Mladé štěnice se před samci chrání anti-afrodiziakem, píše ScienceDaily
Server ScienceDaily uveřejnil závěry studie původně publikované v časopise BMC Biology, která popisuje, jak se nedospělé nymfy štěnic brání traumatickému zážitku. Při pokusech dospělých samců o inseminaci vypouštějí odpuzující feromony. Rozmnožovací praktiky samců totiž nejsou rozhodně vybíravé. „Páření je vyloženě traumatickou záležitostí,“ popisuje Vincent Harraca ze švédské univerzity v Lundu. „Samec prakticky samici propíchne a ejakuluje přímo do břišní dutiny.“ Samci příliš neřeší, jestli se momentálně páří se samicí anebo s nedospělou nymfou štěnice. Aby k tomu nedošlo, vylučují nymfy feromony na bázi aldehydů, kterými samcům dávají najevo, že by bylo lepší ukájet své rozmnožovací touhy jinde.
K ověření této hypotézy Harraca spolu se svými kolegy zablokoval pachové žlázy několika nymf tím, že je přetřel lakem na nehty, a tím zabránil jejich pachové komunikaci. U těchto „umlčených“ nymf bylo zjištěno stejné procento „oplodněných“ jedinců jako u normálních dospělých samic.
Anti-afrodiziakální aldehydická směs přímo působí přes čichové receptory na neurony samců, kteří ztrácejí touhu se pářit a přesouvají se jinam. „Výzkum chemické komunikace štěnic je teprve v počátcích, čeká nás ještě řada analýz,“ řekl ScienceDaily o výsledcích Haracca. „Nicméně obraz traumatické inseminace nám dává plně pochopit potřebu vzniku pachové signalizace u štěnic,“ dodal.
Článek byl uveřejněn pod názvem „Anti-Aphrodisiac Protects Young Bedbugs“ dne 14. 9. 2010 na serveru ScienceDaily
reklama