Vědci z MIT se snaží porozumět zákonitostem toho, jak se zbytky satelitů na orbitě chovají, zejména tomu, jak se točí, kde je centrum masy a jak je masa trosek rozložená. Motivací k tomu je, že dříve nebo později bude potřeba oběžnou dráhu vyčistit od vesmírného harampádí a satelity zrecyklovat.
Vědci přitom mohou vycházet jen z vizuálních informací. Na jejich základě pak sestavují algoritmus toho, jak objekty v prostředí nulové gravitace rotují. Svůj algoritmus si mohli vědci jednou otestovat v prostorách Mezinárodní vesmírné stanici, ve které vypustili dva satelity velikosti volejbalového míče. Jeden byl vybaven stereokamerou a druhý simulovat vesmírnou trosku.
„Na oběžné dráze je něco jako geostacionární hřbitov. Pár stovek kilometrů od normální oběžné dráhy je spousta satelitů, které jsou prostě mrtvé,“ říká Alvar Saenz-Otero, šéf výzkumu Ústavu pro letectví a kosmonautiku na MIT. Ohromné množství vesmírného šrotu bude dříve či později potřeba z orbity dostat. Bude potřeba se k satelitům přiblížit, přizpůsobit se jejich rotaci a připojit je k sobě.
„Řešením by mohlo být do vesmíru vyslat supervelkou popelářskou loď, která by to všechno mohla jednoduše shrábnout. Ale to je nepředstavitelně drahé,“ říká Alvar Saenz-Otero. Ekonomicky schůdnější je vyslat do vesmíru malou loď. „Potíž je, že malá vesmírná loď, která se připojí k rotujícím satelitům, sama začne rotovat. Je proto nutné pochopit, jak ono víření na oběžné dráze funguje, aby bylo možné loď stále kontrolovat.“
Vědci svůj algoritmus detailně představí v příštím vydání Journal of Field Robotics.
reklama